Ar ko barot orhideju un kā pareizi lietot mēslošanas līdzekļus – apkopoti labākie padomi puķu audzētājiem.
Orhideju kaprīzums un prasīgums ir vienāds ar to skaistumu. Bet nav viegls uzdevums audzēt un atkārtoti uzziedināt kaprīzo ziedu.
Šo trauslo kultūru īpašnieki bieži vien nezina, kā likt orhidejām ziedēt. To var panākt ar barošanu, taču ir svarīgi arī nenodarīt kaitējumu. Ja pārspīlēsiet vai izvēlēsieties nepareizu laiku, riskējat apdedzināt zieda lapas.
Kad nedrīkst mēslot orhideju
Pirms orhideju mēslošanas mājas apstākļos atcerieties, kad šos ziedus nedrīkst barot:
Pirmajās nedēļās pēc iegādes vai pārstādīšanas;
– slimības laikā;
– aktīvas ziedēšanas laikā;
– miera periodā, kad uz zieda nekas neaug (citādi orhidejām aug lapas, bet tās nezied).
Orhideju var mēslot augšanas periodā, kad parādās jaunas lapas vai aug saknes. Mēslot var arī pirms ziedēšanas (ir parādījušies pirmie pumpuri, bet vēl nav uzziedējuši), bet ne ziedēšanas laikā, citādi ziedi ātri nokalst.
Kā barot orhideju
Orhidejas ir tādas puķes, kuras labāk barot nepietiekami, nevis pārmērīgi. Pārmērīgs mēslojums var apdedzināt saknes un lapas. Barojot orhideju, nekad nepārsniedziet uz iepakojuma norādīto devu. Mēslojiet ik pēc 2-3 nedēļām.
Mēslojumu labāk lietot no rīta vai mākoņainā laikā, lai samazinātu apdegumu iespējamību. Pirms mēslojuma lietošanas apsmidziniet lapas. Laistiet ziedu dienu pirms mēslošanas.
Amerikas Orhideju biedrība norādīja, ar ko barot orhideju, lai tā ziedētu ātrāk. Eksperti iesaka izmantot universālu sabalansētu mēslojumu “20-20-20”, kas pēc sagatavošanas jāatšķaida ar ūdeni proporcijā 1:4. Šo mēslojumu lieto katrā laistīšanas reizē.
Parasti orhideju mēslošanai ieteicams izmantot minerālvielu līdzekļus – tie ir visefektīvākie. Tie ir vairāku veidu:
– slāpeklis – ievada pašā veģetācijas perioda sākumā, lai veidotos zaļā masa;
– fosfors – nepieciešams bagātīgai ziedēšanai, lieto 1-2 mēnešus pirms gaidāmā ziedēšanas sākuma, bet pēc pumpuru parādīšanās apstājas;
– kāliju – lieto sakņu augšanas laikā, lai aizsargātu pret sēnītēm;
– sabalansēts – baro augšanas un ziedpumpuru ziedēšanas laikā.
Mēslojumu var lietot, sakņojoties vai uz lapām, ja tas ir zieds bez saknēm.
Orhideju mēslošana ar tautas līdzekļiem
Pieredzējuši puķu audzētāji neiesaka orhidejas barot ar kūtsmēsliem, zāļu tinktūrām un citiem tautas līdzekļiem.
Organiskajās vielās vairojas patogēnās baktērijas, kuru dēļ substrātā uzkrājas puve. Turklāt šāda barošana šai puķei ir nelietderīga. Orhideja aug nevis no substrāta, bet gan uz mizas, kur organika neiekļūst.
Tomēr ir viens superslepens mājas līdzeklis, nevis orhideju barot, lai tā ziedētu. Par to savā blogā pastāstīja Amanda Metjūza, profesionāla orhideju audzētāja. Lai liktu orhidejām bagātīgi ziedēt, barojiet tās ar rīsu ūdeni.
Pēc Amandas teiktā, tas ir labākais mājas apstākļos izmantojamais mēslojums orhidejām. Rīsu ūdens stiprina saknes, baro ziedu ar slāpekli, kāliju un fosforu, ar ko bagāti rīsu graudi, kā arī nodrošina augu ar aminoskābēm, kalciju, fosforu, dzelzi, cinku un riboflavīnu.
Lūk, kā pagatavot rīsu ūdeni: vienkārši iemērciet sauju graudu katlā ar ūdeni. Noskalojiet graudus, lai ūdens kļūst duļķaini balts. Nepievienojiet sāli! Amanda Metjūza iesaka parastā ūdens vietā orhidejas laistīt ik pēc trešās laistīšanas reizes.
LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Kā glābt orhideju ar ķiploka palīdzību? Labākie triki falenopšu kopšanai
Gribi, lai orhideja vēlreiz uzziedētu? Mēslo to ar šo vienkāršo līdzekli!
Kā kopt orhideju rudenī un ziemā? Pieci galvenie noteikumi