Miokardīts: kā atpazīt un atšķirt no citām sirds kaitēm?

25-01-2020

Foto – Pixabay


Dažkārt durstošās sajūtas krūšu kreisajā pusē nebūt nav neiralģijas vai stenokardijas lēkme, ne arī vieglas sirds išēmijas pazīme. Ja nesen izslimota kāda vīrusu vai infekcijas slimība (gripa, pneimonija u. c.) un sāpes sirdī nepāriet vairāk kā diennakti, ir pamats uzskatīt, ka sliktās pašsajūtas cēlonis ir miokardīts – sirds muskuļa iekaisums.

Statistikas dati liecina, ka visbiežāk miokardīts attīstās kā hroniskas pneimonijas komplikācija. Tāpēc, ja gadās saslimt, noteikti jāizārstējas pilnībā un nevis jāskrien uz darbu neveselam. Tas tikai palielina risku vēlreiz nonākt slimības gultā, bet nu jau ar daudz nopietnākām sekām.

Kā atpazīt?
Nav grūti atšķirt miokardītu no citām sirdsslimībām. Galvenās saslimšanas pazīmes ir šādas.

* Atšķirībā no stenokardijas lēkmēm sāpes sirds apvidū ilgst stundām, bet reizēm pat vairākas diennaktis. Sāpju intensitāte var mainīties, taču to sajūta ir praktiski pastāvīga.

* Parādās sirds mazspējas izpausmes: pastiprināts nogurums, aizdusa, izteikta tahikardija (sirds saraušanās biežums vairāk par 90 sitieniem minūtē), aritmija, nespēks, ģībonis.

* Nedaudz paaugstināta temperatūra (37–37,2 ºC), drebuļi un vispārējs nespēks, reizēm plaušu tūska.

Galvenie miokarda ienaidnieki

Sirds muskuļa iekaisumu var izraisīt dažādi faktori. Miokardīta rašanās pamatcēloņi ir:

* vīrusi (gripa);
* baktērijas (pneimokoki);
* vienšūnas (toksoplazma);
* parazīti (ehinokoki);
* sēnītes (kandidas u. c.);
* neinfekcioza saslimšana (kolagenoze, vaskulīts);
* toksiskas vielas (paracetamols, kokaīns, litijs u. c.);
* alerģija (medikamentozo alerģiju ieskaitot).

Visaktīvāk miokardīts sevi mēdz pieteikt rudenī un pavasarī, bet sievietēm – arī grūtniecības laikā.

Turklāt ar šo sirdskaiti sirgst arī cilvēki, kas allaž ir neapmierināti ar saviem tuviniekiem un kuriem regulāri patīk visu darīt triecientempā (jokojot psihologi viņus dažkārt mēdz saukt par triecienniekiem; nepietiek ar to, ka viņi paši riņķo kā uzvilkts rotaļu vilciņš, papildus diezgan krietni tiek pabojāti nervi arī pārējiem).

Turpinājumu lasi nākamajā lapā!

Lasīt tālāk: 1 2 3 4
loading...