Krūmmelleņu audzēšana iesācējiem: augsne, kopšana, slimības

05-05-2024

Foto – Pixabay

Pieredzējušu un iesācēju dārzkopju vidū aizvien vairāk izplatās krūmmelleņu audzēšanas tendence. Tas nav brīnums: tās ir vitamīniem bagātas, garšīgas un viegli kopjamas.

Jā, nav nemaz tik sarežģīti to izaudzēt savā zemes gabalā, galvenais ir ievērot pareizu tehnoloģiju un ņemt vērā audzēšanas apstākļu īpatnības.

Ar ko atšķiras no meža ogām?

Tie, kas vismaz reizi ir nogaršojuši meža mellenes, ar pārliecību teiks – ar dārza mellenēm tām ir maz kopīga. Kāpēc tas tā ir?

Mežs, purvs, zemsedze – visu nosaka augne. Ogas ir sīkas, ar izteiktāku skābumu, ļoti smaržīgas. Violetas krāsas sula atstāj traipus uz rokām un apģērba. Pēc novākšanas 1-3 dienu laikā ogas var pārstrādāt, apēst vai izmantot konservēšanai.

Dārza melleņu ogas ir lielas un saldas. Tām nav īpaša aromāta, un to sula neatstāj krāsainus traipus. Tās ir piemērotas rūpnieciskai pārdošanai, jo var ilgstoši saglabāt savu tirdzniecībai derīgo izskatu.
Kā audzēt dārza mellenes

Skāba augsne (tas ir galvenais noteikums. Pirms stādīšanas augsni paskābina un regulāri uztur tās līmeni);
– laistīšana un apūdeņošana (sistemātiska, bagātīga, bet bez šķidruma stagnācijas);
– mēslojums (augsnē esošo barības vielu nepietiek, lai augs labi attīstītos un dotu labu ražu);
– piemērota šķirne (pievērst uzmanību izturībai pret salnām un citiem apstākļiem, kas nepieciešami konkrētai šķirnei).

Stādīšanas principi

Augsne

Stādiet pavasarī vai vēlu rudenī, bet pirmais variants ir vēlamāks, jo augam noteikti būs laiks iesakņoties pirms aukstā laika iestāšanās. Nosakot stādīšanas laiku, pievērsiet uzmanību sava reģiona klimatiskajiem apstākļiem, bet Latvijā labākais laiks varētu būt aprīļa vidū.

Svarīgi, lai sniegs jau būtu izkusis, augsne būtu sasilusi līdz aptuveni +5 grādiem un tajā pašā laikā joprojām būtu mitra. Vēlams stādīt dienas otrajā pusē.



Vieta

Svarīgs aspekts ir stādīšanas vietas izvēle. Atrodiet tādu, kuru labi apspīdēs saule, pat mazākais ēnojums var negatīvi ietekmēt. Ja mellenēm atņemsiet bagātīgu apgaismojumu, raža būs trūcīga, augļi mazi un skābi.

Augsnei jābūt irdenai un ļoti skābai. Tāpēc pievērsiet uzmanību kaimiņiem, kas atrodas tiešā tuvumā. Dažas kultūras necieš stipri skābu augsnes reakciju. Un vēlams izvēlēties kompanjonu, jo mellenes ir savstarpēji apputeksnējamas.

Labi jutīsies dzērvenes vai dzērvenes, kadiķi, ceriņi, azālijas.

Jāizvairās no caurvēja un vietām, kur stipri uzkrājas mitrums. Pie saknēm stāvošs ūdens var izraisīt slimības un auga bojāeju.

Attālumam no citiem augiem jābūt apmēram 3,5 m, no ēkām – apmēram 5 m.




Bedrīte

Sagatavojiet bedrītes 50×50 cm, ar vertikālām sieniņām. Izvietojiet aptuveni 8 cm drenāžas slāni.

Apvienojiet augšējo slāni no bedres (tas tiek uzskatīts par auglīgāko), kūdru, pārstrādātus kūtsmēslus un smiltis. Attiecības ir 1:2:2:2:2:1.

