Viņa bija trausla, bet stipra. Aktrisi Helgu Dancbergu piemin viņas sabiedrībā slavenie bērni

18-11-2019


Dienu pirms savas dzimšanas dienas 18. novembrī mūžībā devusies slavenā aktrise Helga Dancberga, kura dzimusi 1941. gada 17. novembrī, soctīklos pavēstīja viņas bērni.

Ar skumju vēsti 18. novembrī savā “Facebook” kontā dalījies Krists Kalniņš. Garīdznieks paziņojis, ka 17.novembrī mūžībā devusies viņa mamma, aktrise Helga Dancberga. Garīdznieks pateicās Dievam par aktrises dzīvi, kas bijusi krāsaina un bagāta.

Krists Kalniņš ģimenes vārdā atklāja, ka atvadu dievkalpojums notiks 22.novembrī pulksten 12:00 no Rīgas Vecās Sv. Ģertrūdes baznīcas. Pēc atvadu dievkalpojuma aktrise tiks apglabāta Pleskodāles kapos. Atvadīšanās brīdis notiks sākot ar pulksten 11:00.

Viņu attiecības ir saglabātas sajūtās – par vakariem, kad gaidīja mammu no darba, teātra smaržu, ko viņa atnesa līdzi, un vēlajām vakariņām. Par rūpēm un pusaudžu gadu dullībām, niknumu un draudzību. 18. novembrī izcilā aktrise Helga Dancberga svinētu 78. dzimšanas dienu. Zemāk – fragments no 2016. gadā notikušas sarunas ar viņas bērniem – aktrisi Rēziju Kalniņu, mācītāju Kristu Kalniņu un Stradiņa slimnīcas Garīgās aprūpes un sociālā darba dienesta vadītāju Danu Kalniņu.

“Viņa nekad nav bijusi kā smilga. Nekad nav locījusies nekam, nevienam līdzi. Ar viņu ir grūti. Bet ar viņu ir interesanti. Kad mammai nāk vājuma brīži, kad viņa sajūtas slikta, kā jau mēs katrs, es saku – mammīt, paskaties uz saviem bērniem! Tu viņus izaudzināji viena! Es diemžēl esmu tikai aktrise, bet Dana un Krists – tādus nevar izaudzināt slikta mamma. Jā, ir Helga Dancberga, unikāla aktrise, bet mums viņa vienmēr būs mamma. Un man šķiet, ka mātes svarīgākais uzdevums ir izaudzināt bērnus, kas ir jūtīgi pret dzīvi. Dzīvi jūtošus cilvēkus.

Labi, tādi bērni ir ļoti ievainojami, bet tikai tādai cilvēciskai esībai uz zemes ir nozīme. Un tas ir mammas nopelns, ka mēs esam tādi. Nav viegli tādiem būt! Jo ideāli ir ārkārtīgi augsti. Latiņa, ko mamma, mūs audzinot, ir uzlikusi, tomēr ir ļoti grūta, cilvēciski. To ir grūti izturēt. Tāpēc, ka pasaule nav tāda. Un, ja tev ieaudzina ideālus par to, kas ir taisnība, kas nav, kas ir patiesība, kas meli, tad to kompromisu un pasaules pieņemšanu ir gandrīz neiespējami…Tas jāmācās no jauna. Mūsu mamma vienmēr ir bijusi ļoti kategoriska. Ka ir balts un melns, nav pa vidu. Viņai vienmēr ir riebušies meli, liekulība, baumas, aprunāšana. Viņa ir ļoti tiešs cilvēks, un mēs to nesam tālāk. Un tas ir grūti. Bet paldies Dievam, ka tā,” savu māti intervijā izdevumam “Kas Jauns” 2016. gadā atklāja viņas meita, aktrise Rēzija Kalniņa.

Helga Dancberga 1962. gadā beigusi Dailes teātra 3. studiju, 1984. gadā absolvējusi Latvijas Konservatorijas Kultūras un mākslas zinātnes fakultātes Režijas nodaļu.

Aktrises karjeru sākusi 1962. gadā Valmieras teātrī, kur darbojās līdz 1963. gadam, nākamos desmit gadus bijusi Liepājas teātra aktrise, kopš 1985. gada strādā Latvijas Nacionālajā teātrī. Tāpat tēlojusi kino un televīzijas seriālos. 1969. gadā kļuvusi par Latvijas Teātra darbinieku savienības biedri.

loading...