
Foto – Pixabay
Pateicoties filmām un seriāliem, daudzi cilvēki iedomājas, ka pāru terapija ir pēdējais līdzeklis laulības glābšanai. Pāris ilgstoši strīdas, nonāk uz robežas, kad šķiet, ka vairs nav ko glābt, un tikai tad dodas pie psihologa. Tālāk viss būs atkarīgs no filmas žanra, bet diezgan bieži partneri samierinās, jo skatītājiem patīk laimīgas beigas.
Realitātē gluži tā nenotiek. Psihologs ir palīgs, nevis burvis. Viņš nesalīmēs kopā kaut ko, kas jau ir sadalīts miljons gabaliņos. Bet viņš var parādīt, kā sakopt gabaliņus, lai neviens netiktu sagriezts. Tāpēc efektīvāk ir bieži apmeklēt speciālistu, kad parādās nelielas plaisas. Bet ne tikai tas. Lūk, dažas situācijas, kurās psihologs var būt noderīgs.
1. Ja jūs nevarat viens otru sadzirdēt
Beidzot ir kļuvusi populāra doma, ka neviens cilvēks pasaulē nav telepāts un ir nepieciešams spēt izrunāties. Taču ar izpratni par tās nozīmi vien nepietiek. Runāšana un, pats galvenais, sarunu biedra sadzirdēšana ir prasme, kas ir jāapgūst un nāk ar pieredzi. Tāpēc šajā procesā var rasties daudz problēmu.
Gadās, ka cilvēks kaut ko saka, bet partneris viņa vārdus neuztver. Tas nav tāpēc, ka viņš ir spītīgs vai neuzmanīgs. Mūs ietekmē emocijas, pieredze un citi faktori. Tāpēc frāzes, lidojot no mutes uz svešām ausīm, var mainīt nozīmi.
Teiksim, viens saka: “Tagad izlemsim par brīvdienu plāniem – es jūtos nemierīgs, kad nav skaidrības”.
Viņa sarunu biedrs var dzirdēt dažādas lietas – no “Tu esi slikts un mani uztrauc” līdz “Nav skaidrs, vai līdz brīvdienām mēs vēl būsim kopā vai nē, es šaubos”.
Būtība ir tāda, ka runāšanas stratēģija gandrīz nekad nedarbojas. Nokārtošana no iekšpuses bieži vien ir sarežģīta, jo abi dalībnieki ir emocionāli iesaistīti šajā situācijā.
Taču ir iespējams runāt arī citādi. Viena un tā pati doma, izteikta ar dažādiem vārdiem, var tikt uztverta kā gādīgs laba vēlējums vai kā apsūdzība, kas izraisīs jaunu emocionālu sprādzienu. Tas īpaši attiecas uz strīdiem, kuros abi cilvēki jau ir saspringti.
Psihologs šajā gadījumā tieši šajā gadījumā var darboties kā starpnieks, kurš iemācīs runāt un uzklausīt.
Labs speciālists identificēs biežākās problēmas saskarsmē un norādīs uz tām, sniegs instrumentus, kā to padarīt efektīvāku. Bet, protams, daudz kas būs atkarīgs no tā, cik ļoti partneri būs gatavi strādāt pie sevis un pie attiecībām.
2. Ja esat attiecību krīzē
Attiecībās ir vairāki posmi. Sākumā mēs piedzīvojam eiforiju un saplūšanu. Šķiet, ka pasaulē nav viens otram piemērotāku cilvēku, un mīļotais tiek uzlūkots caur rozā brillēm. Taču laika gaitā šī sajūta izzūd.
Hormoni normalizēsies, un izrādīsies, ka partneris – atsevišķa personība ar saviem ieradumiem, vēlmēm un trūkumiem. Tas nav ideāli. Bieži attiecības šajā brīdī izjukšana notiek tāpēc, ka tās tiek uztvertas kā kļūda. Viss bija tik labi, un tad pēkšņi viss beidzās. Un mīts par romantisku mīlestību mums diktē, ka tā nevajadzētu būt, pēc kāzām visi dzīvo ilgi un laimīgi.
