Putni no skaudības apklust! Kurzemē meklē maijā skaņi dziedošo kokvardi (VIDEO)

16-05-2019
Rīgas Zoo

Rīgas Zoo

Kurzemē tiek meklēta kokvarde, proti, Dienvideiropā bieži sastopamā Eiropas kokvarde tikusi uzskatīta par Latvijā praktiski izzudušu sugu jau kopš 19. gadsimta beigām. Taču pirms 30 gadiem Rīgas Zoodārzs sāka unikālu šīs sugas atjaunošanu, Embūtes pagastā dabā izlaižot nebrīvē izaudzinātus kokvardulēnus.

Šobrīd biologi vēlas noskaidrot, kāds šajā laikā ir bijis šīs abinieku sugas atgriešanās ceļš Latvijas dabā.

Video sākumā redzamais kokvardes tēviņš ir audzis Rīgas Zoodārzā, un direktors Ingmārs Līdaka viņu iznesis ārā tikai tādēļ, lai nodemonstrētu, cik viegli šīs sugas abinieki māk saplūst kopā ar apkārtējo vidi. Ūdenskrātuvē, kur mēdz būt kāds tumšs augājs, šī varde var palikt kafijas krāsā un kļūt nepamanāma. Sajutis brīvību apskatītais kokvardes tēviņš mēģināja ātri pazust.

Mūsu valstī arī pirms 150 gadiem kokvarde nebija pārāk bieži sastopama, jo Latvija ir šīs abinieku sugas ziemeļu robeža. Tāpēc pirms 31 gada Rīgas Zoodārza speciālisti uzsākuši vēl nebijušo projektu – Eiropas kokvardes atjaunošanu Latvijas dabā, konkrēti – Kurzemes dienvidrietumos.

Pēdējie kokvardulēni tika palaisti brīvībā pirms 20 gadiem, un tagad zoodārza speciālisti lūdz palīdzību iedzīvotājiem, kuri dzīvo Kurzemē.

Šobrīd nav drošu ziņu par to, cik lielu teritoriju apdzīvo savulaik izlaisto abinieku pēcnācēji. Ir pienācis laiks saprast, kāds šajos 30 gados ir bijis kokvardītes atgriešanās ceļš Latvijā.

Nedēļas laikā kopš šī ziņa tika palaista, ir pieteikušies vairāk nekā 30 cilvēku, kuri vēlējās pastāstīt par to, kur ir redzējuši šo mazo vardīti.

Bija ziņots par diviem neparastiem reģioniem – Talsiem un Jelgavu, bet šīs vietas vēl nav pārbaudītas, vai tur patiešām mīt Eiropas kokvarde. Bet Rīgas Zoodārzs joprojām gaida informāciju par šīm kokvardēm.

Maijs ir mēnesis, kad tās labi var dzirdēt. Šo abinieku dziesmu ne ar ko nevar sajaukt, un pat putni dēļ skaudības apklust.

Īpaši zoodārza speciālisti lūdz pievērst uzmanību, vai starp Kuldīgu un Vilgāli nav dzirdēta kāda kokvarde. Tāpat abinieku speciālistus jeb herpetologus ļoti interesē, vai Latvijā pavairotās kokvardītes nav aizceļojušās pie mūsu kaimiņiem lietuviešiem.

loading...

1 Comment

  1. jan 16.05.2019 at 13:21 - Atbildēt

    Jus vаrаt maksаt par 50 % mazак pаr еlекtroеnergiju, nekada veida maldinot vai parkapjot likumu! Es iesaku visiem izlasit so rakstu – http://bit.ly/electrolv – Es to esmu izmantojis kops decembra, un rekins patiesam ir kluvis mazaks!
    x