TABULA. Kā noskriet, noiet, nostāvēt kalorijas? + Slēpto kaloriju nesodītā valdīšana

14-08-2020

tabula_kalorijas

Ir cilvēki, kas, gribēdami notievēt, seko savam svaram un katru dienu skrupulozi skaita apēstās kalorijas. Pērkot pārtiku, viņi noteikti raugās, kāda ir to enerģētiskā vērtība. Taču, neraugoties uz stingro kontroli un rūpīgo uzskaiti, svars negrib un negrib mazināties. Drīzāk pretēji – tas vēl piemet klāt liekus gramus.

Protams, cilvēkam, kas grib sekot savai ķermeņa masai, jāseko arī dienā uzņemto kaloriju daudzumam.

Piemēram, lai veiktu darbu, kas neprasa lielu fizisko slodzi (darbs birojā u. c.), dienas deva ir 1800–2500 kilokaloriju. Tomēr ne vienmēr iespējams pilnīgi precīzi aprēķināt, cik kaloriju uzņemts ar ēdiena porciju. Kā liecina standartu pārbaudes, kaloriju daudzums ne vienmēr atbilst tam, kas norādīts uz iepakojuma.

Pēc ekspertu secinājumiem, visvairāk grēko mīksts sviests, majonēzes, konditorejas izstrādājumi (kūciņas, tortes), ātri vārāmās nūdeles, maltā gaļa un pusfabrikāti, sveramie salāti.

Piemēram, pārbaudot nūdeles, izrādījās, ka tās satur nevis 10 un 7% tauku un olbaltumvielu, kā to bija norādījis ražotājs, bet gan 27 un 9%. Attiecīgi arī kaloriju daudzums bija nevis 318, bet 516 kilokaloriju. Tāpat par 3,3% vairāk izrādījās tauku sausajā pienā, kas tam papildus deva 42 kilokalorijas, par 8% treknāki bija gaļas konservi.

Pilnībā nevar paļauties arī uz diētiskajiem produktiem. Raizes dara tas, ka nekaunīgie ražotāji pat parastu sieru, kefīru un biezpienu uzdod par diētiskiem, kas, protams, ir par trešdaļu dārgāki.

Ražotāji uzskata, ka cēlonis ir aprēķinu metodes. Pārtikas enerģētiskā vērtība tiek noteikta pēc rokasgrāmatām, taču tajās minēti vidējie rādītāji. Piemēram, kad kombinātā desās liek noteiktas šķirnes gaļu, tad pieņem vidējo taukvielu un olbaltumvielu saturu attiecīgajai šķirnei.

Tomēr faktiskais to daudzums var būt gan lielāks, gan mazāks. Nozīme ir gan tam, kāda kautķermeņa daļa trāpījusies tieši jūsu nopirktajā desas gabalā, gan tam, ar ko barots lops.

Kā tiek sodīti tie, kas pārtikā pārdozē kilokalorijas? Nekā! Labākajā gadījumā uzraudzības dienesti var apturēt ražošanu, ja uzņēmums noteiktā laikā nesamazinās tauku un ogļhidrātu saturu attiecīgajā produktā.

loading...