Sešas lietas, ko bērni manto tikai no tēva

25-08-2024

Foto – Pixabay

Runājot par ģenētiku, bērni no abiem vecākiem manto unikālu iezīmju kombināciju. Tomēr ir īpašas iezīmes, kuras var pārmantot tikai pa tēva līniju. No ģenētiskiem modeļiem līdz īpašām medicīniskām saslimšanām – tālāk lasi sešas lietas, kuras bērni var mantot tikai no tēva.

1. Vīriešu plikpaurība

Androgēniskā alopēcija, ko parasti dēvē par vīriešu plikpaurību, izpaužas kā pakāpeniska matu retināšanās un izkrišana, jo īpaši deniņos un galvas augšpusē. Šo stāvokli izraisa hormona dihidrotestosterona (DHT) iedarbība uz matu folikuliem, kas ir jutīgi pret to.

Galvenais gēns, kas ir atbildīgs par jutību pret DHT, atrodas X hromosomā, ko iegūst no mātes. Tomēr arī Y hromosoma, kas pārmantota no tēva, ietekmē noslieci uz šāda veida plikpaurību, nosakot tās izpausmes pakāpi un ātrumu.

Kā tas izpaužas: ja tēvam ir gēni, kas veicina plikpaurību, ievērojami palielinās varbūtība, ka viņa dēlam radīsies šis stāvoklis. Svarīgi atzīmēt, ka šis process var sākties dažādos vecumos: daži vīrieši ar plikpaurību saskaras jau 20 gadu vecumā, bet citi to piedzīvo daudz vēlāk.

2. Bērna dzimums

Bioloģisks skaidrojums: bērna dzimums tiek noteikts ieņemšanas brīdī. Tēva spermā ir vai nu X hromosoma, vai Y hromosoma. Ja olšūna ar X hromosomu tiek apaugļota ar spermatozoīdu, kam ir Y hromosoma, vecākiem piedzimst zēns (XY). Ja olšūna tiek apaugļota ar spermatozoīdu, kam ir X hromosoma, piedzimst meitene (XX).

Atšķirībā no ģenētiskajām īpašībām, ko nodod abi vecāki, bērna dzimums ir atkarīgs tikai no tēva. Ir svarīgi atzīmēt, ka neviens no vecākiem nevar apzināti ietekmēt šo procesu, jo tas notiek mikroskopiskā līmenī ieņemšanas brīdī.




3. Daži ģenētiski traucējumi

Bioloģisks skaidrojums: daži ģenētiski traucējumi ir saistīti ar Y hromosomu, kas tiek nodota tikai no tēva dēlam. Tā kā Y hromosoma pieder tikai vīriešiem, visi gēni un iespējamās mutācijas, kas atrodas šajā hromosomā, tiek nodotas tikai pa vīriešu līniju. Tas nozīmē, ka, ja tēvam ir noteiktas ģenētiskas slimības, kas saistītas ar Y hromosomu, tās var pāriet tikai viņa dēliem.

Slimību piemēri

21. hidroksilāzes deficīta sindroms (H-Y antigēns). Šī ir reta ar Y hromosomu saistīta slimība, kas ietekmē dzimumdziedzeru attīstību un var izraisīt dzimumattīstības traucējumus. Vīrieši ar mutācijām attiecīgajos Y hromosomas gēnos var nodot šo slimību saviem dēliem.




Vīriešu neauglība, kas saistīta ar Y hromosomu. Dažas vīriešu neauglības formas izraisa mutācijas vai delecijas noteiktos Y hromosomas reģionos. Šīs ģenētiskās izmaiņas var ietekmēt spermas veidošanos, izraisot neauglību. Ja tēvam ir šāda mutācija Y hromosomā, arī viņa dēli var pārmantot šo stāvokli.

Ģenētiski izraisīts hipogonādisms. Arī šis stāvoklis ir saistīts ar mutācijām Y hromosomā un ietekmē dzimumdziedzeru darbību, kas var izraisīt nepietiekamu testosterona ražošanu un seksuālās attīstības problēmas. Tāpat kā citas ar Y hromosomu saistītas slimības, arī šī slimība tiek nodota no tēva dēlam.

