Sāp locītavas? Nepērc dārgas zāles, uzvāri galertiņu!

04-12-2019

galerts


Daudzi cieš no locītavu sāpēm. Turklāt parasti sākam ārstēties tikai tad, kad skrimšļu bojājumu dēļ kauli tuvinās, sāk noberzties un uz to virsmas sāk parādīties izaugumi, kas sagādā negantas sāpes. Bet tādas izmaiņas var nepieļaut, ja profilaksei rītos un vakaros apēd kaut divas ēdamkarotes dziednieciska galertiņa.

Galerts var veiksmīgi novērst locītavu sāpes, atjaunojot nodilušos posmus un aizkavējot deformējošās artrozes veidošanos.

Vienkāršākais variants – iegādāties kaulus veikalā, izvēloties tieši daļas ar skrimšļiem. Vārot tie pilnībā izšķīst, iegūstot šķidru formu. Tāpēc no kauliem var pagatavot piesātinātu skrimšļu buljonu.
Derēs arī kauli, kas palikuši pāri pēc dažādu zupu vārīšanas.

Pēc piecu (!) stundu vārīšanas izslēdz uguni un ļauj buljonam nedaudz atdzist, pēc tam noņem vāku, izņem karstos kaulus (tiem jābūt mīkstiem) un izmet, bet skrimšļu buljonam pievieno garšvielas, lauru lapu, nedaudz sāls, atkal uzkarsē gandrīz līdz vārīšanās temperatūrai.

Tad uguni izslēdz un buljonu atstāj ievilkties, lai tas iegūtu patīkamu garšu un aromātu. Karsto buljonu salej bļodiņās un formiņās atdzišanai. To glabā ledusskapī.

Dziedniecisko galertu lieliski gatavot ātrvārāmajā katlā. Neatkarīgi no katla lieluma to pilda ne vairāk kā par divām trešdaļām.

Saliek katlā kaulus un pārlej ar ūdeni tā, lai ūdens līmenis būtu par aptuveni 2 cm augstāks nekā kauli. Ūdeni jālej ne mazāk kā 1,3 l, lai tas pilnībā neiztvaikotu, ilgi karsējot.

Ar ūdeni pārlietos kaulus vispirms karsē ātrvārāmajā katlā bez vāka 5-7 minūtes, noņemot putas, un tikai pēc tam uzliek vāku, noslēdz un turpina karsēt uz mazas uguns 5 stundas.

Galertam jābūt liesam, jo tauki, kas uzkrājas starp muskuļu šķiedrām, padara tos vājākus, tādējādi mazinot to spēku un aktivitāti. Tie arī negatīvi ietekmē kaulus un locītavas. Taukus vārīšanas laikā noņem ar karoti un izmet.

Šādi pagatavotā galertā ir hialuronskābe, kas ir galvenais locītavu “būvmateriāls”. Tā nodrošina locītavu funkcionālās īpašības – locītavu virsmu slīdīgumu – un novērš nodilšanu un noberšanos.

Galerts nāk par labu arī diabēta, asiņojošu smaganu, elpceļu, plaušu un ginekoloģisku slimību gadījumā.

Tas veicina dzīšanu, jo papildus glikozamīnam (jā, tā pati aptiekās dārgi maksājošā viela!) un hialuronskābei, tajā ir oksiprolīns, oksilizīns un citas aminoskābes, kas nepieciešamas starpšūnu vielu veidošanai.

Avots: “Fithacker”

loading...