Līdzsvarotā ēdienkartē kalcijs ļoti svarīgs. Kā pie tā tikt?

17-02-2018

ediens_kalcijs

Vispārzināms, ka pats pieejamākais kalcija avots ir piens un tā produkti. Taču rūgtā patiesība ir tā, ka no visa ar produktiem uzņemtā kalcija pieaugušajiem organismā uzsūcas tikai 25–35% (bērniem – līdz 70%).

Kalcija uzsūkšanās notiek tievajā zarnā, un šo procesu vada bioloģisko regulatoru sistēma. Katru dienu kalcija maiņas procesa rezultātā aptuveni 0,4 g šīs vielas nonāk kaulos un tikpat tos pamet.

Vairākums ārstu pateiks, ka pareizi sabalansēta diēta, kas sastāv no liesas gaļas, zivīm, augļiem, dārzeņiem, pilngraudiem un liesiem piena produktiem, ir garants tam, ka organisms saņems visus labas veselības saglabāšanai nepieciešamos vitamīnus un minerālus.

Taču viņi arī piebildīs, ka sabalansētais uzturs negarantē nepieciešamo kalcija devu, īpaši, ja cilvēkam jau ir pāri trīsdesmit. Kad šis vecuma slieksnis pārkāpts, laiks sākt domām par kalcija papildu piedevām.



Labākie kalcija avoti
Liess jogurts 1 glāze 452 mg
Piens (2%) 1 glāze 296 mg
Vārīti brokoļi 100 g 205 mg
Čedaras siers 30 g 202
Konservēts lasis (ar asakām) 90 g 181 mg
Sardīnes (ar asakām) 2 sardīnes 92 mg

Kalcijs nierēm nekaitē
Daži uzskata, kalcijs ir kaitīgs: tas it kā rosinot artrozes attīstību un akmeņu veidošanos nierēs. Patiesībā viss ir gluži pretēji.

Minētās saslimšanas nereti rodas tieši kalcija deficīta dēļ, jo šis minerāls piedalās visos dzīvībai svarīgajos organisma procesos. Ja ar gadiem tā sāk nepietikt, ieslēdzas kompensējošie mehānismi, kas atņem kalciju kauliem.

Lai netiktu traucēti organismā notiekošie maiņas procesi un situācija nenovestu pie kaulaudu atmiekšķēšanās un osteoporozes, ārsti profilaksei iesaka katru dienu papildus uzņemt 0,8–1,0 g (sievietēm pēc menopauzes līdz 1,5 g) kalcija sāļu. Tās var būt kalcija karbonāta vai citas tabletes.

Ja radusies neizprotama vēlēšanās panašķoties ar medu vai nobaudīt zobu pastu – tā ir pirmā pazīme, ka organismam trūkst kalcija sāļu.