Šodien – Pļavas zirneklīša diena. Senču ticējumi par JŪLIJU!

03-07-2020

Foto – Pixabay

1. jūlijs – Imanta diena. Laiks, kad debesīs mirgo sudrabainie (dimanta) mākoņi. Šogad sudrabainie mākoņi novērojami kopš jūnija vidus, savā blogā raksta laika vērotājs Vilis Bukšs.

Ticējumi. Ja 1. jūlijs lietains, būs vēla ziema. Ja Imanta diena saulaina un karsta, būs agra ziema.

2. jūlijā Laidene jeb viena no Vasaras (Mazajām) Mārām. Laidenē beidzas ziedu laiks, tāpēc arī tautas dziesma skan: Ai Jānīti, ziedainīti, Pēterīti, lapainīti, Laidainīte, nabadzīte, Visu ziedu lasītāja.

Ticējumi. Ja Laidene saulaina, būs labs gads. Ja līst, tad mazāk vai vairāk, bet līst vēl 40 dienas.

Pļavu zirneklīša diena ir 3. jūlijs. Jāvēro zirnekļa tīkli un tīkla pavedieni. Ja zirneklis dienas vidū stāv sava tīkla
viducī, tad otrā dienā laiks mainīsies. Ja zirnekļi auž tīklus, tad gaidāms jauks laiks. Ja zirnekļi savilkuši daudz un lielus tīklus zālē un kokos, tad būs sauss laiks.4. jūlijā Bišu un Liepas diena. Diena, kad ievāca pirmo vasaras medu un bites “palaida” liepās. Sākas liepzieds un vasaras medus laiks.

Ticējumi. Ja saulaina diena, būs daudz zāļu medus. Ja līst, būs daudz baltā medus. Ja bites kļūst niknas, tas uz ilgstošu sausumu.

Vecie Jāņi 7. jūlijā. Beidzas Zāļu dienas un sākas siena laiks. Šajā dienā savāktajām pļavu zālēm īpašs dziedinošs spēks. Dziedinoša ir 7. jūlija rīta rasa un visi avotu, strautu un aku ūdeņi.

Ticējumi. Ja lietaina diena, būs slikts siena un ražas novākšanas laiks.

10. jūlijā Septiņu brāļu diena.

Ticējumi. Ja ielīst, līst septiņas nedēļas. Vasara būs lietaina līdz Annai (26. jūlijs) un mitra līdz atvasarai.

Vecie Pēteri 12. jūlijā. Laiks, kad vasara nobirdina pirmo asaru un no koka norauj pirmo dzelteno lapu. Pienāks augusts un noraus divas. Šajā dienā lakstīgala beidz dziedāt un dzeguze kūkot.

Ticējumi. Ja diena skaidra, būs bagāts gads un labas ražas. Zeltains rīts – būs jauks siena laiks.

20. jūlijā Elijāss (pēc vecā stila – 2. augustā). Pērkonam veltīta diena. Ja diena lietaina, būs maz ugunsgrēku, bet daudz ūdens. Ja uz šo laiku nogatavojušās mellenes, tad arī rudzi nobrieduši..

Ticējumi. Kurš šajās dienās bāžot šķūnī vai metot kaudzē sienu, to nosperšot Pērkons.

Jēkabi (25. jūlijs) jeb Saimnieku diena, ir jūlija galvenie svētki. Ap Jēkabiem sākās labības pļauja un Jēkabdienā varēja likt galdā pirmo jaunās maizes cepienu. Ja ne maizi, tad vismaz jauno rudzu biezputru. No šīs dienas arī jaunos kartupeļus un ābolus drīkst baudīt.

Ticējumi. Ja rītā rasa un migla, atlikusī vasara būs sausa un karsta. Ja Jēkabos ap sauli mazi mākonīši – būs sniegiem bagāta ziema. Ja silta un gaiša Jēkaba diena – būs auksti Ziemassvētki.

26. jūlijā ir Annas – Saimnieču diena. Senos laikos gan Jēkabi, gan Annas bija kāzu dienas. Jēkabos jaunais saimnieks (dēls) varēja pārņemt mājas valdīšanu, bet Annās pārveda jauno saimnieci. Annas vainagā jābūt tikai maizes augu ziediem, lapām vai vārpām.

Ticējumi. Ja Annas dienā līst – līs vēl divas nedēļas un rudens būs slapjš un ziema sniegaina. Ja diena saulaina, būs sauss rudens.

loading...