Piecas pazīmes, ka sievietei ir pārāk zems pašvērtējums

18-06-2022

Foto – Pixabay


“Pašvērtējums” ir nedaudz maldīgs jēdziens. Jo, spriežot pēc tā, mēs paši sevi vērtējam. Bet patiesībā tā ir citu cilvēku attieksme pret mums. Kā bērns saprot, vai viņš ir labs vai ne? No viņu vecāku reakcijas. Lūk, tā arī pašvērtējums veidojas: mēs uzsūcam attieksmi pret mums no apkārtējiem un izdarām secinājumus par to, kādi mēs esam.

Dažādās jomās mēs nejūtamies vienlīdz droši. Piemēram, sieviete var būt pārliecināta par sevi kā speciāliste, un tad viņas pašnovērtējuma profesionālā daļa būs augsta. Bet tas nenozīmē, ka viņa ir pārliecināta par sevi kā sieviete.

Sieviešu pašvērtējums ir savas vērtības un pievilcības apziņa attiecībā uz pretējo dzimumu. Sieviete ar adekvātu pašnovērtējumu nebaidās no vīriešu uzmanības, jūtas uzmanības cienīga un pārliecināta. Arī attieksmi pret sevi kā pret sievieti spēcīgi ietekmē pieņēmumi, kas attiecas uz mīlestību, attiecībām, sievišķību un vīrišķību. Piemēram, daudziem ir pārliecība, ka “mīlēt nozīmē ciest un upurēt”. Vai šādā gadījumā var izturēties pret sevi ar cieņu?

1. Sieviete ar zemu pašnovērtējumu neprot un nespēj pieņemt palīdzību, dāvanas un vīriešu uzmanību. Dziļi sirdī viņa netic, ka ir pelnījusi būt mīlēta. Tāpēc viņa mulst vai meklē zemūdens akmeņus, kad kāds saka komplimentus vai cenšas iepazīties.

2. Zems pašnovērtējums visu laiku čukst sievietei, ka viņa “nav ļoti, ļoti”, ka jāpiekrīt attiecībām, kuras viņai piedāvā. Kas zina, ja nu viņa vairs nespētu nevienu piesaistīt? Bet, kamēr viņa tā domā, tieši to arī saņems, jo nedrošība var padarīt nedrošus arī potenciālos partnerus. Galu galā viņa neuzskata sevi pietiekami vērtīgu, lai būtu tiesības izvēlēties labu vīrieti, tāpēc bieži vien ir attiecībās ar tiem, no kuriem labāk būtu turēties tālāk.

3. Vēl viens zemas pašnovērtējuma rādītājs – neprasme tieši un skaļi runāt par savām vēlmēm. Un tas neattiecas tikai uz palīdzību vai dāvanām.

Pat ja vīrietis godīgi cenšas darīt viņai labu, jautā, ko viņa grib, sieviete runā mīklaini vai izvairās no atbildes. Partnerim katru reizi ir jāizvelk informācija par viņas vēlmēm, un agrāk vai vēlāk šādas spēles nogurdinās jebkuru adekvātu vīrieti. Taču šāda situācija pilnībā apmierinās to, kuru viņas vēlmes nemaz neinteresē.

Sieviete ar zemu pašvērtējumu sargās “nobiedēt” vīrieti, viņai liekas, ka viņu mīlēs tikai tad, ja viņa pakļausies svešām vēlmēm, ja viņa būs ērta un nekļūs patstāvīga personība. Neapzināti viņa tic, ka mīlestība ir jānopelna, bet, ja viņa būs pati, vīrietis no viņas atteiksies.

Attiecībās šādi domājoša sieviete piekāpsies it visā, lai tikai vīrietis būtu blakus un nepamestu. Tas ir labākais veids, kā nokļūt tur, kur mūs nenovērtē un neciena.



4. No šejienes izriet vēl viena zema sieviešu pašnovērtējuma pazīme: viņu neciena tie, kuri ir blakus. Apkārtējie atspoguļo mūsu pašvērtējumu. Kā jūs paši sevi vērtējat, tā arī citi reaģēs uz jums.

Atcerieties savas sajūtas par dažādiem cilvēkiem: mēdz būt tādi, pret kuriem vienmēr izturamies ar cieņu. Bet ir arī tādi, kas it kā izaicina uz bezkaunīgu attieksmi pret sevi. No kā tas atkarīgs? No pašnovērtējuma. Ja cilvēkā jūtama iekšējā cieņa, ja viņš sevi mīl un ciena, viņš nepieļaus rupjību pret sevi.



5. Mūsu pašvērtējums parādās arī tajā, kā mēs izturamies pret citām sievietēm. Sieviete ar zemu pašnovērtējumu visu laiku salīdzina sevi ar citām un bieži saskata tikai konkurenci.

Ja dvēseles dziļumos jūs zināt, ka tādu īpašību, kā jums, nav nevienai, tad jūs konkurence nebiedēs.

Jums ir savas priekšrocības, citām dāmām ir savējās. Un katra būs pievilcīga tiem, kuri novērtē viņu īpatnības. Ja jūs, piemēram, esat gara auguma, jums uzmanību pievērsīs tie vīrieši, kuriem patīk slaidas meitenes. Tas arī ir viss.

Bet, ja sieviete katrā citā dāmā redz sāncensi, tas liecina par to, ka dvēseles dziļumos viņa nejūtas unikāla un vērtīga. Viņa visu laiku salīdzina sevi ar citiem. Un nav svarīgi, vai viņa zaudē vai uzvar.
Jo tādā gadījumā viņas attieksme pret sevi vienmēr ir atkarīga no tiem, kuri ir blakus.

Kas traucē pašvērtējumam? Bailes būt sliktai, bailes kļūt par egoististi, bailes tikt pamestai. Mēs jūtam: ja mīlēsim un cienīsim sevi, kādam tas nepatiks. Jā, būs cilvēki, kuriem tas nepatiks. Ko nozīmē “egoists”? Tas ir cilvēks, kas ir neērts. Tas, kurš domā ar savu galvu; tas, ko nevar vadīt. Dažiem cilvēkiem šāda situācija šķiet ļoti neizdevīga. Vai jums ir vajadzīgi tādi cilvēki?

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Uzmanību! Ja tu soctīklos publicē šīs sešas lietas, tas liecina par zemu pašapziņu

Kāpēc uz vienu aizrādījumu bērnam vajadzīgas piecas uzslavas. Psiholoģes Ivetas Aunītes padomi

“Dzīvoju tikai bērna dēļ.” Kāpēc tas ir postoši, skaidro psiholoģe

Mātes naids vienmēr ir skaudība. Ko iesākt meitai, skaidro psiholoģe