Profesors Danilāns: Ēdiet droši, ko saimniece sarūpējusi!

22-06-2019

Ko par ēšanu ikdienā un svētkos domā profesors Anatolijs Danilāns?

— Vispirms gribu mierināt — vienā svētku vakarā lielu ļaunumu savai veselībai nenodarīsiet, ēdiet droši, ko saimniece sarūpējusi. Ja ar ēdienu vēlaties uzlabot savu veselību, tad par dažiem uztura jautājumiem jāatceras visu mūžu un jācenšas ievērot zinātnieku padomus.

— Ko ar ēdienu var panākt?

— Novērst aterosklerozes veidošanos. Šī slimība kļuvusi par mūsu gadsimta biedu. Varbūt kādreiz esat dzirdējuši, ka ar aterosklerozi neslimo vai slimo ārkārtīgi reti Grenlandē dzīvojošie eskimosi.

Zinātnieki ilgos pētījumos noskaidrojuši, ka eskimosiem ir pavisam citādi izmainīti šūnu apvalki — membrānas. Mums, eiropiešiem, amerikāņiem, kanādiešiem utt. ir viena veida taukskābes, bet eskimosiem — cita, mazāk piesātināta taukskābe, un tā, lūk, nodrošina, ka ateroskleroze neveidojas. Kāpēc tā? Izrādās, tāpēc ka viņi uzturā daudz lieto zivis.

Mēs arī varētu mainīt savu šūnu membrānu sastāvu pāris mēnešu laikā — ēdot zivis. Tiktu nobremzēta asins plātnīšu — trombocītu — aktivitāte, kas ir nopietns faktors aterosklerozes attīstībā. Trombocīti ir kā remontbrigāde, kas cenšas salabot, nostiprināt bojātos asinsvadus, pielīpot pie asinsvadu sieniņām.

Ja trombocīti to dara pārāk aktīvi, veidojas ateroskleroze un var tikt bojāti asinsvadi — sirds, kāju, smadzeņu utt. Eskimosi no šīs pārāk aktīvās trombocītu darbības ir pasargāti. Varbūt mūsu sensenie priekšteči arī bija vairāk piemērojušies zivju, nevis gaļas ēšanai?

VAIRĀK LASI ANATOLIJA DANILĀNA GRĀMATĀ “DZĪVO VESELS”!

— Jāpārtiek no zivīm vien?

— Būsim reālisti, tas nav iespējams. Protams, būtu apsveicami, ja kāds spētu ievērot “zivju diētu”, bet amerikāņu zinātnieki atraduši mazāko zivju daudzumu, kas tomēr labvēlīgi ietekmē veselību.

Zivis jāēd trīs reizes nedēļā (ne trīs dienas nedēļā), arī tad pagarinās cilvēka mūža ilgums, aterosklerotiskie traucējumi ir mazāk izteikti. Zivis ir veselīgs ēdiens.

Tām nav jābūt dārgām zivīm. Mencas, siļķes, stavridas utt. Vislabāk pirkt svaigas vai savā sulā gatavotas zivis, jo eļļa šo labo efektu var mazināt.

Apsveicami, ja svētku galdā būs arī kāds zivju ēdiens.

loading...