Pavasaris dārzos ienāk pamazām: ko var jau darīt, ko vēl ne, skaidro eksperts

22-03-2019
Foto - Pixabay

Foto – Pixabay

Lai arī marts ir bijis nokrišņiem bagātāks nekā parasti, pilnībā pagājušā gada mitruma deficīts gruntsūdeņos nav atjaunojies. Tas nozīmē, ka brīdī, kad pavasara augsnes apstrādes darbus varēs veikt, būs jārīkojas veikli, lai sēklu iestrādes dziļumā nodrošinātu optimālu mitruma režīmu.

Martā noteikti būs pavasarīgs laiks, kad dienā temperatūra būs virs +5 oC, bet reta būs diena, kad tā pietuvosies +10 oC, lai sāktos reāla augsnes apžūšana. Tur, kur ir labs mitruma režīms un liekie ūdeņi aiztecējuši, virskārta varētu apžūt tiktāl, ka varētu arī ko iesēt. T

as gan attiecināms vien uz smilts un mālsmilts augsnēm. Šādos apstākļos masveida sējas darbu uzsākšana nebūs iespējama, jo gaisa temperatūra ir par zemu. Pašlaik prognozes rāda, ka augsnes masveida apžūšana varētu sākties aprīļa vidū.

Augļu un ogu dārzos

Patlaban diennakts gaisa temperatūras ir pietiekamas, lai dārzos sāktos veģetācijas procesi. Tādēļ ogu krūmu veidošana Kurzemē un Zemgalē ir beigusies, jo tādas kultūras kā upenes, sarkanās jāņogas, sausserži, kizili strauji briedina pumpurus, kas liecina, ka ir sākusies lēna barības vielu aprite. Tāpat miera periods ir beidzies kauleņkokiem, – arī tiem drīz sāks veidoties pumpuri un zaru veidošana jāpārtrauc. Savukārt ābelēm un bumbierēm pašlaik ir īstais laiks vainagu veidošanai.

Ogulājus noteikti var spēcināt kā ar minerālmēsliem, tā organisko mēslojumu, to iestrādājot apdobēs. Lai arī augsnes virskārta jau visur ir vaļā, jāskatās, vai vietās, kur var uzbraukt ar tehniku, nepaliek acīmredzami riteņu nospiedumi.

Ja tie veidojas, jānogaida, jo tādas “brūces” zemē veidot nedrīkst, – zem tām pastiprināti blīvējās augsne, kas var radīt ūdens iefiltrēšanās problēmas tālākajā veģetācijas periodā.

Tomēr ne visā Latvijā vērojama iepriekš minētā situācija. Pavasaris ir vienīgais gadalaiks, kas izteikti Latviju “pārsoļo”, sākot no Kurzemes un Zemgales, tad tālāk uz priekšu pāri Daugavai – uz pārējo Latvijas daļu. Atšķirības reģionos mērāmas pāris nedēļu ietvaros, tādēļ Vidzemē un Latgalē pašlaik vēl ir labas iespējas sakopt ogulājus un turpināt vainagu veidošanu augļu dārzos.

loading...

1 Comment

  1. ~Lelde~ 23.03.2019 at 09:50 - Atbildēt

    Šomēnes sākas īstais pavasaris, dienas kļūs garākas par tumšo laiku. Vai pāršķirsi lapu savā dzīvē, atstājot pagātnē, kas pieder pagātnei, atverot durvis dzīvei, par kādu vienmēr esi sapņojusi? Jauns auto, sava dzīves telpa, jauni draugi, piepildītas attiecības, vaļasprieks un aizrautība ar dzīvi. Padari 2019. par labāko gadu, ko esi piedzīvojusi!
    Piedalies lielākajās Rietumeiropas un Amerikas loterijās un esi gatava jebkurām dabas un savām kaprīzēm jau pēc nākošās nedēļas nogales. Reģistrējies pie licensēta brokera https://goo.gl/X17csF , aizpildi savus variantus pēc Sindikāta stratēģijas PowerBall izlozei, kur Džekpotā tiek izspēlēti 625 miljoni dolāru, un jau tuvākajās nedēļās iegūsti līdzekļus, ar kuriem pietiks gan samaksai par jebko, kas ienāk prātā, pat pēc tam, kad valsts būs atvilkusi nodokļus – vairākiem ektrā-klases auto, skaistai mājai, jūgendstila dzīvoklim, vasarnīcai pie Vidusjūras, dāvanām tuviniekiem un kārtīgi izballēties ar draugiem.