Mazulis saindējies! Kā sniegt pirmo palīdzību?

02-09-2018
Publicitātes foto

Publicitātes foto

No brīža, kad bērns nostājies uz savām kājām un iemācījies spert pirmos soļus, sākas viņa pasaules izzināšana. Un, jo lielāks bērns aug, jo lielāka kļūst arī viņa zinātkāre – visur, kur vien var, jāuzrāpjas, viss jāpatausta, jāpagaršo…

Protams, šajā zinātkāres apmierināšanas ceļā mazais pasaules pētnieks nav pasargāts no dažādām nelaimēm. Kā rīkoties vecākiem un kā pareizi sniegt pirmo palīdzību, ja radusies šāda nepieciešamība?

Saindēšanās cēloņi
Galvenokārt bērni saindējas ar medikamentiem, sadzīves ķīmijas līdzekļiem, indīgiem augiem.

Ārējie simptomi
Pēkšņs nespēks, miegainība, paplašinātas acu zīlītes, degoši vaigi, spēja uzbudinātība, elpas trūkums, sirdsdarbības traucējumi vai sirds apstāšanās, gļotādas uztūkums.

Pirmā palīdzība
* Precīzi jāiegaumē laiks, kad parādījās pirmās saindēšanās pazīmes, lai to varētu pateikt ārstam.

* Jāiedod izdzert ne mazāk kā 2 glāzes auksta vārīta ūdens (bērniem, kas vecāki par 10 gadiem, ne mazāk kā 5 glāzes) un ēdamkaroti jebkuras augu eļļas.

* Jāizsauc vemšana – pirkstu aptin ar sterilu marlīti un uzspiež mēles saknei.

* Iztaisa klizmu ar augu eļļu.

* Iedod 3–4 sasmalcinātas aktivētās ogles tabletes.

* Ja bērns ir bezsamaņā, viņu nogulda tā, lai galva būtu uz sāniem.

* Jāsaglabā analīzēm vēmekļu un fēču paraugi, arī medikamentu un ķīmisko preparātu paraugi, ja saindēšanās notikusi ar tiem.

Nedrīkst!
* Dot pienu – tas veicina indes tālāku uzsūkšanos.

* Ja saindēšanās notikusi ar sārmainu vielu vai spēcīgu skābi, NEDRĪKST izsaukt vemšanu un caureju – atpakaļceļā toksiskā viela var atkārtoti apdedzināt gļotādas, nonākt elpošanas orgānos.

loading...