Sākas atvasara; pīlādžogas ļauj paredzēt agru ziemu, stāsta laika vērotājs Vilis Bukšs

14-09-2021

https://twitter.com/meiravietis/

Svilpis (sarkankrūtītis) paredz agru ziemu un ar cirka mākslinieka veiklību ķeksē pīlādžogas! Tautas gudrība: Ja putni rudenī pirms Miķeļiem (29. septembris) ir ēdelīgi un uzbaroti, tad gaidāma agra un auksta ziema, mikroblogošanas vietnē Twitter raksta populārais laika vērotājs Vilis Bukšs.

14. septembrī sākas vidējā jeb īstā atvasara un turpinās līdz Miķeļiem (29. septembris). Jaunākajai no atvasarām atvēlēts laiks no 28. augusta līdz 14. septembrim. Vecākajai no 29. septembra līdz vecajam Miķelim (12. oktobris).

Ticējumi. Ja atvasaras pirmā diena lietaina un apmākusies – rudens būs garš. Ja atvasara sausa – būs slapjš rudens. Ja atvasara lietaina – rudens būs sauss. Ja lido zosis – būs agra ziema.

17. septembris. Rudens Vēju diena. Tā ir viena no Vēja Mātes dienām. Jāvēro no kuras debess puses iepūš vējš, jo tas pārsvarā būs noteicošais rudens vējš. Šajā dienā aizlido pēdējās bezdelīgas.

Ticējumi. Ja vējš pūš no dienvidiem, būs silts un garš rudens. Ja no ziemeļiem vai austrumiem, tad rudens būs nemīlīgs, bet ja no rietumiem – rudens būs slapjš.22. septembrī sākās un līdz Miķeļiem – 29. septembrim, turpinās Dzelzu nedēļa. Tā bija sējas aizlieguma nedēļa. Rudens sējai līdz Dzelzu nedēļai vajadzēja būt pabeigtai. Dzelzu nedēļas pēdējā dienā sākas Veļu laiks.

Ticējumi. Ja Dzelzu nedēļā vējš pūš no dienvidiem – būs silta un sekla ziema; ja no vakariem vai rītiem – būs mērena ziema. Ja Dzelzs nedēļā vāc kāpostus – tie ir sūri un cieti. Arī rudzi nav jāsēj, tad lāgā neaugs.

Miķeļi ir 29. septembrī. Ziemas laika sākums. Tās ir apjumības jeb appļāvības – pēdējā pļaujas diena, kad ar maģisku rituālu palīdzību cenšas nodrošināt veiksmi nākamajā gadā un iegūt Jumja labvēlību. Miķeļus svin lepni. Senči kāva aunu vai cūku, skābēja kāpostus, cepa plāceņus, brūvēja alu, bet pirmos kumosus un pirmo alus krūzi ziedoja Mājas kungam.

Ticējumi. Ja ap Miķeļiem līst – būs mīksta, silta ziema. Ja Miķeļu rītā vējš pūš no ziemeļiem – būs auksta un dziļa ziema. Ja Miķeļos ir saule – būs sātīga lopbarība. Ja Miķeļa diena un nakts ir miglaina – būs laba nākamā vasara. Ja Miķeļos lido zosis, tad Mārtiņos būs sniegs.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Kāds laiks varētu būt septembrī, prognozē populārais laika vērotājs Vilis Bukšs

Bīstamākās dienas SEPTEMBRĪ. Pirmā – jau pavisam drīz!

Zelta rudens burtiskā nozīmē: četras zīmes kļūs ievērojami bagātākas

loading...

1 Comment

  1. Anonymous 14.09.2021 at 12:18 - Atbildēt

    Skaista bilde skaists raksts un skaists rudens..tikai skumjs..jo visu dienu dzirdamas skumjas dzervju klaigas.kuras savilno dveseli ..liek apstaties un paversties debesis tas posas talam celam lai pamestu dzimteni un dotos svesumaa.mes paliksim jo mes esam cilveki.mums japalior im mes dosimiedk caur sarto lapu deju..un sminoso laika vecsa sejuseju…¹¹ trauslo un nezinamo liktena deju es pretim putenim eju..eqq
    .