Kas par daudz, tas par skādi! Kādi mēslošanas līdzekļi var kaitēt dārza kultūrām?

04-07-2024

Foto – Pixabay

Mēslošanas līdzekļu izmantošanai ir būtiska nozīme dārza kultūru augšanas un attīstības nodrošināšanā.

Tomēr, kā norāda lauksaimniecības zinātņu doktors Radiks Safins, pārmērīga mēslošana var kaitēt augiem.

Aplūkosim, kādi mēslošanas līdzekļi var būt bīstami un kā izvairīties no to lietošanas negatīvajām sekām.

Bīstamākie mēslošanas līdzekļu veidi dārza kultūrām

1. Humuss

Humusu uzskata par vienu no izplatītākajiem un nekaitīgākajiem organiskajiem mēslošanas līdzekļiem.

Tomēr tā bieža lietošana var negatīvi ietekmēt stādījumu veselību. Iemesls ir augstais slāpekļa savienojumu saturs, kas var pārslogot augsni, kā rezultātā augu augšana palēninās.

Turklāt humusā bieži vien ir sēnīšu sporas, nezāļu sēklas, patogēnie mikrobi un baktērijas, kas var izraisīt mēslu mušas, lāstekas un citus kaitēkļus.
2. Amonjaka mēslošanas līdzekļi

Mēslošanas līdzekļi ar augstu slāpekļa saturu, piemēram, amonjaka mēslošanas līdzekļi, var būt bīstami, ja tos lieto pārmērīgā daudzumā.

Pārmērīgs slāpekļa daudzums var izraisīt augu apdegumus un gruntsūdeņu piesārņojumu.

Nitrātu uzkrāšanās augsnē ir kaitīga ne tikai cilvēkiem, bet arī dārza kultūrām, padarot augus neaizsargātākus pret kaitēkļiem un slimībām.
3. Mēslošanas līdzekļi ar fosforu, kāliju un magniju

Arī bieža fosforu, kāliju un magniju saturošu mēslošanas līdzekļu bieža lietošana var būt kaitīga. Šo elementu pārpalikums izjauc augsnes mikrofloru, kas negatīvi ietekmē vispārējo augsnes un augu stāvokli.

Ieteikumi mēslošanas līdzekļu lietošanai

Lai mazinātu mēslošanas līdzekļu lietošanas negatīvo seku risku, pieredzējuši dārzkopji iesaka ievērot vairākus svarīgus ieteikumus.

Jāveic augsnes analīze. Pirms mēslošanas līdzekļu lietošanas jāveic augsnes laboratoriskā analīze. Tas palīdzēs noteikt tās sastāvu un identificēt noteiktu vielu trūkumu vai pārpalikumu.

Jāievēro devas. Ir svarīgi ievērot mēslošanas līdzekļu devu ieteikumus. Pārmēslošana var radīt pretēju efektu nekā nepietiekama mēslošana.

Mēslošanas līdzekļuizvēle atkarībā no kultūraugu veida. Dažādām dārza kultūrām ir nepieciešami dažādi mēslošanas līdzekļu veidi. Izvēloties mēslojumu, ir svarīgi ņemt vērā konkrēto augu vajadzības.

Augu veselības uzraudzība. Regulāra augu veselības stāvokļa novērošana palīdzēs jums savlaicīgi konstatēt pārmērīgas vai nepietiekamas barošanas pazīmes un koriģēt mēslojuma lietošanu.

LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!

Ar ko barot gurķus jūlijā, lai tiktu pie pasakainas ražas. Tautas receptes un gatavie mēslojumi

Vēlies, lai tomāti ātrāk nogatavojas? Viena karote mēslojuma jūlijā

Aplaisti tikai vienu reizi! Četri labākie mēslojumi zemenēm