Pūpolsvētdiena jau šonedēļ. Kādi ticējumi to pavada?

09-04-2019

pupoli

Baznīca svin Palmu (latīniski – Palmarum) svētdienu, bet Pūpolsvētdiena (šogad – 14. aprīlī) ir šīs dienas latviskots nosaukums.

Kristus šajā dienā ieradās Jeruzālemē, kur ļaudis viņu sagaidīja ar gavilēm un klāja uz ceļa drēbes un palmu zarus. Zīmīgi, ka vēlāk šie paši ļaudis pieprasīja Poncijam Pilātam sist Jēzu krustā.

Pūpolsvētdiena ievada Kristus ciešanu laika pēdējo – Kluso jeb Svēto nedēļu. Šajā laikā noris visi lielie notikumi: Svētais vakarēdiens Zaļajā Ceturtdienā, Kristus Krustā sišana Lielajā Piektdienā un viņa Augšāmcelšanās Lieldienās.

Latviešiem Pūpolsvētdienas (jeb Pūpolnicas) galvenā iezīme ir pēršana ar pūpoliem, vēlot veselību. Pēc tradīcijas, vismaz vienam no mājas ļaudīm agri no paša rīta jāpieceļas un jānoper ar pūpolu žagariņiem pārējie, skaitot:

Pūpols, pūpols – apaļš kā pūpols,
Vesels kā rutks, lunkans kā žagars,
Sarkans kā ābols, zaļš kā zars,
Drošs kā lauva, veikls kā vāvere.
Veselība iekšā, slimība ārā.

Nedrīkst tikai pa kājām pērt, tad tās kļūst resnas.

Pēršanai var pagatavot speciālas slotiņas no deviņiem kokiem: priedes, egles, paegļa, trejādiem kārkliem un trejādiem citiem lapukokiem.

Nopērtie esot ne tikai veselīgi un sārti no vaiga – tos arī blusas nekožot…

No pūpolu zariņiem taisa arī mazu krustiņu, ko vēlāk svēta baznīcā – tad mājā neiesperšot pērkons.

Un vēl – kas apēd trīs pūpolus, tas nekad neslimos ar drudzi un nebaidīsies no pērkona.

Pūpolu svētdienā arī zirgi un citi lopi jāieper ar pūpoliem, lai būtu brangi, veseli un apaļi kā pūpoli.

loading...

2 Comments

  1. Ania 11.04.2019 at 01:58 - Atbildēt

    Вы бросите куpить навсегда на утро, если пройдете этот советский курс http://netcigam.blogspot.com Не прикладывая усилий, у вас просто исчезнет желание курить! Я курильщицa со стажем больше 14 лет и бросалa раз 100, но только от этого чувствуется реальный эффект! Уже не курю год и ни разу не тянуло!

  2. aizdevumus 13.04.2019 at 14:02 - Atbildēt

    Mēs piedāvājam visu veidu finanšu aizdevumus @ 3% procentu likmi. Mēs dodam no aizdevumiem robežās no €10,000.00 līdz €50,000,000.00. Visiem ieinteresētajiem pretendentiem e-pasts tagad: sloanslimited@gmail.com

    WhatsApp vai zvaniet: +1201865546