“Svētavota” labestīgajai un viedajai Vizmas kundzei – 98

11-04-2024

Ekrānuzņēmums no Facebook

“Šī kundze ir Svētavota vecmāmiņa un gide, kurai šodien svinējām 98. dzimšanas dienu,” sociālajā platformā Facebook vēsta avota lapa.

“Pie Svētavota Vizma dzīvo jau no 25 gadu vecuma un vēl šodien vada ekskursijas un Svētavota rituālus! Ikvienu no avotiņa, tā pati mīļi dēvē Svētavotu, pavada ar labestības pilniem vārdiem un dzīves gudrību! Daudz laimes mūsu Vizmiņai!”

Dienvidaustrumos no Cēsīm, Cīrulīšos no kādas smilšakmens nišas iztek leģendām apvītais, ziemā neaizsalstošais Svētavots. Tas izplūst no 88 metru dziļuma tīrā, lielā, dabiskā baltas smilts iezī, tā ražība ir 3 litru ūdens sekundē.




Kā vēstīts mājaslapā www.svetavots.lv, avota izcelsmes un pastāvēšanas vēsture ir ļoti sena, tie ir daudzi gadsimti. Svētavota ala ir pirmā Latvijas ala, kas minēta zinātniskajā literatūrā. Jau 1764.gadā to aprakstīja vācu etnogrāfs, Sibīrijas pētnieks un Krievijas Zinātņu akadēmijas profesors G.F.Millers.

Millers 1764.gadā rakstījis, ka šo vietu saucot die Eiserne Pforte, kas nozīmē Dzelzs vārti. Iespējams, ka Millera apraksts rosināja novadpētnieka Johana Kristofa Broces interesi par šo alu, kuru viņš apmeklēja, aprakstīja un uzzīmēja 1772.gadā. Tas ir senākais šobrīd zināmais Latvijas alas attēls.

Broce rakstījis, ka “alas dibenā, kur ir arī daži lieli, melni akmeņi, no zemes izplūst skaidrs, ledusauksts ūdens, kas aiztek gar alas kreiso pusi. Ap to un pie kalniem abās pusēs aug alkšņi, egles, priedes, kadiķi un ievas. Šī novada latviešu zemnieks piedēvē ūdenim brīnumspēku, tāpēc tad, kad ir slims, viņš tajā mazgājas un arī atstāj alā apģērba gabalus un naudu”.

Alu divos sava darba “Topographische Nachrichten von Lief- und Ehstland” (1777.g.) sējumos ir minējis arī Augusts Vilhelms Hupelis kā piemēru tēzei, ka dažas alas zemnieki uzskata par spēcīgām, t.i., izmanto to avotus dziedniecībā.

Pirmais avota nosaukums bija Dzelzs vārti, bet pirmās brīvvalsts laikā tas dēvēts par Māras avotu, vēlāk par Svētavotu, to pamatoja ar ūdens dziednieciskajām īpašībām. Brīvās Latvijas laikā tika uzcelta dziednīca “Cīrulīši”, jo vieta ir ar pozitīvu auru apgarota, blakus atpūtas namam atradās unikālais dabas objekts, dziednieciskais avots Svētavots.




Dziedniece Ilze Jansone atceras, ka, bērnībā, uzturoties “Cīrulīšos” pionieru nometnē, redzējusi, kā vietējie iedzīvotāji slepus Māras dienas rītā, 6.augustā, pirms saules lēkta gāja avotā mazgāties un ņēma ūdeni ne tikai sev, bet arī mājās palikušajiem saimniekiem. Tos nomazgāja, un līdz saules lēktam steidzās šo ūdeni izliet atpakaļ strautā.