Zināšanas var izglābt dzīvību: kā atšķirt ģīboni, insultu, infarktu

08-10-2019

sirdslekme1

Asinsrites traucējumi
Ģībonis ir īslaicīgs samaņas zudums, ko izraisa galvas smadzeņu asinsrites traucējumi. Noliekot cietušo guļus, lai smadzenes saņemtu vairāk asiņu, uzšļakstot uz sejas ūdeni, ģībonis drīz pāriet. Agrāk šādās situācijās bieži lietotais ožamais spirts darbojas kā kairinātājs. Tā vietā paģībušajam var viegli iekniebt vai viņu papliķēt, apvēdināt ar vēsu gaisu.

INSULTS

Insults ir asinsapgādes trūkums kādā galvas smadzeņu rajonā, ko izraisa asinsvada nosprostojums vai plīsums. Par insultu liecina notirpums vai spēka trūkums kādā ekstremitātē, neskaidra valoda vai nespēja parunāt, sejas asimetrija, var būt krampji un nesamaņa. Ļoti svarīgi ir nokļūt speciālistu aprūpē jau pirmajās stundās pēc notikuma, tātad nekavējoties jāzvana NMP.

INFARKC_KO_DARIT

Miokarda infarkts ir asinsapgādes pārtraukums kādam sirds muskuļa rajonam, kas parasti rodas asinsvadu spazmu vai trombu rezultātā. To pavada sāpes aiz krūškaula, nereti arī kreisajā plecā un rokā, auksti sviedri, baiļu sajūta, pulsa izmaiņas. Miokarda infarkts biežāk piemeklē cilvēkus stresa stāvoklī, hipertoniķus, sirdsslimniekus. Arī šajā situācijā noteikti jāizsauc NMP.

loading...