Viļa Bukša laika zīmes aprīlim. Sākas Sulu, ūdeņu un putnu mēnesis!

01-04-2020

Aprīlis ir kalendārā pavasara otrais mēnesis un laiks, kad zeme svīst un atgūst siltumu. Sulu mēnesī bērziem tek sula (šogad bērziem sula sāka tecēt marta vidū), turpina ziedēt lazdas un alkšņi, sāk ziedēt kārkli un pūpolvītoli. Aprīļa vēl dzeltenīgi sarkanbrūnos laukus iekrāso māllēpes, bet mežmalas zilās, baltās un dzeltenās vizbulītes.

Mēneša beigās sāk ziedēt gundegas un mazpurenītes. Sulu mēnesis ir gājputnu atgriešanās laiks. Ja putnu mēneša pirmajā pusē masveidā atlido cīruļi, strazdi un ķīvītes, tad mēneša beigās arī pirmās bezdelīgas, dzeguzes un lakstīgalas. Līdz ar kārklu un vītolu ziedēšanu arī bitēm sākas darba gads un zemniekam zemes darbu un agrās sējas laiks, savā blogā raksta populārais laika vērotājs Vilis Bukšs.

1. aprīlis ir Māņu (Joka) diena. Otra Māņu diena ir 14. aprīlī un trešā – 30. aprīlī. Ticējums saka, ka šajā dienā dzimis Jūdass un 1. aprīlis ir viena no dienām, kad Velns no debesīm nomests.
Ticējumi. Kāds 1. aprīlis, tāds 1. oktobris un otrādi. Ja šajā dienā ūdens burbuļodams iet, būs labs zāles gads, ja nē – slikts. Saulains 1. aprīlis sola labu linu ražu.

4. aprīlī Izidors. Nedrīkst strādāt zemes darbus un šajā dienā lielā skaitā atlido strazdi.
Ticējumi. Jāvēro saullēkts. Ja sarkans saullēkts, būs labs gads. Ja sniegs skudru pūznī kūst no ziemeļu puses, būs silta vasara. Ja no dienvidu – auksta.

7. aprīlī Vecā Pavasara Māra. Ja šajā dienā uz jumtiem vēl sniegs, tad mežmalās un grāvmalās tas būs arī Jegorā (6. maijā). Laba diena dziedinošu līdzekļu gatavošanai.
Ticējumi. Ja nakts 7. aprīlī ir silta – būs jauks pavasaris. Ja 7. aprīlī debess bez mākoņiem un spilgta saule – būs vētraina vasara. Ja šajā dienā negaiss – būs silta vasara un laba riekstu raža. Ja slapja – būs laba sēņu vasara.

8. aprīlī jāvēro daba un laika apstākļi. Šajā dienā masveidā atgriežas ķīvītes un žagata izdēj pirmo olu. Upes pietūkst un lauž ledu.
Ticējumi. Kāds laiks 8. aprīlī, tāds 8. oktobrī un otrādi.

12. aprīlis un 13. aprīlis – Lieldienas. Lieldienu rītā Saule dejo, Zeme šūpojas, Ūdeņi dzied, un virmo Gaiss. Olas un šūpoles ir galvenie Lieldienu simboli. Lieldienu noslēpums ir Pavasara atmodā, ar visur valdošo auglību un Dzīvā mūžīgo Augšāmcelšanos.

Tipsis jeb Tipša diena ir 14. aprīlī, dažviet 15. aprīlī. Pirmā pavasara lauku darbu diena. Sāk ziedēt māllēpes un sākas medņu riesta laiks. Ja pavasara ūdeņi šajā dienā tek lēni, būs grūts gads. Ja nakts skaidra un silta, būs silta un sausa vasara.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā!

Lasīt tālāk: 1 2
loading...