Pret migrēnu palīdz piena diēta. Kādi vēl produkti ieteicami?

25-08-2018
Foto - Pixabay

Foto – Pixabay

Uztura korekcija ir pirmais, ar ko sākas ārstēšana. Pirms vairāk nekā desmit gadiem zinātnieki pierādīja, ka dažu produktu sastāvā ir ļoti daudz serotonīna un histamīna – vielu, kas tiek uzskatītas par galvenajām migrēnas izraisītājām. Tieši tāpēc šie produkti no ēdienkartes jāsvītro.

Ar migrēnu lielākoties sirgst sievietes, turklāt – gados jaunas. Lēkmes galvenokārt vērojamas kritisko dienu laikā vai ovulācijas periodā, kas iestājas menstruālā cikla vidū. Šie fakti ļauj secināt, ka diētu jāsāk ievērot nedēļu pirms menstruācijas un cikla 9.–10. dienā. Lai rezultāts būtu maksimāls, speciālais uztura režīms jāievēro vismaz 10 dienas.
Daudzi speciālisti par pretmigrēnas diētu ironizē, jo tās laikā jāatsakās no pašām gardākajām lietām, ko daiļā dzimuma pārstāves diez vai spēs īstenot.

Daudz serotonīna
Kur tad paslēpušies tie lielie serotonīna daudzumi? Pirmām kārtām – saldējumā. Tas ir pirmais produkts, no kura jāatsakās. Otrajā vietā ir šokolāde un kakao, bet trešajā – banāni. Migrēnas gadījumā no visiem šiem produktiem obligāti jāatsakās – un uz visiem laikiem, jo pat niecīgs aizlieguma pārkāpums spēj izprovocēt lēkmi.

Daudz histamīna
Tādas pat rekomendācijas attiecas uz produktiem, kuros ir liels daudzums histamīna. Tādi, piemēram, ir fermentētie sieri (Gauda un citi), tomāti, skābētie kāposti, zivju konservi, liellopu gaļas desiņas, pusžāvētas desas, selerijas, citrusaugļi.

Ļoti daudz histamīna satur alus raugs, tāpēc alu dzert nedrīkst nekādā gadījumā. Tas pats attiecas uz sarkanvīnu. Vēl šai grupai var pievienot alkoholiskos dzērienus, kam ir ilgstošs nogatavināšanas laiks: konjaku, viskiju, brendiju. Toties nedaudz baltvīna, vermuta, šampanieti vai degvīnu var atļauties.

Histamīna saturu palielina arī dažas pārtikas piedevas. Pirmām kārtām tas ir tartrazīns, viela, kas iekrāso produktus piesātināti dzeltenā krāsā un kuru apzīmē ar abreviatūru E 102.Taču nav vērts padoties šā ķīmiskā skaistuma vilinājumam: tartrazīns jau sen tiek uzskatīts par “vishistaminizētāko” pārtikas piedevu. Analoģisks raksturojums ir arī citai krāsvielai – azorubīnam (E 122), kas produktiem piešķir koši sārtu, sarkanu krāsu). Abas šīs krāsvielas pievieno ne tikai bezalkoholiskajiem dzērieniem, bet arī augļu konserviem, liķieriem. Tāpēc, ja gribas palutināt sevi ar kaut ko saldu un krāsainu, vispirms uzmanīgi jāizlasa etiķete.

Vara rieksti
Migrēnas lēkmi var izprovocēt arī produkti, kas bagāti ar varu. Tādi ir valrieksti, kviešu dīgsti un putraimi. Tādēļ, lai samazinātu vara daudzumu graudos, pirms vāra putru, putraimi uz 2–3 stundām jāiemērc aukstā ūdenī.

Tikai labums
Bet nu par produktiem, kurus ne tikai drīkst, bet vajag iekļaut ikdienas ēdienkartē. Pirmām kārtām tie ir produkti, kuros ir daudz magnija. Pie tiem pieder tumši zaļie dārzeņi, zaļā paprika, brokoļi, jebkuri zaļumi (izņemot Briseles kāpostus). To pašu var teikt par žāvētiem augļiem: plūmēm, aprikozēm, rozīnēm, vīģēm, datelēm – migrēnas gadījumā tie visi ir ļoti veselīgi.

Ēdienkartē iekļaujami arī piena un skābpiena produkti – kefīrs, rjaženka, jogurts. Tieši tiem vēlams dot priekšroku migrēnas lēkmes laikā, kas parasti ilgst 2–3 dienas. Piena diēta ir sabalansēta un dod organismam visas nepieciešamās barības vielas. Turklāt tā palīdz atvieglot sāpes un saīsina lēkmes uzbrukuma laiku.

Piena diēta
Diētas būtība ir tā, ka dienas laikā jāizdzer 600 ml piena.

Brokastis
Glāze piena, kas uzsildīts līdz istabas temperatūrai. Ja silts piens negaršo, vispirms var izdzert karstu saldu tēju (zaļo, melno) un pēc tam – glāzi piena, kas var būt auksts.

Otrās brokastis
Trīs stundas pēc pirmajām brokastīm 100 ml piena, kas uz pusēm atšķaidīts ar ūdeni, vārīta rīsu putra (pirms vārīšanas putraimi uz 2–3 stundām jāiemērc aukstā ūdenī).

Pusdienas
Vēl pēc 3 stundām – pēdējā piena porcija (250 ml). 150 g vārīta liesa gaļa (tītara, teļa, truša) un 100 g griķu vai prosas, kas vārīti viegli sālītā ūdenī.

Launags
100–150 g žāvētu augļu. Vasarā to vietā var ņemt ogas: dārza vai meža zemenes, avenes, mellenes, bet rudenī priekšroka dodama arbūzam (ne vairāk kā 200 g).

Vakariņas
Četras stundas pirms gulētiešanas var apēst 125 g dabīgā jogurta (bez piedevām) vai gurķu, tomātu un zaļumu salātiem bez mērces.

Visus šos variantus, protams, var mainīt.