Daudzi no mums vismaz reizi ir saskārušies ar akūtu vēlmi ēst šokolādi. Pēc ārstu domām, šāda vēlme var signalizēt par magnija trūkumu. Tomēr ne vienmēr viss ir tik vienkārši. Izpētīsim, kādās situācijās vēlme pēc šokolādes liecina par organisma vajadzībām un ko ar to darīt.
Trīs padomi dažādiem gadījumiem
1. Kāpēc pirms menstruācijām gribas šokolādi?
PMS laikā vēlme pēc šokolādes ir saistīta ar fizioloģiskiem procesiem organismā. Kakao, šī saldā kāruma galvenā sastāvdaļa, piesātina organismu ar flavonoīdiem, kas veicina serotonīna, “prieka hormona”, veidošanos. Tas palīdz tikt galā ar garastāvokļa svārstībām un nogurumu, uzlabo imunitāti un vispārējo organisma veselību.
Turklāt pirms menstruācijām sievietes organismā notiek šādas izmaiņas, kas izraisa vēlmi pēc šokolādes.
Estrogēnu līmeņa samazināšanās. Cikla otrajā pusē samazinās estrogēnu līmenis, kas vājina insulīna, kas kontrolē cukura līmeni asinīs, ražošanu. Tā rezultātā organisms ķeras pie saldumiem, lai to kompensētu.
Izmaiņas vielmaiņas procesos. Hormonālās svārstības PMS laikā paātrina gremošanu, tāpēc nepieciešami papildu enerģijas avoti, tostarp no cukura un šokolādes.
Paaugstināts progesterona līmenis. Pēc ovulācijas paaugstinās progesterona līmenis, smadzenes to uztver kā signālu uzkrāt labvēlīgās vielas, kas arī palielina vēlmi pēc šokolādes.
2. Šokolādes ieguvumi un iespējamais kaitējums
Šokolāde, īpaši rūgtā šokolāde, sniedz organismam ne tikai baudu, bet arī zināmus ieguvumus. Tā labvēlīgi ietekmē sirdi un asinsvadus, atbalsta nervu sistēmu un samazina “sliktā” holesterīna līmeni. Tomēr ir arī iespējami mīnusi, kas jāņem vērā.
Ādai. Ja jums ir nosliece uz pinnēm, ieteicams šokolādi lietot ar mēru, jo salduma pārbagātība var saasināt ādas problēmas.
Zobiem. Atšķirībā no citiem saldumiem šokolāde, ja to lieto mērenā daudzumā, negatīvi neietekmē emalju, tāpēc varat baudīt kādu gabaliņu, nebojājot zobus.
3. Ar ko var aizstāt šokolādi?
Ja kāda iemesla dēļ šokolāde jums nav piemērota (piemēram, ja jums ir alerģija vai jutība pret cukuru), varat atrast alternatīvas, kas palīdzēs kompensēt magnija un citu uzturvielu trūkumu.
Sēklas, rieksti un pākšaugi. Šie pārtikas produkti ir bagāti ar magniju, atbalsta enerģijas vielmaiņu un uzlabo vispārējo organisma veselību. Tie satur arī serotonīna ražošanai nepieciešamos vitamīnus un minerālvielas.
Kerobs. Dabiska kakao alternatīva, kerobs, ir bagāts ar polifenoliem, šķiedrvielām, aminoskābēm un antioksidantiem. Tas neizraisa alerģiju kā kakao, un tam ir pozitīva ietekme uz gremošanu.
Vēlme pēc šokolādes ir mūsu organisma signāls, ka tam trūkst noteiktu vielu. Ieklausieties sevī, izvēlieties pareizos produktus, un jūsu vēlme ēst šokolādi nebūs problēma, bet gan veselības aprūpes sastāvdaļa.
LASI ARĪ ŠOS RAKSTUS!
Izvēlies šokolādi un uzzini, ar ko tev dzīvē jātiek galā!
Šokolādes siera kūka ar biezpienu. + Vēl piecas lieliskas siera kūku receptes!
Tumšās šokolādes kūka ar biezpiena krēmu un ķiršiem. + Vēl piecas receptes!
Šokolādes īrisi ar riekstiem. Visvienkāršākā recepte!