Vērtīgā un ienīstā gārsa. Iztīri dārzu, apēd gardu muti!

15-04-2018

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pavasaris drīz būs pašā plaukumā, un dārzos cita starpā sācies arī lielais karš ar nezālēm. No agra rīta līdz saulrietam dārziņu īpašnieki, apbruņojušies ar kapli vai kādu citu dārza inventāru, liec muguru, lai iztīrītu dobes un vagas no nezālēm: vārpatām, balandām, pienenēm, nātrēm, virzas, gārsas un vēl lērumu citu nekam nederīgu augu.

Aizaudzis dārzs, saprotams, saimniekam godu nedara, bet uzskatīt, ka no tā sauktajām nezālēm nav nekāda labuma, ir liela aplamība – visi šie dārza kaitnieki var lieliski palīdzēt paša dārznieka veselībai.

Tik ienīstā gārsa
Pēdējā laikā savu kādreizējo popularitāti pamazām sāk atgūt vasarnieku un dārzu īpašnieku tik nīstā nezāle gārsa. Patiesībā tas ir ļoti barojošs un dziedniecisks augs, kam lietošanā nav nekādu aizliegumu un ierobežojumu. Gārsa ir bagāta ar C vitamīnu, flavonoīdiem, fermentiem un fitoncīdiem, tā satur dzelzi, varu, mangānu, titānu un citas vērtīgas vielas.

Gārsa, kas ideāli noder svaigo pavasara salātu gatavošanai, pateicoties savām pretiekaisumu un organismu attīrošajām īpašībām, ir teicams un plaši pazīstams līdzeklis pret podagru – ne velti tās oficiālais nosaukums ir Aegopodium podagraria (podagras gārsa).

Tā noņem iekaisumu muskuļos un locītavās, palīdz pret reimatismu, veicina ātrāku aknu attīrīšanos, ārstē nieru un urīnpūšļa kaites (gārsa ir dabīgs un maigs diurētiķis), novērš disbakteriozes izpausmes, uzlabo gremošanas trakta un elpošanas orgānu darbību. Gārsā esošās pretiekaisumu vielas iedarbojas ne tikai iekšķīgi, bet arī ārīgi. Svaigas putriņā saspaidītas lapiņas, pieliktas podagras skartajās vietās, jūtami mazina vai pat noņem sāpes.

Gārsu ievāc auga ziedēšanas laikā. Vispirms to žāvē laukā, tad cepeškrāsnī pie zemas temperatūras (tikai 25–30 grādi).

Izžāvēto gārsu uzglabā aizvākotā stikla traukā vienu gadu. Izmanto ne tikai ārstnieciskajiem augu maisījumiem, uzlējumiem vai novārījumiem, bet arī kā piedevu ēdieniem: pievieno zupām un salātiem, kotletēm un sakņu sautējumiem.

Izmantojot gārsu dziednieciskai vannai, tās atveseļojošais efekts būs lielāks, ja vannas sagatavošanai tiks ņemtas arī gārsas saknes. Saknes izrok pēc tam, kad augs ir noziedējis. Tās rūpīgi nomazgā aukstā ūdenī un žāvē ēnā vai zem nojumes. Arī saknes uzglabā vienu gadu, taču ne stikla vai metāla traukā, bet koka lādītē.

2 komentāru

  1. Inta 01.05.2017 8:54 am - Atbildēt

    Mūsu ģimene savulaik atteicās no tāda mazdārziņa, jo nespējām nosargāt izaudzēto ražu. Vairākas reizes tika uzlauzta dārza būdiņa un nozagti tur esošie necilie instrumenti – lāpsta, grābekļi, spaiņi, šķēres. Vienreiz pat bija piegānījuši būdiņā.
    Tagad pērkam tirgū no zemniekiem, bet paši mēdzam uz Lucavsalu ar velosipēdiem aizbraukt un vienkārši laiski atpūsties, diemžēl ļoti publiski tas, nevar iegūt tādu intīmo telpu kā savulaik koku un krūmu dzīvžoga ieskautajā zemes pleķītī.
    Lieliski ādas reģenerācijas procesu veicina uz godži ogu bāzes veidots krēms. Likās, ka kārtējais mārketinga triks, bet kaut kā iegadījās brīva nauda, domāju – kāpēc gan nee, ņēmšu un pamēģināšu. Tagad lietoju nu jau pusgadu, spogulī man pretī tagad skatās trīsdesmitgadīga sieviete, lai gan man jau pāri 40. https://goo.gl/s3LSak
    (protams, arī mērena fiziskā aktivitāte, svaigs gaiss, pilnvērtīgas attiecības ar vīru ir svarīgas)

  2. Anete 31.07.2017 10:16 am - Atbildēt

    Tev apnicis uz visu ekonomēt? Pievienojies cilvēkiem, kas pārvalda savu veiksmi! https://goo.gl/a0n1qT