Pasaules miega diena. Uzzini, kāpēc labs miegs tik svarīgs un lasi par gulēšanas pozām!

15-03-2019

miegs_pozas

Pasaules Miega diena ir ikgadējs pasākums kuru organizē Pasaules Miega medicīnas asociācija. Pasākuma mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni par miega traucējumiem un ar tiem saistītiem riskiem.

Lielākā daļa miega traucējumu ir novēršama vai ārstējama, bet mazāk nekā viena trešdaļa no visiem cilvēkiem, kas cieš no dažādiem miega traucējumiem, meklē profesionālu palīdzību. Miega problēmas rada globālu epidēmiju, kas apdraud veselību un dzīves kvalitāti līdz 45% no pasaules iedzīvotājiem.

“Labs miegs – laba veselība visa mūža garumā”-tas ir 2019. gada Pasaules miega dienas sauklis. Slikts miegs noved pie veselības problēmām un dzīves kvalitātes pasliktināšanās. Savukārt, uzlabojot miega kvalitāti var saglabāt veselību un uzlabot dzīves kvalitāti uz daudziem gadiem.

Lielākajai daļai pieaugušo cilvēku ir nepieciešamas 7 līdz 8 stundas kvalitatīva miega katru diennakti, lai uzlabotu savu fizisko un garīgo veselību. Bērniem un pusaudžiem ir nepieciešams gulēt vairāk, jo kvalitatīva miega trūkums var ietekmēt kognitīvās spējas. Jaunākie pētījumi liecina par miega daudzuma nozīmīgumu smadzeņu veselībai, jo miega laikā no smadzenēm tiek izvadīti toksīni, kas uzkrājas dienas laikā un var potenciāli veicināt smadzeņu novecošanos.

LASI ARĪ
KĀ AIZMIGT PIECĀS MINŪTES

KO PAR RAKSTURU LIECINA GULĒŠANAS POZA. 10 PIEMĒRI

KĀ NEAIZKRĀKTIES LĪDZ LAULĪBAS ŠĶIRŠANAI

BANĀNU DZĒRIENS LABĀKAM MIEGAM

Pasaules miega dienas ietvaros, Latvijas Miega Apnojas Speciālistu Asociācija (LMASA) grib pievērst sabiedrības uzmanību tādai slimībai kā Obstruktīva miega apnoja (OMA). OMA ir izplatīta slimība, kas ievērojami pasliktina cilvēka pašsajūtu un pēc pēdējiem datiem skar 17% vīriešus un 9% sievietespusmūža vecumā.Šī slimība bieži paliek nediagnosticēta, bet irgandrīz tikpat izplatīt kādiabēts. OMA var skart cilvēku jebkurā vecumā, bet īpaši bīstama tā ir jaunībā un pusmūžā.

OMA laikā elpceļi tiek nosprostoti un tādejādi radot pauzes elpošanā. To sauc par obstruktīvu apnoju. Obstruktīva miega apnoja ir atpazīstama ar skaļu krākšanu un klusuma pauzēm starp krācieniem. Partneris vai ģimenes locekļi var novērot ne tikai skaļu krākšanu, bet krākšanu un smakšanu un tik pat labi izmisīgu cīņu pēc ieelpas, kamēr cilvēks ir aizmidzis.

www.miegaapnoja.lv

ASV miega apnojas ārstēšana tiek praktizēta jau vairāk kā 50 gadus. Gan Amerikas Savienotajās valstīs, gan Eiropā iedzīvotāji ir labi informēti par šo slimību. ASV, ES un kopš 2016.gada arī Latvijā, ar miega apnoju sirgstošajiem pacientiem, kuri atsakās ārstēties, var tikt liegtas, vainetiks atjaunotas autovadīšanas tiesības, jo slimības izraisītas miegainības dēļ, viņi ievērojami biežāk izraisa smagas autoavārijas.

Neārstētas miega apnojas sekas ir:

Miegs nesniedz atpūtu, stipra miegainība dienā, nepadarīti darbi, pasliktināta dzīves kvalitāte, vielmaiņas traucējumi, pieaugošs liekais svars, asinsspiediena celšanās, stenokardijas, nakts aritmijas, miokarda infarkts, insults.

Latvijā obstruktīvas miega apnojas diagnostika un ārstēšana ir pieejama kopš 2006.gada un kvalitatīvu konsultāciju, diagnostiku vai ārstēšanu var saņemt vairākās ārstniecības iestādēs:

RSU Stomatoloģijas institūts www.stomatologijasinstituts.lv
Miega slimību centrs www.miegacentrs.lv

Klīnika Headline www.headline.lv

Bērnu klīniskā universitātes slimnīca www.bkus.lv

Un citās klīnikās visā Latvijā!