Patiesībā tas ir neizbēgams posms, ar ko saskaras visi pāri. Un no viņiem ir atkarīga tālāka notikumu attīstība. Kāds steigšus izšķiras. Kāds mēģina pieslīpēties un atklāj, ka viņi ir atšķirīgi cilvēki un viņiem nav nākotnes, un tad šķiras vai paciešas. Un kāds pieņem, ka partneris nav ideāls, bet reāls cilvēks, un sasniedz nākamo līmeni, kurā būs ne tikai mīlestība, bet arī draudzība un cieņa.
Psihologs palīdzēs iziet cauri krīzei ar mazākiem zaudējumiem – lai gan ne ar garantētu rezultātu. Jo šajā brīdī ir svarīgi, lai cilvēki “no jauna iepazītu” viens otru. Paskatīties uz partneri nevis caur rozā brillēm, bet gan caur realitātes prizmu. Kādi ir viņu trūkumi un stiprās puses, mērķi un vajadzības, uzskati par dzīvi. Un galvenais: vai abiem ir reāli ar to visu samierināties, vai arī tas nozīmēs mūžīgas ciešanas.
Psihologs šeit nepieņem lēmumu pāra vietā, viņš tikai palīdz viņiem “no jauna iepazīties”. Arī bez speciālista cilvēki var iziet cauri šim posmam. Taču ne visiem izdodas neieslīgt nemitīgos strīdos, apvainojumos un neapmierinātībā.
3 Ja jūs šķiraties
Cilvēki dažkārt pārstāj būt kopā. Tas ne vienmēr nozīmē, ka attiecības ir neveiksmīgas. Ir reizes, kad tās vienkārši izjukušas vai partneriem ir nesavienojami mērķi. Taču pat tad, ja pāris šķiras pēc abpusējas vienošanās un salīdzinoši mierīgi, tas nenozīmē, ka nevienam nav nodarīts pāri. Laulības šķiršanās vienmēr ir diezgan traumatiska. Un, ja ģimenē ir bērni, tas ir divtik sāpīgi.
Psihologs var palīdzēt padarīt šķiršanos draudzīgāku. Pāris, iespējams, spēs pieņemt, ka ne viss attiecībās bija slikti, lai gan tagad tā var šķist. Atzīstiet nozīmīgās atšķirības, kas viņus šķir. Vienojieties par to, kā bijušie mīlnieki turpmāk saskarsies, ja nepieciešams. Un, iespējams, pat paliksiet draugi.
4. Ja ir radusies problēma, kas skar abus
Grūtības ģimenē ne vienmēr ir saistītas ar konfliktiem vai pārpratumiem pāra iekšienē. Dažreiz partneri paliek komanda, kad saskaras ar kaut ko no ārpuses. Taču viņi nespēj atrisināt šo problēmu paši saviem spēkiem. Individuāla terapija ne vienmēr šķiet taisnīga, jo viņiem ir jārīkojas kopā.
Piemēram, ir perinatālā ģimenes terapija tiem, kuri gaida bērnu. Grūtniecība un bērnu piedzimšana daudz ko maina cilvēkā. Un, ja pie tam pievienojas bailes un pārpratumi, dzīve var kļūt sarežģīta un atsvešināt partnerus vienam no otra, pat ja viņi tagad strādā kopā kā vienota fronte. Pāru terapija var palīdzēt viņiem būt gatavākiem pārmaiņām.
LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Vientulība divatā. Kāpēc paliekam “mirušās” attiecībās?
Tuvi cilvēki. Trīs zelta likumi laimīgām attiecībām ar ģimeni un draugiem
Attiecībās ar manipulatoru. Kā noteikt, vai mīļotais cilvēks ir narciss?
Plaisa attiecībās. Septiņas pazīmes, ka laulībā ir nopietni sarežģījumi