Iestājoties agram pavasarim, daudzi aktīvi gatavojas stādīšanas un sējas sezonai savās dobēs. Tomēr, saskaroties ar paaugstināta augsnes skābuma problēmu, ir nepieciešams veikt pasākumus, lai to neitralizētu.
Kāpēc neitralizēt augsnes skābumu
Kā jau jūs zināt, augsnes skābumu nosaka pēc pH skalas. Augsne ar pH no 3 līdz 4 tiek uzskatīta par skābu, no 5 līdz 6 – par nedaudz skābu, no 6 līdz 7 – par neitrālu, bet tālāk – par sārmainu. Skāba augsne nav labvēlīga vide vairuma dārzeņu kultūru augšanai, jo augi slikti asimilē nepieciešamās barības vielas.
Kā un ar ko agri pavasarī mazināt augsnes skābumu dobēs?
Augsnes skābuma neitralizēšanu var veikt dažādos veidos, viens no tiem ir kaļķošana. Šī metode ir īpaši efektīva, ja augsnes pH ir mazāks par 5.
Augsnes kaļķošanai izmanto dažādus materiālus, piemēram, maltu kaļķakmeni, dolomīta miltus, dzēstus kaļķus, sasmalcinātu krītu. Augsnes skābuma uzlabošanai var izmantot arī iepriekš sasmalcinātus koksnes pelnus un olu čaumalas.
Augsnes kaļķošanu var veikt rudenī vai agrā pavasarī. Tomēr jāievēro daži ieteikumi. Pavasarī jāizmanto tikai malts kaļķakmens vai dolomīta milti, jo tie negatīvi neietekmē augu saknes.
Kaļķošanas deva jāsamazina līdz ceturtdaļai no standarta devas, ko izmanto rudenī, un materiāls jālieto 4-6 cm dziļumā, nevis parasto 20 cm dziļumā.
Smilšainas augsnes vislabāk uzlabo ar dolomīta miltiem vai maltu kaļķakmeni. Savukārt smilšmāla un mālainas augsnes labāk ir kaļķot ar kaļķa pulveri, īpaši sezonas beigās, pēc ražas novākšanas.
Ieteicams augsni kaļķot dažas nedēļas pirms stādīšanas, lai būtu pietiekami daudz laika augsnes reakcijai un pH izmaiņām pareizā virzienā. Tas palīdzēs radīt optimālus apstākļus augu augšanai un attīstībai jūsu dobē.
Ievērojot šīs vienkāršās vadlīnijas un izvēloties pareizo kaļķošanas materiālu, jūs varat efektīvi cīnīties ar augsnes skābumu un nodrošināt veselīgu augu augšanu visas sezonas laikā.
LASI ARĪ ŠOS PADOMUS!
Kā stādīt peonijas pavasarī? Pieci padomi puķumīļiem
Mēness kalendārs. Labvēlīgas dienas aprīlī sēklu iegādei un sēšanai
Mēness kalendārs: daudz labvēlīgu dienu gurķu sēšanai 2024. gada aprīlī
Tomātu ražas noslēpums: labākais aptiekas līdzeklis stādu barošanai