Marijas Montesori pedagoģija: 15 baušļi bērnu audzināšanai

08-11-2023

Foto – Pixabay

Marija Montesori ir itāļu ārste un pasaulē pazīstama izglītības sistēmas radītāja, kuras pamatā ir brīvās izglītības idejas. Marijas Montesori pedagoģija tiek uzskatīta par vienu no senākajām metodoloģijām, kurā galvenā nozīme ir autonomijai un aktīvai socializācijai.

Tā ir vērsta gan uz bērnu garīgo, gan fizisko attīstību. Mūsdienās šo sistēmu izmanto daudzos bērnudārzos, skolās un centros, kur nodarbības notiek, izmantojot Montesori pamatprincipus.

Piedāvājam 15 Marijas Montesori citātus, kas aizkustinās ikvienu vecāku neatkarīgi no sistēmas, pēc kuras viņš audzina savu bērnu.

Īsa rašanās vēsture

Marija Montesori bija pirmā sieviete ārste 19. gadsimtā, kas izstrādāja savu pedagoģisko programmu. Viņa uzskatīja, ka neatkarīgi no vecuma starp cilvēkiem jāsaglabā taisnīgums, jāņem vērā visas vēlmes un centieni.

Strādājot bērnu psihiatriskajā slimnīcā, sieviete pastāvīgi komunicēja ar bērniem ar īpašām attīstības vajadzībām. Marija bija ļoti noraizējusies, ka neviens viņus neattīsta, un galu galā nepieciešamajai izglītībai jābūt visiem.

Drīz vien Marija Montesori sāka rūpīgi un padziļināti strādāt pie savas bērnu attīstības metodes.

Sākotnēji tā bija paredzēta tikai zīdaiņiem ar attīstības traucējumiem. Tomēr, kad viņa saprata, ka šī sistēma veiksmīgi darbojas, Marija to pielāgoja visiem bērniem.

Pamatprincipi

“Palīdzi man to izdarīt pašam” ir Montesori programmas pamatprincips. Tās būtība ir tāda, ka pieaugušais vecāks/ aprūpētājs ir noskaidrojis, kas bērnu interesē, izveidojis nodarbību pamatu un iemācījis, kā to pareizi izmantot.

Šajā sistēmā nav nekādu aizliegumu un kritikas. Ja bērns kļūdās, nav nepieciešams viņu pazemot un kritizēt. Viņam viss jāsasniedz pašam.

Sistēma ir sadalīta grupās atkarībā no vecuma. Vecākie bērni māca jaunākos, tāpēc pirmie veido līdera prasmes. Jaunākiem bērniem ir jāpalīdz vienam otram. Šādā veidā viņi attīsta rūpju, draudzības un pilnvērtīgas savstarpējas palīdzības izjūtu. Viņi mācās sadarboties cits ar citu un novērst visus pārpratumus.

Sagatavotā vide ir dabaszinātņu, praktiskās dzīves, valodas, sajūtu un matemātikas jomas. Jābūt pilnīgai brīvībai mācīties, neierobežojot domāšanu, rīcību un jūtas.

Pieaugušajam mācīšanās procesā ir sekundāra loma – viņam/viņai jābūt draugam un palīgam (neuzspiežot savu viedokli).

Pēc grāmatas izlasīšanas tā jānovieto plauktā, un rotaļlietas jānovieto savā vietā. Šādā veidā bērni tiek pieradināti pie kārtības.



Galvenais uzsvars tiek likts uz smalkās motorikas un izjūtu uzlabošanu. Vislielākās pūles jāvelta priekšmetu šķirošanai un virknēšanai, uzminot tos pēc taustes.

Bērnam jāattīsta patstāvība. Grāmatas jānovieto plauktos tā, lai būtu iespējams tās paņemt un salikt vietā. Kā arī visiem palīglīdzekļiem jābūt vienā eksemplārā, lai bērni varētu savā starpā vienoties.

Marijas Montesori 15 baušļi bērnu audzināšanai un izglītošanai

Koncentrējieties uz labā attīstīšanu bērnā, lai galu galā nebūtu vietas sliktajam. Bērnus māca tas, kas viņus ieskauj.



Ja bērnu bieži slavē, viņš iemācās novērtēt.

Nerunājiet slikti par bērnu – ne viņa priekšā, ne bez viņa.

Esi gatavs palīdzēt bērnam, kurš meklē, un esi neredzams bērnam, kurš jau visu ir atradis.

Palīdziet bērnam apgūt iepriekš neattīstīto. Dariet to, piepildot apkārtējo pasauli ar rūpēm, atturību, klusumu un mīlestību.

Vienmēr saglabājiet vislabākās manieres saskarsmē ar savu bērnu. Piedāvājiet viņam labāko, kas jums pašiem ir.

Ja bērns dzīvo draudzības gaisotnē un jūtas vajadzīgs, viņš iemācās atrast mīlestību šajā pasaulē.

Cieniet bērnu, kurš ir pieļāvis kļūdu un spēs to labot tagad vai nedaudz vēlāk.

Ja bērnam tiek izrādīta naidīgums, viņš iemācās cīnīties.

Ja pret bērnu bieži izturas pazemīgi, viņš iemācās būt pacietīgs.

Vienmēr uzklausiet un atbildiet bērnam, kurš jūs uzrunā.

Ja bērnam bieži tiek izteikta piekrišana, viņš iemācās labi izturēties pret sevi.

Ja bērnu bieži kritizē, viņš iemācās tiesāt.

Ja bērnu bieži iedrošina, viņš iemācās pašpārliecinātību.

Ja pret bērnu izturas taisnīgi, viņš iemācās taisnīgumu.

Atcerieties, ka vecāks ir pirmais un svarīgākais piemērs bērnam. Nevajadzētu prasīt, lai pusaudzis nelieto rupjības, ja tās lieto viņa tēvs vai māte. “Izņemiet baļķi no savas acs, un jūs izņemsiet skabargu no bērna acs,” ir viens no gudrās Marijas Montesori galvenajiem principiem. Vai jūs jau agrāk zinājāt par šo sistēmu? Vai, jūsuprāt, šī metodika ir piemērota ikvienam, vai tomēr ir izņēmumi?

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Diezgan skarbi! Mammas – miljonāres padomi bērnu audzināšanā

Kā darbojas nabadzības karma? Ieteikumi tās pārvarēšanai

Bērna gudrība atkarīga no mātes gēniem, liecina pētījums

loading...