Daudzi cilvēki ienīst nātres, jo tās aug visur, nomāc stādus un nejauki dzeļ. Pastāstīsim, kā izmantot nātres tomātu un ziedu mēslošanai.
Nātres ir ļoti grūti padzīt no sakņu dārza, un daudzi dārzkopji tam tērē daudz naudas un pūļu. Vislabāk ir apgrūtinošo augu pārvērst par savu draugu.
Nātres var nodrošināt citiem augiem “imunitāti”, pateicoties saviem kaimiņiem. Piemēram, ļoti labi ir stādīt tomātus netālu no nātrēm – tie būs mazāk jutīgi pret fitoftoru, vai kāpostus – lai atbrīvotos no kāpuru kāpuriem un sliekām.
Nelielas nātru vircas devas ieteicams pievienot stādu dobēm. Taču esiet uzmanīgi – pretējā gadījumā augi nedos augļus, bet
izaudzēs biezas, sulīgi zaļas lapas.
Kā izmantot nātres kā mēslojumu – uzlējums
Nātrēm piemīt vērtīga spēja bagātināt augsni ar mikroelementiem. Tāpēc nātres var stādīt jebkuru augu brīvajā vietā. Ar nātrēm var mēslot arī istabas augus. Šajā gadījumā iepriekš jāsagatavo uzlējums.
Lai pagatavotu klasisku dārza uzlējumu, sasmalcina nātru lapas, piepilda ar tām trešdaļu liela plastmasas trauka (metāla mucā nātres var “pazaudēt” visus vitamīnus), pārlej ar verdošu ūdeni un atstāj visu ārā 10 līdz 14 dienas zem cieši aizvērta vāka.
Ja temperatūra ir augsta, fermentācijas process notiks ātrāk. Lai paātrinātu reakciju, var pievienot arī svaigu raugu, un nepatīkamo smaržu var neitralizēt ar baldriāna saknēm vai koka pelniem. Neaizmirstiet katru dienu visu samaisīt ar koka nūjiņu. Novārījums būs gatavs, kad tas kļūs tumšs.
Nātru uzlējumu var lietot tieši uz augiem, un to var izmantot arī augsnes mēslošanai.
Kuriem augiem patīk nātru uzlējums un kuriem ne?
Pirms sagatavot nātru uzlējumu, pārliecinieties, vai augi, kurus gatavojaties šādi mēslot, panes koncentrētu nātru sulas. Centieties uzlējumu iestrādāt augsnē pie stublāja. Augi, kuriem varētu noderēt nātru uzlējums, ir ziedi, gurķi un tomāti.
Ziedi. Ļoti noderīgs ir nātru mēslojums telpaugiem. Tas galvenokārt ir labs profilaktisks līdzeklis pret laputīm. Šajā gadījumā lietojiet nātru uzlējumu kopā ar pelniem, lai pabarotu sakņu sistēmu. Viena tasīte uzlējuma divas reizes nedēļā ir pietiekama vienam ziedošam augam.
Tomātu un gurķu stādi. Lai pasargātu dārzeņus no infekcijām, par profilaksi jārūpējas jau sākotnējā posmā. Lietojiet 1-2 tasītes nātru uzlējuma uz 2-3 stādu krūmiem. Procedūru atkārtojiet vismaz reizi nedēļā.
Ar nātru uzlējumu nedrīkst laistīt zirņus, pupas, sīpolus un ķiplokus. Šķīdums pret tiem var uzvesties ļoti “agresīvi”, kā rezultātā dārzeņu kultūras nedos normālu ražu, bet pārvērtīsies zaļos “krūmos”.
Zemenes. Apstrādājiet zemeņu krūmus ar nātru uzlējumu ar maizes vai svaigu raugu. Kālijs padarīs ogas saldākas, bet raugs pabaros auga sakņu sistēmu. Atkarībā no temperatūras procedūru atkārtojiet divas līdz trīs reizes nedēļā līdz pat trim nedēļām.
LASIET ARĪ ŠOS PADOMUS!
Kā mēslot jāņogas un upenes pavasarī, lai tiktu pie varenas ražas?
Kā izaudzēt baziliku no sēklām. + Vēl trīs garšaugu audzēšanas padomi
Aso nātru virca un dabīgi līdzekļi, kas “garšos” dārzam un nepatiks kaitēkļiem
Attīri organismu ar nātru sulu! + Nātru medus recepte
TABULA. Kādos apstākļos vislabāk dīgst dažādu augu sēklas? Nekāda sakara ar Mēnesi!