Iegūto maisījumu ievietojiet bedrēs trešdaļā augstuma. Iejauc apmēram 2 ēdamkarotes superfosfāta un pusotru ēdamkaroti kālija sulfāta.

Augšpusē novietojiet stādiņu, aizpildiet bedrīti ar atlikušo augsni. Neaizmirstiet to sapurināt ar rokām. Pēc procedūras pabeigšanas pārliecinieties, ka stādiņa sakņu kakls ir vienā līmenī ar zemes virsmu.

Bagātīgi aplaistiet stādus, pārliecinoties, ka mitrums ir paspējis uzsūkties. Pēc pusstundas aplaistiet ar nekoncentrētu citronskābes šķīdumu.

Mulčējiet sējumu dobes ar koka skaidām, nokritušām skujkoku skujām vai zāģu skaidām apmēram 6 cm biezā slānī.

Kopšana

Kultūrai nav nepieciešamas sarežģītas kopšanas procedūras. Regulāra laistīšana, savlaicīga trūkumu papildināšana, augsnes barošana un aerācija katru gadu nodrošinās bagātīgu ražu.

Ja jūs mulčēsiet ierobežojošos apļus, ravēšana nebūs nepieciešama, jo augsne jau būs piesātināta ar skābekli. Bet, ja tas ir nepieciešams, uzirdiniet augsni ne vairāk kā 10 cm dziļumā, lai neskartu saknes.




Laistīšana

Mellenēm patīk mitrums, bet tās necieš spēcīgu ūdens uzkrāšanos un stāvēšanu. Laistiet apmēram divas reizes nedēļā. Jaunos stādījumus labāk laistīt katru otro dienu. Neaizmirstiet apūdeņot vainagu. Bez kvalitatīvas mitrināšanas nebūs labas ražas.

Vienlaikus jāuzrauga augsnes skābuma līmenis! Reizi mēnesī, pēc galvenās laistīšanas, izmantojiet citronskābes šķīdumu.

Lai ilgāk saglabātu mitrumu augsnē, varat mulčēt dobes ar zāģu skaidām, apmēram 5 cm biezā slānī.

Ņemiet vērā arī klimata īpatnības. Karstā un sausā laikā augu laistiet reizi divās dienās. Ja laiks ir mitrs, nepārlieciet, pārlaistīšana var izraisīt stumbra vēzi.

Pēdējā laistīšana pirms ziemošanas ir septembra vidū.



Mēslošana

Dārza mellenēm ir ļoti nepieciešamas papildu barības vielas augsnē. Tās, kas tajā ir no dabas, nav pietiekamas, lai sekmīgi attīstītos. Šajā procedūrā ir svarīgi ievērot devas un shēmu. Ja mēslošanas līdzekļi tiek lietoti nepareizi, tie var arī kaitēt kultūrai: pastāv vājākas imunitātes, ražas samazināšanās u. c. risks.

Mēslošanu sākam otrajā gadā, pirmajā gadā pietiek ar to, kas tika iestrādāts stādīšanas laikā. Ja nepieciešams, var mulčēt dobes.

Pavasaris: kad sniegs pilnībā izkusis, mēslojiet krūmu ar urīnvielas šķīdumu, tas veicinās aktīvu augšanu un attīstību.

Vasarā: jūnija vidū un jūlijā, pirms tam labi aplaistot, augu barojiet ar organisku preparātu (piemēram, vircu).

Rudenī: mēslojiet ar minerālvielu maisījumu.
Arī pavasarī un rudenī laistīt ar citronskābes šķīdumu, lai uzturētu augstu augsnes skābumu. Pirms tam krūmus bagātīgi aplaistiet ar tekošu ūdeni.

Kādus maisījumus labāk izmantot? Mellenēm īpaši nepieciešami minerālmēsli, kas rada skābu reakciju. Piemēram, slāpekļa (urīnviela, amonija sulfāts), kālija (kālija sulfāts), fosfora (superfosfāts).

Var izmantot arī mēslošanas līdzekļus, kuros ir sērs, magnijs un kalcijs.




Kā trūkst?

