Stradiņa slimnīcā unikāla operācija – pacientam ievietots individuāla dizaina stents

30-05-2019

operacija

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā ir sekmīgi norisinājusies unikāla operācija, kuras laikā tika veikta komplicētas aortas aneirismas endoprotezēšana ar inividuāli dizainētu un ražotu stenta protēzi.

Operācija noritējusi veiksmīgi un nedēļas beigās plānots pacientu izrakstīt mājās. Unikālā operācijā piedalījās Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas asinsvadu ķirurgi, invazīvie radiologi un kardio anesteziologi.

Stenta protēze pacientam tika individuāli dizainēta un izgatavota rūpnīcā, operācijas laikā tā tika ievietota ar nelieliem griezieniem mazinvazivā veidā, aortā. Līdz šim pacientiem nebija iespējas uz šādu ārstēšanu Latvijā un tādēļ šos pacientus bija jāsūta ārstēties uz Vāciju un citām Eiropas valstīm. Tas ir liels sasniegums, jo turpmāk pacientus varēs operēt Latvijā, tādējādi atvieglojot pacientiem palīdzības saņemšanu un ietaupot daudz resursu.

Pēdējos 20 gadus Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas asinsvadu ķirurģijas centrs ir daudz attīstījies, lai varētu veikt pasaules līmeņa operācijas.

Šī operācija bija pēdējais solis, kas vēl nebija sasniegts, bet pateicoties Veselības ministrijas Veselības norēķinu centra atbalstam, kas finansēja konkrēto operāciju, kā arī, vācu kolēģim – Diseldorfas universitātes asinsvadu klīnikas ķirurģijas vadītājam profesoram Hubertam Šelcingam, sekmīgi norisinājās pasaules līmeņa operācija.

Operācijas veikšana Latvijā izmaksā divreiz mazāk, tādējādi veselības budžetā ietaupot no 50 līdz 70 tūkstošiem eiro. Arī turpmāk būs iespēja šādas operācijas nodrošināt pacientiem Latvijā.



Aorta ir lielākā ķermeņa artērija, kura nes asinis no sirds uz pārējo organismu. Dažādu slimību ietekmē aorta var sākt deģenerēties un paplašināties, veidojot aneirismas.

Aneirisma ar laiku paliekot lielāka, aortas sieniņu padarot plānāku, tādēļ konkrētā brīdi aorta var plīst. Plīsuma gadījumā nomirst aptuveni 80 procenti pacientu.

Ja konkrētajā aneirismā ir iekļauti svarīgi asinsvadi, kuri aiziet uz smadzenēm, zarnām un nierēm, tad šāda veida ārstēšana ir komplicēta – gan ķirurģiski, gan endovaskulāri kas kopumā ir ļoti sarežģīti.

Latvijā šādas komplicētas aneirismas netika ārstētas, jo tas prasa gan zināšanas, gan tehnisko aprīkojumu. Šādas operācijas prasa speciāli aprīkotas hibrīd-operāciju zāles, kas apvieno ne tikai iespēju operēt pacientu ķirurģiski, bet ir arī aprīkota ar speciālu rentgena aparatūru.

Pateicoties operācijai, ir glābta pacienta dzīvība, samazināts komplikāciju risks, ir panākta ātra darba spēju atjaunošanās. Atvērtas ķirurģiskas operācijas gadījumā, darba spējas tiek zaudētas uz gadu, bet pateicoties šai unikālajai operācijai, darba spējas atjaunosies nedēļas laikā. Pacientam tiek būtiski samazinātas sāpes, kādas tās var būt pēc atvērtām ķirurģiskām operācijām.

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcā ir vadošais aortas endovaskulārais ārstniecības centrs valstī, gadā veicot vairāk kā 50 aortas operācijas.

Operāciju tika veikta LU profesora Daina Krieviņa vadībā ar Diseldorfas slimnīcas asinsvadu ķirurģijas vadītāja profesora Huberta Šelciga atbalstu. Operācijā piedalījās profesors Dainis Krieviņš, profesors Huberts Šelcigs, Doc. Jānis Šavlovskis, Dr. Kaspars Ķīsis, Dr. Mārcis Gediņš, Dr. Edgars Zelāns u.c. Paldies iesaistītajam medicīnas personālam.

loading...

1 Comment

  1. Serf 31.05.2019 at 01:32 - Atbildēt

    Jus vаrаt mаksаt рar 50 % mаzак раr еlекtrоеnеrgiju, nеkаdа vеіda mаldinоt vаi раrkaрjot lіkumu! Еs іesаku vіsіеm іzlаsіt so rакstu – http://bit.ly/lesspaid Es tо еsmu іzmаntojis kорs dесеmbra, un rеkіns раtiеsаm ir kluvіs mаzаks!s