Viss no nerviem! Smalkā psihosomatika un tās daudzveidīgās izpausmes

18-03-2019

stress


Reizēm ir tā: smeldz, sāp, lauž, plēš, bet ārsts neko neatklāj. Saka: “Vesels kā rutks!” Bezmaz vai par simulantu nosauc.

Un kā ne, ja savu rūpju nomāktajam dakterim pat prātā neienāk, ka patiesībā nekādas simulēšanas nav, ka ļaunuma sakne ir tāda smalka lieta, ko sauc par psihosomatiku.

Šķietami slims
Ar psihosomatiskajām kaitēm (to vai citu psiholoģisko problēmu izraisītām sāpēm vai sliktu pašsajūtu) vīrieši sirgst daudz biežāk nekā sievietes. Pat jābrīnās, kāpēc tā, jo sievietes taču ir daudz emocionālākas, izteiktāk pakļautas garastāvokļa maiņām.

Izrādās, tas izskaidrojams ar to, ka sievietes psiholoģiski ir daudz atvērtākas: var pasūdzēties vīram, izkratīt sirdi draudzenēm, paraudāt spilvenā, proti, netur stresu sevī, bet dod tam izeju. Toties vīrieši patur un uzkrāj problēmas sevī un nevēlas ne ar vienu tajās dalīties, jo tas nav vīriešu dabā, tas grauj pašcieņu. Bet pēc tam brīnās un nevar saprast, kāpēc vienā vietā dur, citā lauž…

Pats trakākais tas, ka ar laiku psihosomatiskās kaites (slimīgs stāvoklis bez jebkādām iekšējo orgānu izmaiņām) pārvēršas īstās kaitēs: cieš aknas, sirds, smadzenes… Šajā gadījumā pareizi vien ir, ka visas slimības no nerviem. Tāpēc, ja kaut kur kaut kas sāp, bet ārsts neko neatrod, nevajag atmest ar roku cerībā, ka viss pāries pats no sevis. Nepāries, būs tikai sliktāk, ja laikus katrs pats necentīsies atklāt problēmas cēloņus un neieviesīs korekcijas savā attieksmē pret dzīvi.

Kājas nenes…
Ne no šā un ne no tā sāk sāpēt kājas. Īpaši rītos. Ap dienas vidu puslīdz pierimst, bet vakarā vispār nekādu problēmu: kaut dejo vai spēlē futbolu. Kas par vainu: artroze, tromboze vai vēl kāda cita kaite? Ārsti nespēj to pateikt, iesaka ko nu kurais: viens – atmest smēķēšanu, cits – pastiprināti lietot vitamīnus, pievērsties sportam… Taču problēma meklējama pavisam citur.

Katrs noteikti būs dzirdējis teicienu: kājas nenes. Citiem vārdiem sakot, ļoti negribas iet turp, kur jāiet. Ja, piemēram, vīrietim nepatīk viņa darbs, bet bez tā nevar, jo par ģimeni taču jāgādā, zemapziņā nepārtraukti urdās doma: “Negribu iet uz darbu… Negribu… Negribu…” Un beidzot kājas to sadzird, uztver kā komandu un sāk atteikties iet turp, kur negribas.

Cita kaite, kas arī saistīta ar nepatiku pret darbu, ir slikta dūša no rītiem. Uzņēmīgāks vīrietis iet pie gastroenterologa, pārbauda aknas, dažs pat atmet iedzeršanu un smēķēšanu, bet – viss velti. Kā pienāk rīts, tā nelabums klāt – gluži kā grūtniecei toksikoze.

Turklāt brīvdienās šo sajūtu nav. Šo stāvokli vislabāk izskaidro cita, ne mazāk populāra frāze, proti: “Man tas tik ļoti riebjas, ka nelabi metas!” Domas, ka jāiet uz darbu, kas riebjas, izraisa spazmas rīkles apvidū.

Ko darīt, lai atbrīvotos no nepatīkamajām ikrīta sajūtām? Jāatceras sena ķīniešu lūgšana: “Kungs, dod man spēku pārdzīvot to, ko nespēju mainīt, un izmaini to, ko nespēju pārdzīvot.” Citiem vārdiem – vai nu jāmaina darbs, vai arī… sava attieksme pret to.

Rūpju nasta
Kāpēc jaunam, spēkpilnam vīrietim pēkšņi sāk sāpēt sprands un pleci? Vai tiešām osteohondroze, radikulīts, skolioze? Nebūt nē. Pie vainas ir neapskaužamā rūpju nasta. Ievērots, ka vairākums cilvēku, kaut ko nopietni apdomājot, noliec galvu uz leju, bezmaz vai pieskaroties ar zodu krūtīm. Tas izraisa kakla muskuļu pārspriedzi.

Lai arī tautas gudrība māca, ka rati jātaisa vasarā, nav vērts ziemas vidū lauzīt galvu un domāt, kur un kā svinēt Jāņus. Te lieti noder sena austrumnieku gudrība: rāpjoties kalnā, nedomā par virsotni, bet gan to, kur liksi kāju, sperot nākamo soli.

Nomet masku!
…Pret vakaru neizturami sāk sāpēt galva. Gribot negribot jāmeklē citramons, analgīns vai kāds cits pretsāpju līdzeklis, taču jēgas no tabletēm nekādas – tās praktiski nepalīdz. Ko darīt? Pārstāt būt drūmam! Izrādās, kad mēs kaut ko stipri pārdzīvojam, aizdomājamies, sasprindzinās sejas muskuļi (īpaši tās augšdaļā – uz pieres un deniņos).

Saprotams, ka ar laiku tie nogurst. Tāpēc, patiesību sakot, sāp nevis galva, bet galvaskausa ādas un muskuļu apvalks.

No šādām sāpēm atbrīvoties var vienkārši – katru rītu spoguļa priekšā 3–5 minūtes jātaisa visādas grimases. Tas ne tikai izvingrinās sejas muskuļus, bet arī liks pasmaidīt un uzlabos garastāvokli.

loading...