Mājās gatavoti sīrupi pret saaukstēšanos. Ziemā tie būs neaizstājami!

25-10-2020

mezrozites5

Medicīniskā sīrupa iegūšanas tehnoloģija ir ārkārtīgi vienkārša, tāpēc pieejama ikvienam mājas apstākļos.

Pirmām kārtām visas izejvielas (ziedus, lakstus, saknītes) nepieciešams izžāvēt. Pēc tam aplej ar verdošu ūdeni un nostādina no vairākām stundām (divām trim, ja nepieciešams tikai izdzīt nepatīkamo aromātu) līdz 2 diennaktīm (lai iegūtu intensīvi košu krāsu).

Pēc tam uzlējumu nolej, izkāš, pievieno cukuru un vāra līdz nepieciešamajai konsistencei. Ar karsto sīrupu aplej ārstniecisko pamatvielu: ekstraktu, izvilkumu vai sasmalcinātu izejvielu, ļauj kādu brītiņu pastāvēt un izkāš caur papīra vai marles filtru. Iegūto medicīnisko sīrupu vislabāk uzglabāt tumša stikla pudelē aukstā vietā. Konservācijas nolūkā atdzisušajam sīrupam var pievienot spirtu.

Jāatceras, ka īstais medicīniskais sīrups ir nevis gatavas zāles, bet to koncentrāts, tāpēc nedrīkst to lietot karoti pēc karotes. Toties, atšķaidot sīrupu ar ūdeni, var iegūt patīkamas garšas dzērienu, kas nav zaudējis pusfabrikāta dziednieciskās īpašības.

Sīrupveida zāles bērniem ir ne tikai ļoti ērtas, tās arī uzsūcas ātrāk par tabletēm: nonākušas zarnu traktā, šķidrās zāles pārklāj lielāku gļotādas laukumu, tāpēc uzsūkšanās process norit straujāk. Tomēr savā ziņā ārstnieciskie sīrupi ir arī bīstami. Tie ir gana garšīgi, tāpēc bērni tā vien lūko izdzert vairāk, bet tas jau var izraisīt smagas sekas. Sīrupi ir zāles, ar kurām joki mazi, tālab glabājami bērniem nepieejamā vietā.

Sastāvs: sausais mežrozīšu ekstrakts – ne mazāk kā 10 g uz 100 g sīrupa, askorbīnskābe.

Iedarbība: stiprina imunitāti, nodrošina nepieciešamo C vitamīna diennakts devu, paaugstina organisma pretošanās spējas infekcijas un saaukstēšanās slimībām.

Lietošanas veids un deva: pieaugušajiem – pa 1 ēdamkarotei, izšķīdinātu 100 ml ūdens, 3 reizes dienā ēšanas laikā.

Lietot nedrīkst: ja ir paaugstināta nervu uzbudinātība, bezmiegs, paaugstināts arteriālais spiediens, sirdsdarbības traucējumi, izteikta ateroskleroze, arī grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā.

Asinszāles un ehinācijas sīrups
Sastāvs: purpursārtās ehinācijas un asinszāļu ekstrakts – ne mazāk kā 5 g uz 100 g sīrupa.

Iedarbība: lieto dažādu saaukstēšanās slimību ārstēšanai un profilaksei. Līdzeklim piemīt organismu nostiprinošs un pretiekaisumu efekts.

Lietošanas veids un deva: pieaugušajiem – pa 2 tējkarotēm 3–4 reizes dienā, vēlamāk atšķaidītu siltā ūdenī. Var pievienot medu.

Kumelīšu sīrups
Sastāvs: žāvēti kumelīšu ziedi – 20 g, cukura sīrups – 100 g.

Iedarbība: piemīt nomierinošas īpašības, lieto pret paaugstinātu uzbudinātību, bezmiegu, nemieru.

Lietošanas veids un deva: bērniem līdz gada vecumam – pa 1 pilienam, atšķaidītu ēdamkarotē ūdens, vakarā pirms gulētiešanas. Pieaugušajiem – pa 1–2 ēdamkarotēm.

Mazā mārsila sīrups (pertusīns)
Sastāvs: šķidrais mazā mārsila ekstrakts – 12 g, cukura sīrups – 82 g, 80% etilspirts – 5 g.

Iedarbība: lieto kā atklepošanu veicinošu un klepu mīkstinošu līdzekli bronhītu un citu augšējo elpceļu iekaisuma slimību gadījumos. Iesaka arī bērniem pret garo klepu.

Lietošanas veids un deva: pieaugušajiem – 1 ēdamkarote, bērniem – no pustējkarotes līdz 1 desertkarotei 3 reizes dienā.