Padoms senioriem: kā saprast, vai diendusa nāk par labu

17-06-2024

Foto – Pixabay

Starp pensionāriem ir daudz tādu, kam patīk pēc pusdienām ieturēt pēcpusdienas miegu. Un dažreiz šī snaudze pārvēršas par pilnvērtīgu, dziļu miegu.

Diemžēl pētījumi liecina, ka vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem patīk labi izgulēties dienas laikā, ir sirds un asinsvadu un neirodeģeneratīvo slimību risks. Pētījumu veica ķīniešu zinātnieki no Huandžou universitātes, kā arī zinātnieki no Hārvarda universitātes.




Ar ko ir saistīti šie riski? Galvenie negatīvie efekti, ko rada miegs dienas laikā, ir skābekļa trūkums un pastiprināta asins recēšana. Tie savukārt var izraisīt nopietnus smadzeņu darbības sarežģījumus.

Skābekļa trūkums kaitē nervu šūnām, izraisot to atrofiju (kas palielina demences risku). Savukārt asins recēšanas traucējumi var izraisīt asinsizplūdumu, t. i., insultu.



Svarīgi pievērst uzmanību tam, kā jūtaties pēc pamošanās. Un, ja dzīvesprieka un enerģijas pieplūduma vietā jūtaties vāji, slinki, vieglā letarģijā, nevēlaties kustēties vai pasliktinās garastāvoklis, tas var nozīmēt, ka miegs organismam nes vairāk negāciju nekā ieguvumu.

Arī pēcpusdienas miegs var būt noderīgs tikai tad, ja tas ir īss, nevis ikdienā un ja nakts miegs ir pareizi organizēts.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Bērna miega kvalitāte ir svarīgāka nekā jebkad agrāk

Glāze piena ar kanēli pirms miega – tievēšanai un skaistai ādai. Laba recepte!

Kā izgulēties, ja strādā “neparastā darbalaikā”, iesaka miega eksperte un dizainers

TABULA. Cik īsti jāguļ katrā vecumā un kā izveidot pareizu miega režīmu?