To, ka augam nepieciešams noteikts elements, jūs sapratīsiet pēc tā ārējiem rādītājiem. Ir svarīgi laikus pamanīt un kompensēt trūkumu. Zemāk ir minēti mikroelementu trūkuma piemēri:

Slāpeklis – raža kļūst trūcīga, lapas kļūst seklas, blāvas, vispārējs vājums.

Cinks – lapas kļūst mazākas un maina krāsu no pelēkas uz brūnu.

Bors – augšana palēninās vai pavisam apstājas, lapas kļūst zilas.

Sērs – parādās balti vai pelēki plankumi.

Fosfors – augļi saraujas, lapas kļūst violetas.

Kālijs – parādās melni plankumi, jauno dzinumu nokalšana.

Dzelzs – lapu dzeltēšana starp dzīslām.

Slimības

Regulāri jāveic profilakse. Šiem nolūkiem lieliski noder “Agate-25” (aizsargā pret sēnīšu un baktēriju izraisītām slimībām, piemēram, ogu mumificēšanos, miltrasu vai melno plankumainību).

Visbīstamākā slimība ir vēzis. To ārstē ar fungicīdiem, kas satur varu (“Fundazol”). Pēc apstrādes ir jānogaida, pirms ēst ogas no krūma, jāievēro izvēlētā medikamenta norādījumi. Inficētie fragmenti jānoņem un jāsadedzina prom no veseliem krūmiem. Lai izvairītos no stublāju vēža, uzraugiet augsnes mitruma līmeni, nepieļaujiet šķidruma stagnāciju, nepārspīlējiet ar slāpekli saturošiem mēslošanas līdzekļiem.

Kukaiņi bieži ir infekciju pārnēsātāji. Tos apkarojam ar insekticīdu palīdzību, veicam arī profilaksi. Izmantojiet “Confidor” vai “Kinmix”. Taču nav ieteicams lietot insekticīdus ziedēšanas laikā.




Apgriešana

Neatstājiet krūmus sabiezinātus, tādā gadījumā pastāv sēnīšu veidošanās vai puves risks. Atcerieties, ka ne visi dzinumi spēj dot ražu, vājākie, piemēram, paliek tukši. Tomēr tie patērē barības vielas un mitrumu līdzvērtīgi augļus nesošajiem zariem. Šāda “piekabe” ir jānoņem, lai augs nenovājinātos un raža vienmēr paliktu kvalitatīva.

Kopumā ir trīs atzarošanas veidi:

– sanitārā (veic agrā pavasarī, pirms sākas sulu kustība. Tas ir, temperatūrā līdz +5);
– veidojošā (nepieciešama, lai piešķirtu formu. To veic laikā no vēla rudens līdz agram pavasarim);
– atjaunošana (nepieciešama pieaugušu krūmu atjaunošanai).

Pēc apgriešanas neaizmirstiet lietot ārstnieciskos līdzekļus.

Raža

Dārza melleņu raža nogatavojas vasaras beigās. Ja nepieciešams ogas transportēt lielā attālumā vai izmantot mājas virtenēm, labāk tās vākt agrīnā gatavībā, citādi pastāv risks sabojāt augļus. Savukārt, lai nogaršotu tieši no krūma, pagaidiet līdz pilnīgam nogatavošanās laikam.

Ziemošana

Stādu sagatavošana ziemošanai sākas rudenī. Kad lapas nokrīt un temperatūra uz kolonnām turas ap +3, organizē bagātīgu laistīšanu. Veiciet barošanu ar fosfora-kālija mēslojumu.

Neskatoties uz to, ka mellenes ir dārza kultūra, kas ir izturīga pret salu un var izturēt līdz pat -45 grādiem, pirmajos pāris gados apsedziet aprobežojošos apļus. Šim nolūkam izmantojiet lupatu, egļu zarus, sausas lapas (ne augļu koku).

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Mēslojuma veidi jāņogām un upenēm, lai iegūtu sulīgas ogas

Veci upeņu krūmi: jālikvidē vai jāsakopj jaunai ražai? Eksperta padomi

Kā mēslot zemenes, kas ilgi aug vienā un tai pašā vietā?

Kā apgriezt parastās un remontantās avenes pavasarī, lai raža priecētu?