Pazīmes, kas liecina: vairogdziederis sācis streikot un jādodas pie ārsta!

15-04-2018

vairogdziedzeris

Visbiežāk vairogdziedzera darbības traucējumus sāk novērot pēc 40 gadu vecuma. Raksturīgas pazīmes ir nogurums, nedaudz palielināta ķermeņa masa, un sajūta, ka galva ir kā ar vati piebāzta.

Nav precīzas statistikas, cik iedzīvotāju no vairogdziedzera darbības cieš Latvijā, bet ASV šī kaite ir vairāk nekā 20 miljoniem cilvēku. Turklāt 13 miljoniem vairogdziedzera problēmas nav diagnosticētas, tomēr dziedzeris stipri ietekmē dzīves kvalitāti.

Nepietiekama vairogdziedzera darbība novērojama, ja tas izdala mazāk tiroīdhormonu (tiroksīnu un liotironīnu) nekā organismam vajadzīgs. Tiroīdhormoni regulē vielmaiņu. Kad organismam trūkst tiroīdhormonu, cilvēks jūtas noguris un nespēcīgs. Turpretī, ja vairogdziedzeris izdala pārāk daudz tiroīdhormonu, rodas nervozitāte, sirdsklauves, cilvēks slikti pacieš karstumu, viņam paātrinās sirdsdarbība.

Pavājinātu vairogdziedzera darbību novēro biežāk nekā pastiprinātu aktivitāti. Sievietes no pavājinātas vairogdziedzera darbības cieš trīsreiz biežāk nekā vīrieši.

Ja rodas šaubas – jāiet pie ārsta!
Bieži vien, novēršot vairogdziedzera problēmas, cilvēks jūtas tā, it kā būtu iedzēris brīnumzāles, no kurām uzreiz kļūst labāk. Ja vairogdziedzera kaite ilgi netiek diagnosticēta, tā nelabvēlīgi ietekmē holesterīna līmeni, kas var izraisīt sirdsslimības. Cilvēkiem, kas cieš no pazeminātas vairogdziedzera darbības, ir raksturīgs augstāks holesterīna (arī sliktā holesterīna) līmenis.

Vairogdziedzera slimības netiek laikus diagnosticētas tāpēc, ka parastajās asinsanalīzēs netiek pārbaudīts hormonu līmenis. Daudzi simptomi ir nespecifiski (nogurums, miegainība), un cilvēki tos nereti saista ar pastiprinātu slodzi, organisma novecošanu. Viņi jūtas noguruši, viņiem vajadzīgs ilgāks miegs.

Labs ārsts šādā gadījumā nozīmēs tiroīdstimulējošā hormona (TSH) analīzi. Šis hormons tiek izstrādāts hipofīzē (galvas smadzenēs) un regulē vairogdziedzera darbību līdzīgi, kā termostats regulē mājas apkures sistēmu.

Ja tiroīdhormoni netiek izdalīti pietiekamā daudzumā, TSH līmenis sāk paaugstināties, un asinsanalīzē var konstatēt nepietiekamu vairogdziedzera darbību. Un otrādi – ja TSH līmenis krītas, asinsanalīze rāda par pastiprinātu vairogdziedzera darbību.

Tādējādi TSH analīze ir ļoti efektīva vairogdziedzera slimību diagnostikā. Pacientiem, kam ir pazemināta vairogdziedzera darbība, iesaka hormonaizstājēju terapiju, piemēram, levotiroksīnu. Ja vienlaikus ar šo terapiju pacients maina diētu, lietojot veselīgu uzturu, kas satur daudz joda, iespējams pārskatīt medikamenta devu.

Šiem simptomiem jāpievērš uzmanība un, ja rodas šaubas par vairogdziedzera darbību, jādodas pie ārsta uz pārbaudi.