Vai atklāt pacientam skarbu patiesību? Diskutē profesors Danilāns un ceļotājs Strubergs

23-01-2020

Publicitātes foto

Amerikāņu atklātums pret pacientu – kā to vērtē profesors Anatolijs Danilāns un ceļotājs Pēteris Strubergs grāmatā “Dakteri un šamaņi”, kas nesen nākusi klajā apgādā “Jumava”.

VAIRĀK LASI GRĀMATĀ!

P.S. Vai tev ir gadījies saskarties arī ar citu valstu mediķiem, secinot, ka mēs varētu ko pamācīties vai pārņemt no viņiem?

A.D. Goda vārds nezinu, vai tā ir labākā izvēle, bet pastāstīšu, kāda prakse ir ASV. Biju aizbraucis pie kolēģiem, ar kuriem esmu draugos. Viņi mani iepazīstināja arī ar saviem pacientiem, pavaicājot atļauju, vai nebūs iebildumu, ja profesors no Latvijas paklausīsies viņu stāstus un diagnozes. Parasti neviens pacients neatteica. Kādā sarunā ar onkologu uzzināju, ka viņa pacientam ir neoperējams vēzis ar metastāzēm un prognozes galīgi nav labas. Paredzēta ķīmijterapija.

Dakteris pacientam atklāti pastāstīja, ka šajā pasaulē viņam palikuši aptuveni seši mēneši. Klausījos ar interesi, jo mums tāda atklātība nav sevišķi izplatīta. Klāt bija arī slimnieka tēvs, kas to visu ierakstīja diktofonā. Manuprāt, tas ir ne tikai praktiski — pacientam jāatvadās no tuviniekiem un draugiem, jānokārto savas lietas — bet arī tas liecina, ka slimnieku ciena kā cilvēku. Vēlāk pavaicāju kolēģim, vai, viņaprāt, tas nav ļoti sāpīgi gan pacientam, gan viņa ģimenei.

Jā, viņš atzina, sāpīgi gan, toties viņam tā ir iespēja pavadīt prognozējamo laiku pēc saviem ieskatiem un iespējām. Glābiņš šādās situācijās amerikāņiem bieži ir ticība: gan iespējai nodzīvot ilgāk, gan tam, ka pēc šīs pasaules atstāšanas viņus gaida vēl labāka viņpasaule. Interesanta saruna par ticību man gadījās, arī braucot tepat uz Daugavpili, tāpat apstiprinot, ka slimības gadījumā ticība tiešām palīdz.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā!

Lasīt tālāk: 1 2 3
loading...

1 Comment

  1. XXX 23.01.2020 at 19:03 - Atbildēt

    Pēdējā laikā , ja ģimenes ārsts nosūtījis pie kāda speciālista, tad speciālista attieksme ir apmēram šāda ,a tu atnāci noskaiti naudu un lasies. MAZ palikuši speciālisti kas tiešām vispirms tevi uzklausa un tiešam kautko arī paskaidro.