Pēc Covid-19 krīzes veselības jomā sāpīgākie jautājumi – kompensējamie medikamenti un algas

11-06-2020

Situācija ar kompensējamajiem medikamentiem un arī mediķu algas šobrīd veselības aprūpes jomā ir vissāpīgākie jautājumi, kuru risināšana pēc Covid-19 krīzes izvirzās priekšplānā, uzsver Iveta Neimane, Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijas SUSTENTO politikas koordinatore.

Viņasprāt, viens no ceļiem rast papildu līdzekļus būtu kaitīgo vielu – piemēram, tabakas un cukura – akcīzes nodokļa celšana ar nosacījumu, ka sabiedrība tiek precīzi informēta, kā šī nauda tiks izmantota.

“Atbalstām ierosinājumus celt akcīzes nodokli produktiem, kas var kaitēt cilvēka veselībai, jo tas veicinātu arī vispārēji veselīgāku dzīvesveidu. Bet svarīgi, lai nerastos situācija, kādu jau nereti esam piedzīvojuši: līdzekļi tiek gādāti vienam mērķim, bet beigās izrādās, ka nauda novirzīta citur un primārajai vajadzībai naudas joprojām nav,” viņa sacīja.

Tāpat Neimane norādīja uz nepieciešamību vairāk līdzekļu atvēlēt kompensējamiem medikamentiem, atzīstot, ka lēmums piedāvāt pacientam lētāko iespējamo medikamentu, kas satur to pašu aktīvo vielu, skar salīdzinoši nelielu šo zāļu segmentu – lielākā daļa kompensējamo medikamentu nav aizvietojami.

Pēc “Sustento” pārstāves vārdiem, ļoti būtiski ir arī reāli paaugstināt mediķu algas, neaprobežojties ar solījumiem un plāniem. Pretējā gadījumā kvalificēti speciālisti izvēlas darbu ārzemēs vai ir spiesti strādāt vairākās darbavietās, riskējot ar izdegšanu.

loading...