“Patiesība aiz smaidošām kopbildēm.” Publicista Pārupa bijusī draudzene atklāti par vardarbību

28-12-2021

Ekrānuzņēmumi no Facebook

Fiziska un emocionāla vardarbība bija ikdienišķa attiecību sastāvdaļa, par ko tikai nesen atklāti paziņojusi mākslas apraktsnieka Tomasa Pārupa bijusī draudzene Kate Gecēviča. Viņas ieraksts Facebook sacēlis īstu diskusiju vētru sabiedrībā. Arī pats Pārups izteicies par notikušo, minot mātes nāvi kā savas nestabilitātes iemeslu.

Dažādu iemeslu dēļ vardarbību noklusēja

Gecēviča svētdien publiskoja savu fotogrāfiju ar skaidri saskatāmām skrambām un zilumu pēdām uz sejas. “Nesena saruna par pašcenzūru man deva iespēju dalīties ar pieredzi, kuru dažādu iemeslu dēļ ilgstoši noklusēju. Saruna mani mudināja atklāti runāt par sabiedrībā un diemžēl arī manā dzīvē ļoti akūtu tematu, uz kuru nereti tiek pievērtas acis. Šajā foto redzams tas, kas patiesībā ir stāvējis aiz manu attiecību visām smaidošajām kopbildēm divu gadu garumā,” rakstīja Kate.Fotogrāfijas uzņemšanas iemesls bijis nodoms vērsties policijā, tomēr jaunā sieviete to nav izdarījusi. “Mani atturēja bailes, kauns, situācijas nopietnības noliegšana un kaut kāds mistisks priekšstats par beznosacījumu mīlestību, kas lika atkārtoti noticēt viņa vārdiem “es mainīšos” utt. Nevaru saskaitīt reizes, kad vēlējos aiziet no situācijas, bet to nespēju. Murgam vienmēr uz brīdi sekoja īss miera stāvoklis, pat prieks, un likās, ka man līdzās ir vismīlošākais, rūpīgākais cilvēks. Taču pēdējais strīds, kas beidzās ar kārtējo šķiršanos, man lika beidzot saprast to, ka vairs neeksistē nekas, ko spēju mīlēt, ka esmu nonākusi traumējošās attiecībās, neaiziedama jau pēc pirmā asiņainā sitiena.”

Publiski dalīties pieredzē viņa nolēmusi, lai uzrunātu visas sievietes, kuras cieš fiziski un emocionāli vardarbīgās attiecībās. “Lai cik iebiedētas jūs nebūtu par notiekošā atklāšanu, runājiet par to skaļi! Rodiet spēku laicīgi būt atbildīgām par sevi. Tikai tas spēs šo briesmīgo, gadiem izstrādāto paternu lauzt, un laicīgāk mainīt tādu gļēvuļu rīcību un veiksmīgu manipulēšanu. Pateicoties tieši tam, ka kādu laiku atpakaļ pārstāju par to klusēt, es saņēmu atbalstu, kas man patiešām palīdzēja beidzot ieraudzīt šīs attiecības to patiesajā gaismā. Pārvarēt gan emocionālo, gan fizisko vardarbību, rast drošību, kā arī apzināties, ka pieredzētais nenosaka to, kas es esmu.”

Tomass: dzīve izgāja no sliedēm pēc mātes nāves

Ar publisku atbildi klajā nācis arī pats Tomass Pārups. Kā viņš raksta sociālajā vietnē “Facebook”, viņa dzīve izgājusi no sliedēm 2018. gadā, kad mūžībā devusies viņa māte.

“Es mēģināju aizstāt pagātni ar nākotni – iesaistījos visos projektos, izdomāju pats savus. Bet visdārgāko nevar aizstāt ar neko citu. Tāpat es meklēju patvērumu sabiedrībā, kurā jutos pieņemts. To, protams, nekad neizdevās atrast. No sirds nākušais, bet īslaicīgais mierinājums parasti nāca komplektā ar glāzi dzēriena. Pastiprināti lietoju alkoholu, paralēli konsultējoties ar vairākiem kompetentiem psihoterapeitiem un kompetentu psihiatru. Vēl pirms uzsāku sadarbību ar psihoterapeitu, man tuvu stāvošas paziņas iepazīstināja ar nervu nomierinošām vielām no benzodiazepīnu zāļu grupas, sakot, ka šīs zāles man ir bezmaz vai nepieciešamas, lai pārvarētu manā dzīvē notiekošo.

