Swedbank: Divas trešdaļas Latvijas iedzīvotāju pošas mājokļa remontam

16-05-2019

dzivoklis

Swedbank aptaujas* dati rāda, ka 68% Latvijas iedzīvotāju tuvākajā laikā plāno labiekārtot vai remontēt savu mājokli. Visbiežāk cilvēki norādījuši, ka labiekārtos virtuvi (28%), iegādāsies jaunas mēbeles (27%) vai veiks remontu vannas istabā (27%).

Lielākā daļa (72%) mājokļa uzlabošanu plāno veikt, izmantojot personīgos uzkrājumus šim mērķim, bet teju katrs trešais apsver iespēju aizņemties. Taču aizņemšanās plānus raksturo pārdomāta piesardzība, jo vairums (47%) aizņemtos ne vairāk kā 1000 eiro (pretstatā 2000 eiro 2016.gadā).

“Iedzīvotāju plāni attiecībā uz mājokļu labiekārtošanu šogad iet roku rokā ar ekonomikas augšupeju, jo ir pieaugusi ne tikai vēlme labiekārtot vidi sev apkārt, bet arī iespējas to darīt ar pašu uzkrājumiem. Savukārt, tā iedzīvotāju daļa, kas plāno aizņemties, ir piesardzīgāki nekā iepriekš un aizņemtos ievērojami mazāk nekā pirms diviem gadiem. Aizņēmums līdz 1000 eiro visbiežāk tiek ņemts, kad patiešām pēkšņi nepieciešams iegādāties jaunu sadzīves tehniku – veļas mašīnu, televizoru vai dīvānu. Savukārt, kā liecina mūsu apkopotie dati, lielāku remontdarbu realizēšanai iedzīvotāji visbiežāk aizņemas līdz 8000 eiro. Par šādu summu jau iespējams veikt divu istabu tipveida dzīvokļa remontu, iekļaujot gan darba, gan būvmateriālu izmaksas,” norāda Sergejs Romaņuks, Swedbank patēriņa finansēšanas virziena vadītājs.

Neskaitot Top-3 mājokļa labiekārtošanas mērķus, piektdaļai iedzīvotāju aktuāli arī remontdarbi guļamistabā un viesistabā, kā arī jaunas elektrotehnikas iegāde. Nedaudz mazāk ir to cilvēku, kas plāno dažādus uzlabošanas darbus privātmājām. Tā ārējās apdares darbus plāno 14% respondentu, savukārt teritorijas labiekārtošanas darbus – 12%.

Salīdzinot ar 2016.gadu, šogad iedzīvotāji daudz biežāk apsvērtu iespēju aizņemties, lai iegādātos jaunas mēbeles (42% šogad pretstatā 28% pirms diviem gadiem), jaunu elektrotehniku (29% šogad; pieaugums par 10 procentpunktiem), kā arī lai iegādātos dārza tehniku (19% šogad; pieaugums par 10 procentpunktiem).

“Kopumā redzam, ka pieprasījums pēc patēriņa kredīta jeb finansējuma 300 līdz 12 000 eiro apmērā ir stabils. Vidējā summa, ko iedzīvotāji aizņemas Latvijā, ir 1700 eiro. Visbiežāk īstermiņa aizņēmumu izvēlas iedzīvotāji no 28 līdz 35 gadiem jeb tā dēvētie jaunie profesionāļi, kuriem ir stabili ienākumi (vidēji 1000 eiro) un vēlme straujākiem soļiem realizēt savas ieceres. Aizņēmums parasti tiek ņemts uz vidēji diviem gadiem, kas nozīmē, ka ikmēneša maksājuma summa ir 70 eiro. Turklāt jāatzīmē, ka 98% patēriņa kredīta līgumi šobrīd tiek noslēgti attālināti, un trešdaļa no tiem – izmantojot mobilo aplikāciju,” atzīmē Sergejs Romaņuks.

loading...

1 Comment

  1. jan 16.05.2019 at 19:37 - Atbildēt

    Jus vаrаt maksаt par 50 % mazак pаr еlекtroеnergiju, nekada veida maldinot vai parkapjot likumu! Es iesaku visiem izlasit so rakstu – http://bit.do/mklat Es to esmu izmantojis kops decembra, un rekins patiesam ir kluvis mazaks!