Ortoreksija – apsēstība ar pareizu ēšanu. Kāpēc bīstama?

09-07-2024

Ilustrācija – Pixabay

Mūsdienu sabiedrībā rūpes par veselību arvien biežāk kļūst ne tikai par atbildīgas attieksmes pret sevi pazīmi, bet arī par nopietnu psiholoģisku problēmu avotu. Arvien biežāk sastopama ortoreksija – ēšanas traucējumi, kas saistīti ar patoloģisku vēlmi pēc pareiza uztura un neatlaidīgu veselīga dzīvesveida ievērošanu.

Šo stāvokli raksturo ne tikai vēlme pēc fiziskas pilnības, bet arī paniskas bailes ēst kaut ko “nepareizi”, nepatiku pret noteiktiem pārtikas produktiem un pārmērīgu rūpes par sava uztura detaļām.

Kā sākas ortoreksija

Bieži vien ortoreksijas sākums ir nemanāms: vēlme būt veselam un labā formā noved pie tā, ka veselīgs dzīvesveids kļūst par galveno mērķi, no kura nav iespējams atkāpties.

Pakāpeniski veselais saprāts piekāpjas apsēstām domām par pārtikas ierobežojumiem un prasībām pret sevi, novirzes tiek uzskatītas par neveiksmi, kas izraisa vainas apziņu.




Sociālie un psiholoģiskie aspekti

Ortoreksija bieži vien tiek saistīta ar slavenību un sabiedrības līderu tēliem, kas rada pievilcības un panākumu ilūziju.

Tomēr dzīves aizkulisēs ortoreksikam ir nosliece uz izolāciju, atsvešināšanos no tuviniekiem un pastāvīgu salīdzināšanos ar citiem.

Šis stāvoklis var izraisīt nopietnas fiziskās un garīgās veselības sekas, tostarp ēšanas traucējumus, psihosomatiskus traucējumus un depresiju.

Veselīgs vai apsēsts

Svarīgi atšķirt veselīgu pašaprūpi no patoloģiskām apsēstībām.

Labs uzturs un aktīvs dzīvesveids ir svarīgas veselīga dzīvesveida sastāvdaļas, taču tās nedrīkst kļūt par apsēstības un pašapmierinātības objektu.

Tuvinieku atbalsts un profesionāla palīdzība ir svarīga, lai apstātos un sāktu atjaunot veselīgu līdzsvaru.




Ortoreksija nav tikai modes stāvoklis, bet gan nopietna problēma, kurai jāpievērš uzmanība un jāizprot.

Pašaprūpei jābūt harmoniskai un jāņem vērā ne tikai fiziskā, bet arī emocionālā labsajūta.

Lai atgrieztos pie veselīga dzīvesveida bez apsēstības un bailēm, liela nozīme var būt citu cilvēku atbalstam un profesionālai palīdzībai.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Veselīgi, garšīgi, bet ne diētiski produkti. Tievētājiem jāzina!

Ēst veselīgi ir dārgs prieks? Komentē dietoloģe Neimane + Trīs diētu piemēri