Mīti par istabas augiem, kas nodara daudz vairāk ļauna nekā laba

02-11-2024

Foto – Pixabay


Istabas augu audzēšanā nav tik grūti izvairīties no kļūdām. Pietiek nepaļauties uz intuīciju, bet vienmēr ievērot katrai šķirnei individuālās instrukcijas.

Neraugoties uz informācijas pieejamību par jebkuru audzēšanas niansi, ar istabas augiem bieži vien rīkojas pavirši vai pat nolaidīgi, ignorējot to prasības un īpatnības.

Vai arī mēģina meklēt savus noteikumus un kopšanas normas, kas rada bīstamus mītus par audzēšanu.

Mēģināsim izprast dažus galvenos maldīgos priekšstatus, kas noved pie augu bojāejas un bezgalīgas bieži pieļauto kļūdu atkārtošanas.

Mīti par istabas augiem dzimst tur, kur trūkst zināšanu. Un pēdējo papildināšana ir vislabākā aizsardzība pret maldīgiem priekšstatiem. Taču daži mīti laika gaitā ir tik iesakņojušies, ka tos par pašsaprotamiem uzskata pat pieredzējuši floristi.

Mīts: nopirktais augs jāpārstāda pēc iespējas ātrāk

Pat pieredzējuši profesionāļi bieži vien šo mītu uzskata par obligātu noteikumu. Un cenšas pārstādīt augu uzreiz pēc tam, kad to atnesuši uz mājām. Iegādātais substrāts, saskaņā ar vispārēju maldīgu priekšstatu, ir kategoriski nepiemērots augu augšanai. Un tas ir visbīstamākais mīts!

Šāda pārstādīšana nav labvēlīga nevienam augam. Ar vienu izņēmumu, ja esat iegādājušies augu sliktā stāvoklī – skābā, blīvā, sapelējušā, inficētā substrātā, kura stāvoklis apdraud auga dzīvību.

Bet tad rodas jautājums, kā tad tika izvēlēts augs bez rūpīgas pārbaudes? Jebkura cita augsne, kurā augs aug normāli aug, tā tam bija piemērota puķu centrā, būs piemērota arī mājās.

Augu nevajadzētu pārstādīt uzreiz pēc iegādes vai pat dažas nedēļas pēc tam ļoti vienkārša, bet svarīga iemesla dēļ. Jebkura pārvietošana ir nopietns stress augam.




Tam jau ir nepieciešams obligātais karantīnas periods un pielāgošanās jaunai gaismai, temperatūrai, mitrumam un pat orientācijai pret logu.

Pārstādīšana ne tikai palielinās grūtības, bet arī ir vissmagākais iespējamais stresors. Tā liks augam pielāgoties uzreiz divās vietās – jaunā vietā un jaunā augsnē un traukā.

Un jo vairāk cilvēks cenšas atbrīvoties no vecā substrāta, jo lielāka ir trauma un lielāka iespēja, ka augs iet bojā.

Ideālā gadījumā augus jāpārstāda tikai tam piemērotā laikā – saskaņā ar sugai paredzētajiem ieteikumiem, parasti ne agrāk kā nākamā agra pavasara sākumā vai kad substrāts ir piepildīts ar saknēm.

Ja patiešām vēlaties redzēt jaunpienācēju krāsainā, kolekcijai atbilstošā podiņā, nav nepieciešams to pārstādīt: varat vienkārši ievietot jaunā traukā vai padomāt par papildu dekorēšanu un “iesaiņošanu”.

Principā augiem nav izdevīga nevajadzīga pārstādīšana. Traukus maina, kad tas ir nepieciešams un tie ir pilnībā apguvuši substrātu. Un vienmēr jābūt uzmanīgiem, lai izvairītos no nevajadzīgas saskares ar saknēm.




Mīts: Augiem jāatrodas uz palodzes

Foto – Pixabay

Laiks, kad bija norma istabas augus novietot tikai uz palodzēm, jau sen ir pagājis.

Pat ziedošās sugas pamazām pārceļas uz iekštelpām, un ne velti to augu saraksts, kas paredzēti ainavu veidošanai ēnā un mākslīgā apgaismojumā, nepārtraukti paplašinās.

