Kas nomierina mazuļus pirmajos trīs dzīves mēnešos?

03-02-2020

Foto – Pixabay

Īsi sakot, nomierinošs mazulim ir viss, kas atgādina viņa dzīvi mammas puncī, jo saskaņā ar teoriju par trūkstošo grūtniecības trimestri, tieši tā ir vieta, kur viņam vajadzētu vēl atrasties, lai nobriestu pirms ienākšanas pasaulē.

Droši vien jūs esat kādreiz redzējuši zīmējumu ar mazuli mammas miesās pēdējās nedēļās pirms dzimšanas. Pirmais, kas piesaista mūsu uzmanību, ir tas, ka mazulis ir kā tāds sainītis — pavisam cieši saspiests kopā.

Patiesībā tam vajadzētu būt šokam — no šaurās un drošās vietas tikt izņemtam un noliktam uz muguras brīvā telpā.

Tieši tādēļ mēs instinktīvi guldām bērnus nelielos kulbu ratiņos vai “ligzdiņās”, lai viņi sajustu ap sevi kaut kādas robežas.

Dabiski, ka vislabāk viņi jūtas iesieti mazuļu nēsāšanai paredzētos lakatos cieši pie ķermeņa kādam no vecākiem.

Tādēļ kultūrās, kur ar zīdaiņiem citādi apieties nemaz nevar (piemēram, pie nomadiem, lai novērstu dzīvnieku vai antisanitāru apstākļu radītus draudus), tāds brēcošu mazuļu fenomens vispār nepastāv.

• Mazuļiem patīk un ir nepieciešama ķermeņa norobežošana, vislabāk ar cieša fiziska kontakta palīdzību.

Praktiski tas soli pa solim nozīmē:
1. Ierobežot mazuļa atrašanās vai gulēšanas vietu ar sarullētu segu vai pakaviņu tā, lai tas cieši piekļautos galviņai un abām rokām.

2. Ietīt mazuli autiņā kā sainīti. Redziet, vecajam ietīšanas principam bija sava jēga.

3. Turēt mazo zīdainīti ar speciāla nēsāšanas lakata palīdzību cieši klāt pie sava ķermeņa pēc iespējas biežāk.

Atkarībā no bērna temperamenta, personības un dienas gaitas jūs varat šo pakāpenisko programmu atbilstoši dozēt. Parasti pirmais solis ir ātri un viegli izpildāms, pie otrā soļa lielākoties vecākiem jau sāk rasties pirmie jautājumi un šaubas, bet trešo soli daudziem šķiet pilnīgi neiespējami paveikt.

Par otro soli: daudziem mazuļiem pietiek ar ciešu ietīšanu, lai viņi sajustu savu ķermeni un būtu drošībā. Ilgu laiku tā bija sabiedrībā populāra metode, lai māte vienlaikus varētu padarīt arī kādu darbu.

Tomēr īpaši nemierīgi bērni nomierinās, tikai sajūtot savu vecāku ķermeni, un vislabāk — cieši iesieti mazuļu nēsāšanas lakatā. Papildus tiek iegūts pozitīvs blakusefekts — lakata izveidotajā aliņā mazulis ir pasargāts arī no optiskiem kairinājumiem.

Maza piebilde (nomierināšanas paņēmienu izmantošanas pareizajam laikam jeb ikdienas norišu veidošanai mēs vēl pievērsīsimies): mazuļa tīšana autiņā tikai tad, kad viņš jau sasniedzis savas brēkšanas lēkmes augstāko punktu, bieži vien neko vairs nelīdzēs.

(Sagatavots pēc Kristīnes Ranklas grāmatas “Tā es nomierinu savu bērniņu”)

loading...