Otrdien spēcīgi negaisi; iespējami īsti virpuļviesuļi

11-06-2019

Foto – Pixabay

Šodien, 11. jūnijā, no dienvidiem Latvijas teritorijā ieplūst neierasti karsts un mitrs gaiss, kas veicinās stipru pērkona lietusgāžu veidošanos. Galvenokārt negaisi skars valsts rietumus, taču daļa negaisa mākoņu sasniegs arī Vidzemi. Negaisa laikā veidosies krasas vēja brāzmas, kas var pārsniegt pat 20 m/s. Tāpat dažviet mākoņi nesīs lielus krusas graudus. Pērkona negaisi pierims vien vakarā.

Vasarā, mūsu reģionā ieplūstot karstajām un mitrajām gaisa masām no dienvidiem, Latvijā ievērojami pieaug stipru pērkona negaisu risks, kas nes ne vien intensīvu zibeņošanu, bet arī stipras lietusgāzes, krasas vēja brāzmas un arī krusu, iespējama pat virpuļviesuļu veidošanās. Stiprie pērkona negaisi atsevišķās situācijās ir lokāli, skarot vien atsevišķas vietas vai reģionus, ne visu Latviju.

Apstākļi atmosfērā ir atbilstoši, lai lokāli pastāvētu arī virpuļviesuļu izveidošanās risks, kas Latvijas teritorijā ir reti novērojama postoša dabas parādība. Kaut arī šīs parādības izveidošanās iespējamība šodien nav vērtējama kā ļoti augsta, bet risks tomēr pastāv un tas vairāk skar Latvijas rietumu daļu. Galvenā virpuļviesuļa pavadošā laika parādība ir ļoti spēcīgas krasas vēja brāzmas.

Arī rītdien, 12. jūnijā, Latvijā ducinās pērkons, turklāt negaisi skars plašu teritorijas daļu. Atsevišķos reģionos pērkona lietusgāzes būs stipras un tās pavadīs krusa, kā arī krasas vēja brāzmas.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina, ka pērkona negaiss var būt bīstams jebkuros apstākļos, tāpēc tuvojoties negaisa mākoņiem, vienmēr ir jāievēro piesardzība. Aicinām savlaicīgi nostiprināt vai telpās novietot vieglus priekšmetus, kas atrodas uz ēku balkoniem vai pagalmā, kā arī aizvērt ēku logus un durvis, un atvienot no strāvas padeves elektroiekārtas. Vēlams nenovietot automašīnas zem, piemēram, atsevišķi augošiem kokiem, celtniecības sastatnēm, reklāmas stendiem vai elektropārvades līnijām. Bīstami ir pērkona negaisa laikā atrasties uz ezera vai kādas citas ūdenskrātuves, kā arī bīstami ir šādā laikā peldēties un makšķerēt zivis, jo ūdens labi vada elektrību.

Ja pērkona negaisa laikā ir nogāzušies koki, pārrauti vadi, notikusi kāda avārija vai cits negadījums, nekavējoties zvaniet uz vienoto ārkārtas palīdzības izsaukumu numuru 112!

LVĢMC skaidro, ka pērkona negaisu detalizēta teritoriālās izplatības un veidošanās laika prognozēšana vairākas dienas uz priekšu ir ļoti sarežģīta, prognozes ik dienu tiek precizētas un, nepieciešamības gadījumā, tiek sagatavoti brīdinājumi. Esiet informēti par aktuālākajām laika apstākļu prognozēm un brīdinājumiem, aplūkojot LVĢMC mājaslapas sadaļas Laika apstākļi (www.meteo.lv/laiks/?nid=322) un Brīdinājumi (www.meteo.lv/bridinajumi/?nid=484), kā arī meteo.lv Twitter kontam @LVGMC_Meteo.

loading...