Mežaparka apkaime

23-01-2023

Mežaparka Lielā estrāde pēc pārbūves.

Mežaparka vārds ir labi zināms ikvienam Latvijas iedzīvotājam. Katros piecos gados tas kļūst par valsts centrālo punktu, kad Mežparka Lielajā estrādē notiek Vispārējie Dziesmu un deju svētki. 2023. gadā šim pasākumam ir 150 gadu jubileja, un paredzams, ka visai Mežaparka apkaimei tas būs nopietns pārbaudījums. Aplūkosim tuvāk šo omulīgo Rīgas pilsētas daļu, kas piegūlusi Ķīšezera krastiem.

Mežaparka attīstība tika uzsākta 1901. gadā, kad Rīga atzīmēja 700 gadu pastāvēšanas gadskārtu, un radās lēmums apbūvēt daļu no toreizējā Ķeizarmeža (vāciski – Kaiserwald). Tādējādi Mežaparks kļuva par  pirmo dārzpilsētas paraugu Latvijā. Daļu no teritorijas veidoja par sabiedrisku parku, kas pieejams sabiedrībai, bet pārējā daļā tika būvētas vasarnīcas.

Mežaparka Lielā estrāde

Dēvēta arī par Dziesmu svētku estrādi, šī būve ieņem ļoti būtisku vietu Latvijas kultūrā. Estrādi uzbūvēja 1955. gadā, un tā varēja uzņemt 10 000 dziedātāju un 30 000 klausītāju. Šobrīd estrāde ir rekonstruēta, un tai ir jauns kupola formas pārsegums. Estrādes kora tribīne ir vislielākā pasaulē, jo vienlaicīgi spēj ietilpināt 13 000 koristus. Pasākums ar līdz šim vislielāko klausītāju skaitu Mežaparka estrādē notika 2008. gada augustā, kad tur uzstājās rokgrupas Prāta Vētra, un koncertu apmeklēja 45 tūkstoši cilvēku.

Arhitektoniskā vēstījuma dēļ Mežaparka Lielās estrādes kupols ir nodēvēts par Sidraba birzi. 2022. gadā būve saņēma vienu prestižākajām arhitektūras balvām “The International Architecture Award 2022”  publisko telpu kategorijā. Pavisam tika vērtēti 650 projekti no 48 valstīm.

Rīgas Zooloģiskais dārzs

Rīgas zoodārza iemītnieku saime ir tikpat bagāta un raiba kā paša zoodārza vēsture. Izveides ideja radās jau XIX gadsimta beigās, taču tika noraidīta kā lieka greznība. Taču situācija mainījās līdz ar jaunā Rīgas mēra G.Armitsteda ievēlēšanu. 1908.gadā izveidoja biedrību “Rīgas Zooloģiskais dārzs”, kas uzņēmās vadīt visus nepieciešamos sagatavošanās darbus. 1912. gadā, atklājot zoodārzu apmeklētājiem, tajā bija apskatāmi 88 dzīvnieki. Lielākā daļa dzīvnieku, kā arī zoodārza celtnes un zvēru mājas bija privātpersonu ziedojumi. Krievijas impērijas toreizējais ķeizars uzdāvināja sumbru pāri.

Uznāca I Pasaules karš, lielākā daļa dzīvnieku tika likvidēti, atlikušos izveda uz Vāciju, un 1918. gadā Rīgas zooloģiskais dārzs tika slēgts. Pēc Latvijas valsts nodibināšanas šeit kādu laiku Sociālās apgādības nodaļa rīkoja bērnu vasaras nometnes. Trīsdesmito gadu sākumā sākās zoodārza atjaunošanas aktivitātes, un 1933. gada septembrī tika vērti jaunā Rīgas Rīgas Zoodārza vārti.

Kultūras un atpūtas parks “Mežaparks”

Līdz padomju okupācijas laikam Mežaparkā jau bija uzcelta liela daļa savrupmāju un izveidotas šobrīd esošās zaļās zonas. Kultūras un atpūtas parku oficiāli atklāja 1949. gadā, un tur līdz 1965. gadam tika veikta infrastruktūras izveide ar dažādām izklaides, kultūras un sporta iespējām. Tapa slēpošanas bāze, sporta laukumi, ziemas sporta paviljons, kinoteātris, bērnu dzelzceļš, panorāmas rats un izstāžu paviljoni, taču šodien no tā nekas daudz nav palicis. Pēc neatkarības atgūšanas ar parka apsaimniekošanu nodarbojas dažādas struktūras, bet kopš 2009. gada parka plānošana un attīstība ir SIA “Rīgas meži” pārziņā. Jaunākais nodotais objekts Mežaparkā ir orientēšanās poligons, kas apmeklētājiem ir pieejams bez maksas.

Atpūta Mežaparkā iekštelpās

Mežaparkā mājvietu ir radušas nelielas klīnikas, atpūtas nami, pansionāti, viesnīcas un sporta centri, jo augsta pievienotā vērtība ir apkārtējā vidē, ko rada gan saglabātie un labi uzturētie meži, gan tuvējais Ķīšezers. Viens no centriem, kur iespējams gan uzlabot savu sportisko formu, gan kvalitatīvi atpūsties, ir Sporta komplekss Ķeizarmežs. Sporta aktivitāšu cienītāji šeit var izmantot gan sporta zāli, gan baseinu, kā arī nodarboties ar aerobiku, spēlēt skvošu vai ko citu. Ķeizarmeža sporta kompleksā ir sava viesnīca, un viesi šeit var baudīt arī pirts priekus.Tur ir iespējams arī sarīkot konferences vai pat svinības lielākā draugu, radu vai kolēģu pulkā, un (nepieciešamības gadījumā) sporta kompleksa speciālisti jums izveidos pasākumu ar izvēlēto tematiku.

loading...