Kriosauna. Kam nāk par labu, kādos gadījumos neiesaka?

02-12-2018

criosauna

Runa nav ne par mūsu vairāk vai mazāk auksto ziemu, ne arī tām piruetēm, kādas nereti demonstrējam uz nenokoptajiem slidenajiem ceļiem. Saimnieciskajai neizdarībai ar krioterapiju (aukstuma terapiju) nav nekāda sakara. Runa ir par tām aukstuma procedūrām, kas notiek speciālās telpās (kriosaunās) ar zemu gaisa temperatūru – no –100 līdz –180 grādiem pēc Celsija.

Izdzirdot šādus skaitļus, daudziem elpa aizraujas, taču pārvēršanās ledus statujā nevienam nedraud. No cilvēka arī netiek prasīta nekāda iepriekšēja sagatavošanās vai norūdīšanās.

Kriosauna ieteicama balsta un kustību aparāta slimību atvieglošanai, pret ādas kaitēm, kā arī imunitātes stiprināšanai. Tā tiek stimulēti vielmaiņas procesi, un ātrāk sadzīst ādas bojājumi. Turklāt tas ir labs līdzeklis, kā cīnīties pret celulītu un lieko svaru: ķermenis kriokamerā trakā ātrumā sāk atdot siltumu, tāpēc šūnu metabolisms paātrinās un tauku rezerves tiek aktīvi iznīcinātas. Procedūru kurss katram cilvēkam tiek noteikts individuāli.

Aukstuma kameru nedrīkst izmantot, ja ir ausu, kakla un deguna kaites (tonsilīts, faringīts). Šajā gadījumā ar speciāliem instrumentiem tiek veikta lokāla krioiedarbība. Ja ir jautājumi attiecībā par trausliem asinsvadiem vai kapilāru tīkliņu uz sejas – tie jāuzdod speciālistam medicīniskās testēšanas laikā, kas notiek pirms katras procedūras.

Kas notiek. Vienā apakšveļā palikušais pacients, kuram papildus iedotas zeķes un cimdi, lepnā vientulībā dodas kriosaunā. Tur viņam nāksies uzturēties no 30 sekundēm līdz pat 4 minūtēm, un šajā laikā temperatūra kamerā pakāpeniski pazeminās.
Starp citu, elpos cilvēks nevis kamerā, bet ārpus tās, jo arī galva paliek ārpusē.

Runājot par sajūtām, jāteic, ka ekstremālais aukstums ne vienam vien ir pat patīkams, bet neizsakāmu komfortu pēc kriokameras apmeklējuma jūt absolūti visi. Spēcīga organisma atdzišana nenotiek. Vispārējai atveseļošanai parasti tiek ieteiktas 10–15 procedūras katru otro vai pat katru dienu.

Ir arī kaut kas karstāks
Šajā gadījumā tas ir –1 grāds pēc Celsija. Daudzviet pasaulē fitnesa un atveseļošanās centros tiek ierīkotas ledusalas ar šādu nemainīgu temperatūru, tāpēc cilvēks tajā spēj uzturēties ilgāk nekā kriosaunā. Šāda ala ieteicama tūlīt pēc pirts – tas ir kaut kas līdzīgs senajai tradīcijai pēc pirtiņas apmeklējuma mesties kupenā vai āliņģī. Krasā temperatūru maiņa teicami tonizē un veicina liekā šķidruma izvadīšanu no organisma. Turklāt arī āda kļūst daudz gludāka, elastīgāka, sašaurinās poras un sejas āda kļūst veselīgāka.

Paradīze pazemē
Ļoti slavens ir pazemes kūrorts Grotta Giusti Spa Itālijā. Dziedniecisks spēks piemīt jau šīs alas gaisam, kas augu gadu saglabā nemainīgu temperatūru (no 31 līdz 34 ºC) un gandrīz vai 100% gaisa mitrumu. Tagad šajā kūrortā iekārtotas trīs ārstniecības zonas, kas nosauktas par Elli, Šķīstītavu un Paradīzi, kā arī gleznais ezers ar stabilu 36 ºC siltu ūdeni.