Mammu, lūdzu, nesauc meitiņu par princesi! Uzzini, kāpēc tas ir kaitīgi

10-07-2017
Foto - mamamia.com.au

Foto – mamamia.com.au

Mīļās mammas, lūdzu, nesauciet savas mazās meitas par princesēm, savā blogā aicina psiholoģe Elizabete Broudbenta.

“Ko tu gribēsi, princesīt?” jau atkal dūdo kāda māmiņa, bīdot pilnos iepirkumu ratiņus tuvāk kasei lielveikalā. Elizabete atzīst, ka viņai metas zosāda no šādas uzrunas, jo pēdējā laikā Rietumu pasauli pārņēmusi īsta “princešu mānija”. Nereti var dzirdēt: “Princesīt, kuras biksītes tev patīk?”

Tāpat daudzas sievietes savas meitas dēvē par princesēm gan klātienē, gan internetā. “Vai, nē, mana princese džinsus nevilks,” kādā tērzētavā sūrojās noraizējusies mamma un citas viņai korītī piebalsoja.

Meitu mammas, beidziet taču tā darīt, aizrāda Broudbenta. Jūsu meitas nav princeses, ja vien jūs pašas neesat Kembridžas hercogienes.

Jūs varat mīlēt savas meitas; varat vienā mierā turēt viņas dārgākas par visu pasaules karaļnamu bagātībām, bet tam nav nekādas nozīmes.

“Kas es biju maza, arī mēs ar draudzenēm daudz spēlējām princesēs. Man bija īpaša, zila kleitiņa ar spalvu rotājumu; iekāpu mammas kurpēs un izrotājos ar spožu kronīti. Mamma saprotoši smaidīja,” atceras Broudbenta.

“Bet mamma nekad mani neuzrunāja kā princesi. Princeses bija domātas rotaļām. Un par spīti visām Disneja mārketinga pūlēm jums iestāstīt pretējo, tā joprojām arī ir.”

Un te arī izskaidrojums: princeses ir tikai pasīvi dekoratīvi ornamenti.

Viņas skaisti ietērpj un izrāda dažādos sabiedriskos pasākumos, tostarp skolu atklāšanām un zirgu sacīkstēm (ja ieskatāmies Keitas Midltones kalendārā). Viņu tērpus izraugās tā, lai tie atspoguļotu troņa cienīgumu; viņām pašām nav lielu izvēles iespēju. Viņu dienas izplāno citi. Vai patiešām tu vēlies tādu dzīvi savai meitai?

Kā papildinājums labdarības pusdienām princesēm ir vēl viena funkcija: vairoties.

Vēsturiski princeses tika izprecinātas kā labu attiecību ķīla ar kaimiņvalstīm. Reiz izprecinātām, viņu galvenais pienākums aprobežojās ar mantinieku dzemdēšanu, turklāt pēc iespējas lielākā skaitā.

Princesēm nebija nekādas teikšanas vīra izvēlē. Nekāda bruņinieka baltā zirgā, ja politiskā situācija lika iziet pie večuka ar alusvēderu!

Princeses ir pasīvas, atkarīgas no apkārtējiem vīriešiem un tiek seksuāli izmantotas ne pēc savas gribas un patikšanas, prāto Broudbenksa. Viņasprāt, vēsturiski to varētu dēvēt arī par izvarošanas kultūru.

“Princeses, vismaz lielākā to daļa, tomēr piedzimst varen bagātas. Bet vai patiešām tas ir augstākais mērķis, ko novēli savai mazajai meitai?”

loading...

7 Comments

 1. ha ha ha 16.12.2016 at 09:22 - Atbildēt

  autors ir slims!!!!!

 2. ANNA 16.12.2016 at 12:45 - Atbildēt

  Autore apvainojusies uz pasauli, jo viņu nekad neviens nav nosaucis par princesi… Nu ko lai saka, skumji, žēl viņas. Un kaut kur jau tas “tvaiks” jānolaiž 😀

 3. Smieklìgi 16.12.2016 at 14:54 - Atbildēt

  Stipri apšaubu, ka maza meitene, kura iztèlojas sevi kà princesi zin visu šo “ìsto princešu priekšvèsturi”.Viņas grib bùt tik skaistas kà princeses un tas arì viss. Vai tiešàm 4gadniece saprot, ka viņas misija kà princesei ir tikai vairoties??? Pilnìgs idiotisms!

 4. njaaa 26.02.2017 at 17:32 - Atbildēt

  kaut ko tik absurdu lasu pirmo reizi. Izskatas,ka autorei pasai nepieciesama psihologa palidziba.

 5. Mmmm 26.02.2017 at 20:28 - Atbildēt

  Smiekligi es savu meitu ta saucu un sad tad vel tg ta saucu.jo vinja ir mana princesite.psihologe slima laikam.zel ka jus neviens ta nesauca

 6. Maija 27.02.2017 at 12:12 - Atbildēt

  Nekādu princešu!!!! Princeses ir jāapkalpo. Jadod viss ko vēlas utt. Vecāki- vai to jūs gribat?Un bērns paaugas un saprot, ka citi pret viņu tā neizturas.

 7. Ūpis 23.04.2017 at 16:31 - Atbildēt

  Nu katik kaut ko stulbu uzraksti es savu meitiņu arī saucu par princesiti, Dūdiņa, izauga un ne smakas no princeses riktīgs darba cilveks, precējusies un audzina dēliņu 3,5gadini viss rakstītais muļķības kad bērni aug daudz jārunā, jāstāsta un labi vakaros palasīt kopā pasaciņas. Kas tas par psihologu?????