Ietaupīsi mēslojumu: ko darīt ar augu atlikumiem rudenī

27-08-2023

Foto – Pixabay


Rudens ir karstās sezonas beigas dārzu un vasarnīcu īpašniekiem: gurķu, tomātu, augļu un ogu raža jau ir novākta, un visbiežāk atliek tikai izrakt kartupeļus, kas pēc tam ir pienācīgi jāsagatavo uzglabāšanai ziemai.

Pastāstīsim, kā varat izmantot augu atliekas dārzā, lai iegūtu dabīgu mēslojumu.

Pieredzējuši dārzkopji zina, ka pēc ražas novākšanas zemes gabalā paliek daudz stublāju, lakstu un citu zaļumu. Inficētie zaļumi jāiznīcina, bet veselos zaļumus var izmantot kā dabīgo mēslojumu.

Piemēram, zirņu un citu pākšaugu lakstus var ierakt zemē, lai piesātinātu to ar slāpekli.

Tas attiecas arī uz dažām puķēm, piemēram, krizantēmām un samtenēm, kas satur vielas, kuras iznīcina patogēnās baktērijas, tādējādi uzlabojot augsni un atbaidot grauzējus.

Veselīgu augu laksti ir lieliska komposta sastāvdaļa. Apstādījumi jāapliek ar tiem 15-20 cm biezā slānī un jāapber ar auglīgu augsni.

Veidojot augu kompostu, kad kaudze sasniedz 1,5 metru augstumu, uzberiet augsnes kārtu virsū. Lai komposts ātrāk nobriestu un labāk bagātinātos ar slāpekli, katru slāni var laistīt ar kūtsmēslu vai urīnvielas šķīdumu: 40-60 g uz 10 litriem ūdens.

Ja komposta kaudzē vai bedrē joprojām ir bažas par saslimušām augu daļām, to dezinfekcijai var laistīt ar vara sulfāta šķīdumu (2 ēd.k. uz 10 litriem ūdens). Lietus laikā kaudze jāpārklāj ar plēvi. Un nākamajā sezonā jūs iegūsiet bezmaksas vērtīgu mēslojumu.

Dažkārt saimnieki vienkārši pārklāj kaudzes slāni ar augsni vai kompostu, ziemas laikā tas sapūst. Tomēr biezi dzinumi pirms tam jāsagriež mazākās daļās. Vai arī viņi ieklāj lakstus koku apdobēs – šajā gadījumā tas darbojas kā mulča.

Kukurūzas un saulespuķu kāti būs labs segmateriāls ogu krūmiem, kā arī pakaišiem komposta kaudzē. Un, sadedzinot lakstus, arī var iegūt vērtīgu mēslojumu – pelnus.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Ko darīt dārzā ar nopļauto zāli? To jūs, iespējams, nezinājāt!

Kā parūpēties par avenēm augustā, lai nākamgad ražu varētu vākt spaiņiem?