Kā pārvarēt grūtniecības laika trauksmi? Padomi topošajām mammām

22-01-2024

Foto – Pixabay

Tas nav nekas neparasts, ka bažas un trauksme kļūst par neatņemamu grūtniecības sastāvdaļu, jo īpaši mūsdienu stresa pilnajā un nedrošajā pasaulē.

Pēdējo divu gadu laikā pētījumos ir konstatēts, ka grūtnieces arvien biežāk saskaras ar depresiju, bet priecīgās emocijas, kas saistītas ar gaidāmo maternitāti, nomāc bailes un nedrošība. Klīniskā perinatālā psiholoģe Valērija Šiškina un projekta “Ģimenes koks” dibinātāja Anastasija Iziumskaja dalās padomos, kā tikt galā ar šo sarežģīto periodu.

Kā tikt galā ar trauksmi grūtniecības laikā

1. Pievērsiet uzmanību fiziskajām vajadzībām

Bērniņa gaidīšana prasa īpašu uzmanību topošās māmiņas fiziskajām vajadzībām. Normālam miegam, pareizam uzturam un minimālām fiziskām aktivitātēm ir svarīga loma ne tikai fiziskās, bet arī garīgās veselības uzturēšanā. Tomēr stresa situācijā šīs vienkāršās lietas bieži vien atkāpjas otrajā plānā.

Eksperti iesaka kontrolēt pamatvajadzības, izmantojot tuvinieku palīdzību vai atgādinājumus telefonā. Neaizmirstiet kustēties, jo pat īsa pastaiga var būt efektīvs “pretstresa” līdzeklis.

2. Informācijas dozēšana un atlase

Informācijas plūsma, kas pilna ar biedējošām ziņām un viltus ziņām, var būt papildu trauksmes avots. Lai mazinātu trauksmi, eksperti iesaka ierobežot sociālajos medijos un ziņu kanālos pavadīto laiku. Veicot “infodetoksu” 24 stundas, atslēdzoties no virtuālās pasaules, var ievērojami uzlabot emocionālo labsajūtu.

3. Atrast iekšējos resursus

Bērna gaidīšanas periods rada ievērojamu emocionālo slodzi. Ir svarīgi atrast resursu aktivitātes, kas sagādā prieku, novērš uzmanību no raizēm un dod enerģiju. Pat stresa laikā patīkamas aktivitātes var palīdzēt mazināt trauksmi. Analizējiet, kas jums sagādā gandarījumu un prieku, un veltiet tām vismaz dažas minūtes dienā.



4. Relaksācijas prakse

Elpošanas tehnikas un muskuļu relaksācija var ievērojami samazināt trauksmes līmeni. Īsas meditatīvas prakses visas dienas garumā labvēlīgi ietekmē psiholoģisko labsajūtu. Pat dažas minūtes dienā, kas veltītas elpošanas kontrolei, var padarīt jūsu emocionālo fonu stabilāku.

5. Trauksmes racionalizēšana

Situācijas racionalizēšana palīdz mazināt trauksmi. Pierakstiet, kuri draudi ir reāli un kuri nav, un noskaidrojiet, ko jūs varat ietekmēt. Tas palīdzēs Jums saprast, ka reālo problēmu var būt mazāk, nekā Jūs domājat, un ka ir lietas, kuras Jūs varat ietekmēt.

6. Uzmanības pārvietošana

Uzmanības maiņas tehnikas palīdz ātri pārņemt kontroli pār savām emocijām. Tās novērš jūsu uzmanību no iekšējā stresa un novirza jūs uz racionālu situācijas uztveri. Vienkāršas darbības, piemēram, tējas pagatavošana vai vienkāršu uzdevumu veikšana, var radīt kontroles sajūtu.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Kad dvēsele briest par ķermeni. Skaists astrologa Baņķa lūgums grūtniecēm

Sports grūtniecības laikā: cik ilgi nedēļā ir nepieciešams trenēties un kādā laikā to labāk darīt