Ātri vien sāku lietot alkoholu komplektā ar antidepresantiem, trankvilizatoriem un antipsihotiķiem, kas nereti rezultējās ar psihozēm, par kurām vai nu neko, vai nu ļoti miglaini kaut ko atceros. Ilgstoši nespēju izkļūt no šī apburtā loka un turpināju attīstīt savu atkarības problēmu, kuru tobrīd par problēmu neuzskatīju. Cilvēki, kurus ļoti cienu, taču arī lietoja “Xanax” tabletes savienojumā ar labu vīnu. Tādēļ ātri vien šādu “ārstniecības metodi” sāku uzskatīt par pavisam normālu. Tikai uz manu apziņas stāvokli šis toksisko vielu toksiskais savienojums atstāja graujošu iespaidu,” raksta Tomass.Viņš nenoliedz, ka alkohola dēļ notikuši konflikti ar tuviniekiem un romantiskajās attiecībās, tāpēc vērsies pēc palīdzības Anonīmo Alkoholiķu sadraudzībā. Kā norāda Pārups, pagājis jau gads kopš viņš apmeklē alkoholiķu sapulces, bet kopš vasaras nogales alkoholu nelietojot vispār. “Mana dzīve ir radikāli izmainījusies uz labo pusi un šobrīd es atrodos uz ārstniecības ceļa. Ārstējos tāpēc, lai pats un citi no manas rīcības nekad vairs neciestu. Es saprotu līdzcilvēku dusmas, aizvainojumu un sašutumu. Tādēļ es nerakstu cerībā uz izpratni. Tikai gribu atgādināt, ka alkoholisms, tāpat kā narkomānija un virkne atkarību, ir nopietna slimība, kura spēj izpostīt dzīves tiem cilvēkiem, kuri no tās cieš, kā arī tiem, kuri ir līdzatkarīgi. Vīriešus alkoholiķus var norakstīt kā varmākas un manipulatorus, nolinčot viņus, šādi it kā atrisinot problēmu.”

Vardarbība bija arī skaidrā prātā

Tomasa sniegtā atbilde nevis apmierinājusi, bet tieši pretēji – sadusmojusi Kati, kura publicējusi vēl vienu ierakstu, apgalvojot, ka bijušā drauga publiski teiktais esot meli. “Tomass, tu esi lielākais melis no visiem meļiem pasaulē! Tu Anonīmo Alkoholiķu sadraudzībā darbu ar programmu nestrādāji pēdējo mēnesi, kura laikā vēl bijām kopā. Tu zini (vai izliecies, ka nezini), ka biji vardarbīgs pret mani arī savā skaidrības gājienā. Gan emocionāli, gan fiziski. Ļoti viegli tagad visu novelt uz savu alkoholismu. Tu vienmēr zināji, kas notiek, ko dari, jo tik ļoti daudz reižu, kad izturējies pret mani tā, kā izturējies, biji skaidrā prātā.”

Viņa arī apgalvo, ka Pārups pie psihiatra bijis vien pāris reizes, jo apgalvojis, ka tas viss esot “sviests”.

“Skaidrā prātā mani kontrolēji, apšaubīji, pārbaudīji manu telefonu katru reizi, kad saņēmu kādu ziņu, tad liki man parādīt, no kā tā ir saņemta. Man ir neērti tavā vietā lasīt to, ka esi spējīgs izspēlēt mātes nāves “kārti”. Pats zinot, ko esi darījis ar viņas pelniem un kā esi par viņu izteicies.”

Par Tomasa vadarbību zina arī citi

“Es arī šo kretīnu zinu. Reiz ar savu audžu dēlu viņu vedu uz Valsts policiju, lai viņu tur atdotu par paša draudzenes sišanu un mana audžu dēla draudzenes iekaustīšanu. Biju nikns kā elle. Pats viņam gribēju nedaudz seju iepravīt, bet nolēmām rīkoties 100% likuma ietvaros. Toreiz VP ieslēdza administratīvo futbolu. Beigās mums apnika to piedzērušo varmāku visu nakti vadāt no viena iecirkņa uz otru, kur nu viņu nebūtu slinkums pieņemt. Tad nu atlaidām viņu vaļā. Redz, ka nevajadzēja. Un vēl – ieteikums kultūras ļaudīm. Ja reiz visa Holivuda novērsās no Hārvija Vainsteina, kurš sievietes seksuāli izmantoja pret pašu gribu, tad varbūt tas būtu jādara ar šo Tomasu. Vardarbība ir un paliek vardarbība, lai kā tā izpaustos,” Facebook raksta žurnālists Kārlis Roķis.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Vardarbībā cietis bērns bieži uzskata, ka to pelnījis. Sandras stāsts – video!

Sliktais stress izraisa atkarības un vardarbību ģimenē. Ko darīt?

loading...