Pēteris Apinis: Lai saslimtu ar koronavīrusu, jābrauc uz Uhaņu ēst kobru

31-01-2020


Pēteris Apinis, ārsts. Stāsts par jauno koranovīrusu 2019 – nCoV un tā radītajām aktivitātem pasaulē

Pērnā gada 31. decembrī, proti, gada pēdējā dienā Ķīna oficiāli ziņoja Pasaules Veselības organizācijai par jauna koronarovīrusa izraisītiem pneimonijas gadījumiem vienā no lielākajām Ķīnas pilsētām Uhaņā (Wuhan – 11 miljoni iedzīvotāju, kopā ar aglomerāciju– 24 miljoni iedzīvotāju), Hubei provincē. Šis vīruss tika nosaukts par 2019. gada jauno koronavīrusu (to latviski varētu tulkot arī par kroņa vai vainaga vīrusu – 2019 – nCoV).

Ķīna 7. janvārī izdalīja jauno koronavīrusu, bet vēl pēc trim dienām starptautiskajai sabiedrībai nodeva vīrusu genoma datus. Līdz šim nav noskaidrots konkrēts infekcijas avots. Globālajā literatūrā atrodams viedoklis, ka zoonoze cilvēkam atnākusi no čūskām – parastā Ķīnas bungara (Bungarus multicinctus) vai Ķīnas kobras (Naja atra), ko ķīnieši labprāt ēd tirgū un nacionālos restorānos kā delikateses viegli termiski apstrādātas.

Ir pierādīta transmisija cilvēku starpā, tātad – cilvēks var nodot vīrusu viens otram, lielākoties gaisa pilienu ceļā – kārtīgi uzklepojot.

Šis koranovīruss uzreiz kļuva par gada notikumu, aizēnojot karus, zemestrīces, Trampa izteicienus un Putina jauno konstitūciju. Vīruss kļuva par pasaules galveno tēmu, līdz ar to – par vīrusu raksta un izsakās visi. Šķiet, ka rakstot un lasot par vīrusu, cilvēki izbauda zināmu prieku – vīruss ir tālu, taču bīstams.

Neesmu infekcionists un epidemiologs, un manā rakstā atradīsiet lietas, kas ir netīkamas lasītājam – tam, kas alkst lasīt sensāciju un no satraukuma iegūt patīkamas trīsas vēdera lejas daļā. Visiem rakstiem par jauno koronarovīrusu piemīt īpašība – tie noveco nevis pa dienām, bet pa stundām, jo strauji pieaug gan saslimušo, gan mirušo skaits, pie kam saslimšanas gadījumi tiek atrasti arvien jaunās pasaules vietās, pie kam arvien tuvāk Latvijai, un neziņas pārdzīvojums pieaug.

Tātad 2020. gada 31. janvārī Eiropas slimību kontroles un prevencijas centrs (plkst. 11.00 pēc Latvijas laika) ziņoja, ka ir konstatēti 9 834 laboratoriski apstiprināti jaunā koranovīrusa (2019 – nCoV) infekciju gadījumi, ieskaitot 17 veselības aprūpes darbiniekus, un šie gadījumi kopā izsaukuši 213 nāves gadījumu. Šie saslimšanas gadījumi reģistrēti galvenokārt Āzijā: Ķīnā – 9 723, Taizemē – 14, Japānā – 14, Singapūrā – 13, Taivānā – 9, Malaizijā – 8, Dienvidkorejā – 7, Apvienotos Arābu Emirātos – 4, Vjetnamā – 5 Kambodžā – 1, Nepālā – 1, Filipīnās –, Indijā – 1, Šrilankā – 1. Eiropā saslimšanas gadījumi reģistrēti Francijā – 6, Vācijā – 5, Itālijā – 2, Somijā – 1, bet citos kontinentos – Austrālijā – 9. Amerikas Savienotajās valstīs – 6 un Kanādā – 3. Vjetnama identificējusi pirmo cilvēka – cilvēka pārnesi ārpus Ķīnas.

Turpinājumu lasi nākamajā lapā!

Lasīt tālāk: 1 2 3 4 5 6
loading...