Krizantēma – rudens dārza valdniece. Kā to ilgāk saglabāt?

17-11-2023

Foto – Pixabay


Ja roze ir ziedu karaliene, tad krizantēma ir rudens dārza valdniece. Košie un kuplie krūmi rotā ne vienas vien mājas pagalmu.

Pretstatā kailiem kokiem un tukšām puķu dobēm krizantēmas mirdz visās varavīksnes krāsās, nebaidoties ciest pirmajās sala naktīs. Vai arī tās baidās? Pazīstams dārznieks teica, ka šīs puķes nav tik izturīgas. Kā saglabāt krizantēmas ziemā, uzzināsiet tālāk.

Neraugoties uz plašo pieejamību un salīdzinoši zemo cenu, pat pieredzējuši dārzkopji labprāt izvēlas kirzantēmas. Jums vajadzētu redzēt, kādus brīnumus tās spēj paveikt puķu dobēs! Šie augi ir populāri arī to izturības un noturības pret nelabvēlīgiem faktoriem dēļ. Vai zinājāt, ka krizantēmu ziedu var pavairot pat no pušķa?

Kā saglabāt krizantēmas ziemā

Ja plānojat atstāt krizantēmu uz ziemu ārā, pārliecinieties, ka augsne, kurā tā aug, ir droša. Tā jāstāda labi drenētā augsnē.

Lai gan ir zināms, ka šī puķe ir izturīga pret aukstajiem laikapstākļiem, apledojušas saknes ziemas vidū var viegli nogalināt augu. Tātad izrādās, ka krizantēmas krūms vairāk baidās no ledus nekā no sala.

Ieteicams pasargāt krizantēmas krūmu no caurvēja un vēja. Tie var negatīvi ietekmēt zieda veselību. Par to ir labi padomāt jau tad, kad stādāt krizantēmas savā zemes gabalā. Ja iespējams, pārstādiet krūmus podos un paslēpiet tos mājā.Noteikumi krizantēmu sagatavošanai ziemas periodam

Ja jūs sagatavosiet krizantēmas ziemai jau rudenī, tas ne tikai saglabās ziedus dzīvus. Jūs arī ietaupīsiet naudu, jo nākamajā gadā jums nebūs jāpērk jauni augi.

Kā pārstādīt krizantēmas

Mēslošana

Pirmais, kas jādara pirms ziemas, ir jāizvēlas pārbaudīts kālija un fosfora mēslojums krizantēmām. Šo mēslojumu var izkaisīt uz dobēm uzreiz pēc lietus vai laistīšanas. Jums būs nepieciešami 50 g superfosfāta un 25 g kālija sulfāta uz 1 kvadrātmetru dobes ar krizantēmām.

Katrai šķirnei individuāla pieeja

Iespējams, visvairāk laika prasīs atsevišķu krizantēmu šķirņu sagatavošana ziemai. Ir dažas šķirnes, kas neizturēs salnas dārzā vai pagalmā.

Tās ir jāsagatavo iepriekš: jānogriež, jāizrok, jāievieto podos, jāapber ar augsni vai kūdru un jānovieto tumšā, vēsā vietā, kur temperatūra ir aptuveni 6 °C, līdz pirmajam sniegam. Pie šīm šķirnēm pieder lielziedu un pundurziedu krizantēmas, kuras bieži vien puķu veikalos pārdod podiņos.

Kā apgriezt krizantēmas

Pret salu izturīgas krizantēmas ziemā

Lai cik dīvaini tas neliktos, arī pret salu izturīgās krizantēmas ziemošanai ir jāsagatavo. Tās tā dēvētais statuss nozīmē tikai to, ka tā zied ilgāk nekā citas. Taču tas nekādā gadījumā nenozīmē, ka tā nebaidās no sala.

Tiklīdz krizantēma uzzied, nogrieziet visus stublājus, atstājot 15 cm lielus kociņus. Sakneņus pilnībā pārklājiet ar augsni. Tas būs pietiekami, lai veselīgi krūmi pārdzīvotu ziemas salnas. Ja krizantēmas nogriezīsiet pie pašas zemes, nākamajā gadā augs mazāk stublāju.Izolējiet krizantēmas

Sakārtojiet krūmiem nojumi. Iestājoties aukstam laikam un salam, krizantēmas uz nakti jāaizsedz. Tad tās ziedēs ilgāk. Izveidojiet patvērumu, izmantojot jebkuru pārklājamo materiālu, izņemot polietilēnu. Ja nav nekā, pietiks ar vienkāršiem maisiem. No rīta pārsegs jānoņem, citādi ziedi bez saules iet bojā.

Ja apgriežat krizantēmu galotnes, pasargāt augu no sasalšanas palīdzēs biezs mulčas slānis. Krizantēmu izolācijas mulča var būt salmi vai lapas. Šis mulčas slānis palīdzēs uzturēt nemainīgu temperatūru.

Vienlīdz svarīgi ir gan pasargāt augu no aukstuma, gan novērst zemes atkusni atkušņa laikā. Kad zeme sasalst, atdziest un atkal sasalst, tas rada lielāku kaitējumu augam nekā tad, ja tā visu ziemu vienkārši paliek sasalusi.LASI ARĪ ŠOS PADOMUS!

Ar ko apsmidzināt rozes rudens beigās? Dabīgi līdzekļi

Kā pasargāt ziemas ķiplokus no nosalšanas? + Vēl pieci rudens darbi dārzā

Kā apgriezt avenes rudenī, lai raža pārsteigtu. + Vēl pieci rudens darbi dārzā

Vēlā rudenī sēj asteres nākamajam gadam. + Vēl pieci rudens darbi dārzā!

loading...