Kartupeļi NAV barojoši, mītus atspēko dietoloģe Neimane. + Desmit labas receptes

28-09-2020


Viens no populāriem mītiem, kas vijas ap kartupeļiem, ir tāds, ka tie esot barojoši un, ja gribas notievēt, kartupeļi no ēdienkartes jāizslēdz. Tomēr tā vis nav — ļoti daudz kas atkarīgs no pagatavošanas veida!

Jā, kartupeļi ir salikto ogļhidrātu avots, taču, salīdzinot, piemēram, ar kviešu vai citu graudaugu molekulām, kartupeļu cietes molekulas ir lielas un cilvēka organismam nemaz tik vienkārši nav sašķeļamas, tāpēc tauku rezervēs neuzkrājas. Tajā pašā laikā kartupeļu nopēlēji mēdz uzskatīt, ka rīsi un griķi ir diētiski produkti.

Taču tas ir mīts, jo graudaugos ir teju piecas reizes vairāk kaloriju nekā kartupeļos — ja 100 grami kartupeļu satur 70–80 kalorijas, tad 100 gramos rīsu vai griķu ir ap 350 kaloriju. Taisnības labad jāpiebilst, ka vārītos kartupeļos ir augsts glikēmiskais indekss; ja to grib mazināt, iesaka novārīt kartupeļus un pēc tam vēlreiz uzsildīt, ciete būs pārvērtusies rezistentajā cietē.

Zinātnieki izpētījuši, ka kartupeļi ar dzeltenu mīkstumu ir vērtīgāki par baltajiem, jo dzeltenajos ir vairāk karotinoīdu. Tāpat arī zilie kartupeļi ir vērtīgi, jo satur antociānus, kam piemīt šūnu novecošanas aizkavējoša iedarbība, — tomēr zilie kartupeļi vēl nav plaši izplatīta kultūra un tas ir saprotami, jo mūsu platuma grādos labāk aug un ražo citas, pierastās šķirnes.

VAIRĀK LASI LOLITAS NEIMANES UN GAĻINAS ZAICEVAS GRĀMATĀ “KĀ AR BAUDU KĻŪT SLAIDAI”

Daudziem īpaši garšo tieši jaunie kartupeļi ar plāno miziņu — jā, tie patiešām arī garšo citādi kā jau nobrieduši kartupeļi. Jaunajos kartupeļos ir vairāk vitamīnu, taču zemāks cietes saturs, jo cukuri vēl nav pārveidojušies cietē, tāpēc jaunie kartupeļi ir saldāki un sulīgāki.

Bet, runājot par jaunajiem un vecajiem kartupeļiem, te ir vēl kāda interesanta nianse — ja jaunos cilvēki ir ar mieru ēst viegli novārītos, tikai ar dillēm vien, tad vecie kartupeļi jau dabū trūkties, tos cep, pārlej ar treknām mērcēm un tā tālāk.

Samērā nevainīgos kartupeļus itin viegli var padarīt barojošus — daudz kas atkarīgs no pagatavošanas veida. eļļā cepti vai pat fritēti kartupeļi, protams, nav tas labākais variants, tāpat arī čipsi un tamlīdzīgi izstrādājumi, kuros ir daudz par daudz tauku un arī sāls. Bet vai tad trūkst veselīgu kartupeļu gatavošanas veidu?

Kaut vai krāsnī cepti — var cept sagrieztus daiviņās vai šķēlēs, var veselus ar mizu — pēdējais variants ir viens no veselīgākajiem, jo kartupeļos saglabāsies vairāk vitamīnu. Šādu krāsnī izceptu kartupeli var pildīt ar dažādiem pildījumiem — biezpienu, tunci, sīpoliem, sieru utt. Protams, kartupeļus var arī vārīt, bet te jāielāgo pāris svarīgas lietas.

Veselīgāki par ūdenī vārītiem ir tvaicēti kartupeļi, vēlams, ar visu mizu, jo vārot daļa labumu aiziet ūdenī, bet tvaicējot paliek kartupeļos. Šo der atcerēties, kad reizēm mēdzam kartupeļus jau nomizot, bet izvārīt neatliek laika, tāpēc atstājam tos aukstā ūdenī, lai nemelnē.

Tā var darīt, taču nevajag atstāt pārāk ilgi, jo ar laiku vērtīgās vielas no kartupeļiem aizies ūdenī. Tas gan neattiecas uz pavasara kartupeļiem, tad labāk ūdeni, kurā tie vārījušies, nolejam nost. Vēl viens atsevišķs stāsts ir kartupeļu biezputra — tai ir samērā augsts glikēmiskais indekss, tāpēc biezputra nav ieteicama diabēta slimniekiem.

Toties šiem cilvēkiem iesaku uzturā ieviest saldos kartupeļus jeb batātes, kuras botāniski nav kartupeļi, jo pieder pie tīteņu dzimtas, taču arī no diētiskā viedokļa saldie kartupeļi ir citādi. Proti, tiem glikēmiskais indekss ir ievērojami zemāks nekā parastajiem kartupeļiem.

Ja netīk saldo kartupeļu saldenā garša, tos var kombinēt ar citiem dārzeņiem. Savukārt pārējiem, kurus glikēmiskais indekss neuztrauc, kartupeļu biezputras pagatavošanas lauciņā paveras plašas improvizācijas iespējas — kartupeļu biezputru var papildināt ar citiem dārzeņiem, piemēram, burkāniem, rāceņiem, ķirbi, kapātiem sīpoliem un zaļumiem, kā arī mārrutkiem un ķiplokiem.

RECEPTES

Kartupelim piemīt dziednieciskas īpašības! + Desmit gardu ēdienu receptes

Jauno kartupeļu salāti ar zirnīšiem un krāsainiem ķirštomātiņiem

Krāsnī ceptu kartupeļu “sēnītes”. Lieliska ideja, kā pasniegt ierasto tupeni!

Ar ķiplociņu un rozmarīnu cepti kartupelīši. Lieliska maltīte vai ideāla piedeva!

Pupiņu un kartupeļu mikslis ar ķiploku mērcīti. Labas vakariņas!

loading...