Lielākā daļa istabas kultūru nav ēnmīlīgas, spēcīgā attālumā no loga tās nevarēs augt. Taču arī prasība augus izvietot saulainākajā vietā ir drīzāk izņēmums, nevis norma.

Modernie istabas augi, ar dažiem izņēmumiem, necieš tiešu sauli, tāpat kā izkliedētu apgaismojumu un maigu pusslāni. Tas nozīmē, ka tos var droši noņemt no palodzēm un novietot gan tuvumā, gan gaišās vietās telpās.



Rūpīga sugu izvēle ļauj atrast augus, kas labi jutīsies pat pie mēbelēm vai uz kafijas galdiņa.

Ja ir iespēja izmantot papildu apgaismojumu vai veidot dekoratīvas kompozīcijas ar apgaismojumu, apzaļumošanā nav nekādu ierobežojumu. Pietiek sagrupēt augus atbilstoši vēlamā apgaismojuma pakāpei, novērtēt apgaismojumu atsevišķās zonās, un jūs varat droši paplašināt apzaļumošanas platību interjerā. Taču neaizmirstiet par “ziemas režīmu”, kad augi labprātāk pārvietosies tuvāk logam.

Mīts: bagātīga laistīšana vienmēr nāk par labu augam

Foto – Pixabay.com


Regulāra laistīšana nenozīmē pārāk daudz.

Pat tie augi, kas necieš sausumu, necietīs stāvošu ūdeni. Risks ir ne tikai puve, bet arī augsnes sablīvēšanās, kas nozīmē, ka saknes nevarēs pareizi elpot.




Ar laistīšanu labāk būt uzmanīgiem un nedaudz zem ūdens, nevis pārlaistīt ar pārāk lielu ūdens daudzumu. Ūdeni mīlošajam istabas papirusam un un to “purva” kolēģiem – zālaugiem – ūdeni var astāt traukā zem podiņa. Visiem pārējiem augiem to iztukšo – uzreiz vai pēc 5-10 minūtēm. Izvairīties no mitruma un pūšanas riska var tikai tad, ja starp ūdens procedūrām pārbauda substrāta izžūšanas pakāpi vai izmanto speciālus indikatorus.

Lielākajai daļai augu izžūst 2-3 cm augsnes virskārtas, sukulentiem substrātu ļauj izžūt līdz pusei vai gandrīz pilnībā. Un noteikti samaziniet laistīšanu miera periodā, pievēršot uzmanību katras sugas norādījumiem.

Mīts: dāsni mēslošanas līdzekļi ir istabas augu labākie draugi


Jo vairāk mēslojuma, jo labāka augu augšana un ziedēšana.

Šķiet, ka šajā apgalvojumā nav nekā pretrunīga. Taču tikai telpaugiem, kā arī principā jebkuram augam barības vielu pārpalikums ir ne mazāk kaitīgs kā to trūkums (un dažkārt pat daudzkārt kaitīgāks).

Grūtības var novērst, ja atcerēsieties, ka mēslojums istabas augiem kalpo nevis augšanas stimulēšanai, bet gan normālai attīstībai. To mērķis ir kompensēt augsnes resursu izsīkumu, kuru “rezerves” pietiek tikai dažiem mēnešiem pēc pārstādīšanas.




Mēslošanas līdzekļi jālieto konkrētajai sugai ieteicamajā daudzumā aktīvās augšanas laikā, bet ne agrāk kā 5-6 nedēļas pēc pārstādīšanas. To sastāvam precīzi jāatbilst auga vēlmēm, un devu labāk nedaudz samazināt, nekā pārsniegt.

Bieži vien tiek uzskatīts, ka papildu piebarošana – organiskā, uz lapām, ilgstošas iedarbības mēslošanas līdzekļu veidā – nav uzskatāma par mēslošanas līdzekļiem. Arī šāda pieeja var radīt nopietnus augšanas traucējumus.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Naudas koks, balzamīne, kamēlija. Telpaugi, kas iznīcina negatīvu enerģētiku mājās

“Dzīvības ūdens” telpaugiem. Kā pagatavot dažādus vitamīnu šķīdumus augiem?

Šie telpaugi var uzlabot miegu. Turi tos guļamistabā!

Kuri pieci telpaugi darbojas kā gaisa kondicionieris un attīrītājs?

Telpaugi, kas dezinficē gaisu mājās, bet var kaitēm alerģiskiem cilvēkiem