Kā tā izpaužas: ja tēvam ir Y hromosomas mutācijas vai ģenētiskas izmaiņas, šīs pazīmes var tikt nodotas tikai viņa dēliem, jo Y hromosomu no tēva manto tikai vīrieši.



4. Ādama ābols

Ģenētiska iezīme. Ādama ābols ir izvirzījums uz kakla, kas veidojas, pubertātes laikā palielinoties vairogdziedzera skrimšļiem. Šīs pazīmes attīstību kontrolē vīriešu hormoni, piemēram, testosterons, kas sāk aktīvi izdalīties pusaudža gados.

Kā tas tiek pārmantots: lai gan tā izmērs un forma var atšķirties atkarībā no vīrieša, ģenētiskie faktori, kas nāk no tēva, var ietekmēt tā izpausmes pakāpi. Šī īpašība ir izteiktāka vīriešiem, jo sievietēm testosterona līmenis ir daudz zemāks.

Interesants fakts: dažās kultūrās ādamābola lielums tiek saistīts ar vīrišķību un briedumu, padarot to par svarīgu vīrieša ķermeņa iezīmi.




5. Auguma garums

Ģenētiskie faktori. Cilvēka augums ir sarežģīta īpašība, ko ietekmē daudzi gēni, taču būtiska nozīme šajā procesā ir tēva gēniem. Ja tēvs ir garš, pastāv liela varbūtība, ka arī viņa bērni būs augumā gari, lai gan savu ieguldījumu dod arī mātes gēni.

Ģenētiskā pārmantojamība. Par augumu atbildīgie gēni var tikt aktivizēti vai nomākti atkarībā no to kombinācijas. Piemēram, ja abi vecāki ir augumā gari, ir liela iespēja, ka bērns šo īpašību pārmantos. Tomēr, ja viens no vecākiem ir gara auguma, tas var mazināt izredzes uz augstu augumu.

6. Nosliece uz riskantu uzvedību

Ģenētiskais pamats. Tieksmei uz riskantu uzvedību un adrenalīna meklējumiem var būt ģenētisks pamats, kas saistīts ar variācijām noteiktos gēnos, kuri atrodas Y hromosomā.




Kā tas tiek nodots tālāk

Pētījumi liecina, ka vīrieši, kuriem ir nosliece uz riskantu uzvedību, piemēram, ekstrēmiem sporta veidiem vai azartspēlēm, šo iezīmi var nodot tālāk saviem dēliem.

Šīs iezīmes var būt saistītas ar gēniem, kas ietekmē dopamīna receptorus smadzenēs, kuri ir atbildīgi par baudas un atlīdzības uztveri.

Vīrieši ar noteiktām šo gēnu variācijām var būt vairāk tendēti meklēt jaunus un aizraujošus piedzīvojumus, kas dažkārt noved pie riskantām situācijām.

Psihologi un ģenētiķi turpina pētīt, cik spēcīgi šīs uzvedības iezīmes var būt pārmantojamas un kuriem gēniem tajā ir galvenā loma.

Secinājumi

Ģenētika ir sarežģīta un aizraujoša joma, kas atklāj daudzus noslēpumus par mūsu izcelsmi un iedzimtību. Lai gan bērni iezīmes manto no abiem vecākiem, dažas īpašības tiek pārmantotas tikai pa tēva līniju.

Šīs zināšanas var palīdzēt ģimenēm labāk izprast savas ģenētiskās iedzimtības un pieņemt pārdomātu pieeju veselības un audzināšanas jautājumiem.

Izpratne par to, kā šīs iezīmes tiek nodotas tālāk, ir ne tikai interesanta, bet arī noderīga, lai prognozētu iespējamos riskus un attīstības modeļus nākamajās paaudzēs.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Septiņi iemesli, kāpēc, bērnam pieaugot, izirst tēva un bērna attiecības

Nosauktas sešas pazīmes, ka vecāki ir pārāk stingri pret savu bērnu

Trīs cilvēku tipi, kuriem piemīt “nabadzības” domāšanas veids. Ja arī tev, tas jāmaina!

Mammu, es tevi precēšu! Kā vecākiem atbildēt uz mulsinošiem bērnu jautājumiem