Vitiligo. Pēkšņi radušies balti blankumi uz ādas – kā tos novērst?

30-09-2019


Uz ādas pēkšņi var parādīties ne tikai tumšs, bet arī absolūti pretējs – balts plankums. Tas liecina, ka bez iepriekšēja iekaisuma pazīmēm radušies traucējumi ādas pigmentācijas procesā, proti, konkrētajā vietā pazudis ādas pigments melanīns. Šo slimību sauc par vitiligo.

Vitiligo neizraisa ne sāpes, ne nepatīkamas sajūtas, tāpēc vairāk tiek uzskatīta par kosmētisku defektu, kas, protams, cilvēku nomāc. Slimību raksturo naga lieluma plankumi ar krasi izteiktām pienbaltām vai ziloņkaula krāsas malām.

Plankumi pamazām var savienoties un veidot prāvus baltus laukumus dažādās ķermeņa vietās. Vitiligo attīstību rosina dažādas nervu un psihiskās traumas. Nereti slimības cēlonis ir virsnieru dziedzeru, vairogdziedzera un dzimumdziedzeru darbības traucējumi, tāpēc ļoti vēlams ir endokrinologa apmeklējums.

Var izmantot arī tautas medicīnas līdzekļus, taču jāapbruņojas ar pacietību, jo ātra efekta nebūs. Ārstēšanās būs diezgan ilgstoša.

* Katru dienu jāapēd 0,5 kg meža zemeņu, papildus apziežot baltos plankumus ar zemeņu sulu.

* 5–6 reizes dienā problemātiskās vietas jāsamitrina ar svaigi spiestu ūdenslēcu sulu.

* Divas ēdamkarotes žāvētu asinszāļu lakstu aplej ar glāzi verdoša ūdens, 30 minūtes karsē ūdens peldē, nostādina 10 minūtes, tad izkāš. Lieto pa ēdamkarotei 3 reizes dienā pēc ēšanas.

Jāņem arī vērā, ka baltie plankumi ir ļoti jutīgi pret ultravioleto starojumu, tāpēc cilvēki, kam ir vitiligo, nedrīkst ilgi uzturēties saulē, jo depigmentētajā vietā var rasties apdegums.

Visas šīs receptes jālieto pamīšus, turklāt, ja ar veselību ir daudz nopietnākas problēmas un, teiksim, meža zemenes nedrīkst lietot, no tām jāatsakās.

Tāpēc nevajadzētu uzreiz sākt pašārstēšanos, bet vispirms apmeklēt ārstu, jo vitiligo ārstē ar speciāliem medikamentiem. Tautas receptes var būt tikai kā papildinājums.

loading...